Тема. Природа нашої Батьківщини.
Мета. Узагальнити й розширити знання учнів про значення рослин і тварин
у природі, виховувати бережливе ставлення до природи, потребу у
збережені та збагачені природних багатств.
Обладнання: карта України, глобус, папка „Природа України”, картки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя:
Світ, що оточує людину – це її рідний край, країна, де вона народилася і
росте, де почула перші звуки рідної мови, ще те, що повинно стати
найдорожчим. А багатство рідної країни – це її природа, яка дає все, що
необхідно людині для життя.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Діалогічне спілкування.
– Як ви розумієте що таке Батьківщина?
– Чим славиться наша Вітчизна?
IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу.
Слово вчителя:
Найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя
викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує, хвилювала
і хвилює людину.
Шепіт голубої води, зелених дібров, спів дзвінкоголосих пташок, запах
і розмаїття квітів – усе це дорога серцю, ні з чим незрівнянна природа
рідного краю. Сьогодні ми поговоримо про природу нашої Батьківщини.
V. Робота над темою уроку.
1. Географічне положення України
(підготовлені учні розповідають про:
а) Фізико-географічне положення;
б) Розташування України;
в) Територія України;
г) Адміністративний поділ.
Довідкове бюро, повніть що таке довкілля – усе, що оточує живий організм
в природі.
2. Рослини
Перш ніж ми почнемо свій шлях я хочу, щоб ви послухали оповідання
В. Сухомлинського „В лісі все співає”.
– Чому кожне дерево співало свою пісню?
(метод мікрофон)
(Учні розповідають про використання лісу людиною, про те, яку роль
відіграє у житті тварин)
3. Тварини
Люди вважали тварин частиною свого життя, своєї долі. Тварини, як і
люди, живуть, страждають, люблять. Багато тварин люди вважали своїми
оберегами.
– Пригадайте, яких птахів і тварин люди вважали своїми
оберегами? (Зозуля, лелека, півень, собака, соловей)
Інтерактивна вправа „навчаючись учусь”
(У дітей на партах лежать картки, на яких міститься інформація про
тварини – обереги. Учні знайомляться з інформацією, а потім обговорюють,
доповнюють).
Довідкове бюро
O
P
®
th
Шпак прилітає близько 730 разів з ношею в дзьобі, поки майструє житло.
Найдбайливіші батьки серед птахів – синиці. Вони вигодовують пташенят
десь біля двох тижнів. За цей час приносять не менше 10000 комах.
У шлунку сови вміщується 14 мишей. За сезон сова з’їдає 1000 мишей.
4. Вода у природі
Якщо поглянути на нашу планету із космосу, то видно, що вода займає
більшу площу, ніж суша. 4/5 поверхні Землі вкрито водою. Води на суші
багато, але не всю воду ми можемо використовувати для своїх потреб. Ріки
й озера – ось поки наш головний постачальник. Більше води у морях і
океанах, але ця вода не придатна для користування.
Довідкове бюро
ХХІ століття екологічна криза все більше нівечить природу нашої країни.
Загинули сотні малих річок, занепадають Чорне і Азовське моря,
перетворюються на стічні брудні відстійники дніпровські та інші
водосховища, ставки, озера. Задихаються від промислових і транспортних
забруднень міста, знищуються останні ліси. Екологічне лихо спричинила в
Україні Чорнобильська АЕС. Смертність населення почала переважати
народжуваність. Таке становище змусило уряд України в 1992 році визнати
всю територію держави зоною екологічного лиха.
5. Охорона природи
У наш час знищується велика кількість лісів, руйнується біосфера,
розорюються луки, що призводить до винищення звірів, птахів, рідкісних
рослин.
– Які заходи вживали в Україні ще за часів Київської Русі щодо
охорони природи? (Створювали заповідники)
– Які ви знаєте? (Асканія-Нова, „Медобори”, Український
степовий, Ялтинський)
Довідкове бюро
В 1980 році видано „Червону книгу України”. Рослини і тварини занесені
до „Червоної книги”, охороняються законом.
Створюються заповідники, заказники в яких охороняється рідкісні
тварини і рослини. Зараз в Україні нараховується 13 заповідників, 2
національних парки, 4 заповідно-промислових господарств, понад 1500
державних об’єктів: урочищ, пам’яток природи, парків, інші.
6. Узагальнення вивченого на уроці.
Діалогічне спілкування
– Що цікавого для себе ви дізналися на уроці?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter