Тема: Г.Черінь „Рідна хата”, Б.Харчук „Найдорожчий скарб”, Ю.Рибчинський
„Наша мова”.
Мета: сформувати уявлення про новий розділ, формувати уміння працювати з
текстом, розвивати навички читання, пізнавальні інтереси, комунікативні
уміння, розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки;
виховувати любов до рідної мови, інтерес до її вивчення, повагу до
національних цінностей.
Обладнання: малюнки для ейдетичного запам’ятовування, підручник
”Українська література” 5 клас ( автори Оксана Івасюк, Ніна Гуйванюк,
Валентина Бузинська), „Введение в историю Украины» ( авторы В.Власов,
О. Данилевская).
Тип уроку: повідомлення нових знань.
Перебіг уроку
І. Організація класу
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Робота над притчею.
– Ми розпочинаємо новий розділ, тему якого вам підкаже притча Василя
Сухомлинського.
Учитель читає притчу з відкритим кінцем, учні повинні завершити
останню фразу.
Був у матері син. Поїхав він у далекі краї. Жив там довго, але
великий сум був у його серці. Написав син матері листа: „Надійшли мені,
матінко, з дому щось хороше, найдорожче для мене.” Послала мати сину
щіпку рідної землі. Приклав син землю до серця, одразу ж перед його
очима постали сади, уквітчані рожевим цвітом, Дніпро велично ніс свої
води, посміхалася матуся, біліла вдалині рідна хата. Зрозумів він, що
біля серця тримає він найголовніше для людини. А це головне …
(Батьківщина).
– Що для людини є найголовнішим?
– Як називається наша Батьківщина?
– Від якого слова утворилося слово „Батьківщина”?
– Що уявляв хлопець, коли тримав щіпку землі біля серця?
– Чи можете ви тепер спрогнозувати тему, яку ми починаємо вивчати?
2. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Ми розпочинаємо роботу над розділом „Україна – рідний край”, у
якому познайомимося з творами українських письменників про історичне
минуле нашої Батьківщини, про долю українського народу, про рідний
край. Знання, які ви отримаєте при розгляді цього розділу у 4 класі,
будуть фундаментом для вивчення історії України та української
літератури у 5 класі.
– Продивіться у підручнику на с.158 зміст теми.
– Які твори ми будемо вивчати? Хто є авторами? Які твори цих
письменників вам вже відомі? Назви яких творів вас зацікавили? Чому?
– Які сподівання, очікування у вас з приводу вивчення цієї теми?
IІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над віршем Г. Черінь „Рідна хата”.
А) Передбачення.
– Яке з прислів’їв, на ваш погляд, найбільш точно може
відобразити зміст вірша, який має назву „Рідна хата”?
За рідний край і життя віддай.
Добре тому, хто в своєму дому.
Там земля мила, де мати народила.
– Що об’єднує всі ці прислів’я?
Б) Читання вірша учителем.
– Які почуття висловлює поетеса?
В) Читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання.
– Які слова є найважливішими? Які треба виділити голосом?
¦
?
– Які епітети вживає автор? Які ще можете вжити?
Д) Підготовка до вивчення вірша напам’ять. Ейдетичне
запам’ятовування. Вчитель на дошці малює запропоновані учнями „образи
рядків”.Наприклад, „Різні в світі є країни…” – земна куля з контурами
континентів тощо.
Е) Можливе читання вірша „Рідна хата” напам’ять деякими учнями.
· Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м’язів спини.
2. Гра „Дешифрувальник”.
– Прочитайте слова, що називають прізвища авторів творів розділу
„Україна – рідний край”. Вони містять зашифроване слово. Цифра у дужках
біля прізвища вказує, яку букву треба виписати.
Василь Симоненко (3)
Ольга Хорошковська ( 4)
Роман Завадович (3)
Костянтин Паустовський (2)
Слово : МОВА.
3. Робота над оповіданням „Найдорожчий скарб” (за Б.Харчуком).
а) Читання оповідання учнями мовчки.
– Знайдіть у тексті слова, які є для вас новими?
б) Словникова робота..
Звитяга – перемога, досягнення, успіх.
В) Робота над мовними засобами текту.
– Як письменник описує ніжність української мови, її міць, силу?
– Продовжить фразу словами з тексту:
„ … така українська мова. Ніжна й тендітна, а міцніша броні, бо …”
– З чого складається українська мова? Чому оповідання має таку назву?
Д) Розвиток навичок читання.
– Прочитати текст у темпі скоромовки.
4. Робота над віршем Ю. Рибчинського „Наша мова”.
А) Самостійне читання вірша учнями. Виконання вправи „Мовний дослідник”
(в групах).
Діти обирають спосіб читання ( один, кожний).
– Які слова у тексті є для вас невідомими? Можливі варіанти слів:
грішник, спокута, полова, марять, криваві рими.
– Попрацюйте зі словниками. З’ясуйте значення цих слів.
Учням пропонуються тлумачний та українсько-російський
словники. Група працює над значенням одного слова чи словосполучення.
Б) Робота над мовними засобами тексту.
– З чим порівнює автор нашу мову? Знайдіть рядки, зачитайте.
– На початку вірша автор називає нашу мову кольоровою. Які кольори у
вас асоціюються з мовою? Наведіть приклади і рядками тексту, і своїми
спостереженнями.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Рефлексія. Складання сенканту „Мова”.
Мова.
Рідна, милозвучна.
Навчає, любить, захищає.
Ми вивчаємо рідну мову.
Україна.
VI. Підсумок уроку. Колове обрамлення
– Що для нас є Батьківщина?
– Який найдорожчий скарб мають українці?
– Порівняйте зміст оповідання „Найдорожчий скарб” та вірша „Наша мова”:
що їх об’єднує ? Яка тема та головна думка творів?
VII. Домашнє завдання
Вивчити вірш „Рідна хата” напам’ять.
Творче завдання (на вибір). Скласти твір-враження (5-6 речень) „Що
значить рідна мова для кожного народу”.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter