Тема. Зв’язок дій додавання і віднімання. Складання і читання прикладів
на додавання і віднімання. Написання чисел.
Мета: на основі розгляду малюнків і дидактичних ігор розкрити зміст дій
додавання та віднімання; вчити використовувати зв’язок між додаванням та
відніманням під час розв’язування прикладів; закріплювати знання про
склад чисел; розвивати логічне мислення, пізнавальні здібності учнів;
виховувати активність, прищеплювати любов до математики.
Обладнання: потяг (малюнок), назви станцій, Золота рибка, квитки на
потяг,картки-доміно, предметні малюнки,геометричні фігури.
Хід уроку.
І.Орг. момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
2. Оголошення теми і мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми помандруємо на чарівному потязі
„Математика”,будемо розв’язувати приклади на додавання і віднімання в
межах 10,повторимо, як пов’язані між собою дії додавання та віднімання.
3. Основна частина-подорож.
І.-Нас потяг швиденько до цілі домчить,Але що трапилося ? Де поділися
вагони? Хто їх познімав з коліс? Хто ж нам допоможе? Хто поставить
вагони по порядку за паровозом від 1 до 10?
– Молодці! Ви швидко впорались із цим завданням. Наш потяг незвичайний.
Щоб зайняти в ньому своє місце, необхідно правильно розв’язати приклад,
написаний на квитку.
8-5 4+3 3+6 2+4
10-5 8-4 1+6 8-2
9-4 5+3 1+5 3+2
9-5 10-2 6+3 4+4
2. Щоб успішно подорожувати Треба усний рахунок розпочати.
А) Фронтальне опитування.
– Назвіть числа від 1 до 10;
– від 10до 1.
– Назвіть число, яке передує числу 8;
– Назвіть сусідів числа 9.
– Як отримати число, наступне за числом 6?
– Назвіть, з яких двох менших чисел складається число 9? 10?
– До числа 6 додайте 1. Більше чи менше отримали?
– Як називається кожне число у прикладі: 8+2=10?
Б) Складання прикладів за малюнками доміно та їх розв’язання.
3. Перша зупинка-,, Пізнавальна”.
– Поки ми усно рахували, наш потяг прибув на зупинку „
Пізнавальна”. Навкруги – чудова галявина. Скоро зима і лісові звірята
почали готуватися до неї.
( Робота з демонстраційним матеріалом).
– Білочка зібрала гриби і горішки. ( на дошці предметні малюнки: (
5 грибочків і 1 горішок),
– Скільки грибочків зібрала білочка?
– Скільки горішків?
– Який приклад треба скласти, щоб дізнатись, скільки всього грибів і
горіхів зібрала білочка? Запишемо приклад: (5+1= 6).
– Як називається кожне число у прикладі на додавання?
– Горішок білочка віддала сусідові. Який приклад можна скласти? (6-1=5),
– Прочитайте його, називаючи числа так, як у прикладі на додавання. (Від
суми 6 відняли другий доданок 1, одержали другий доданок 5).
Аналогічно складають і читають приклад: 6-5=1.
– Прочитайте всі приклади, які ми записали.
– Чим вони подібні? Чим різняться?
’
¦
?
c¤¦AAe~
?
’
¦Ae?
E
?????????$??Ae??
„
?
AE
E
??Ae?Як ми їх складали? ( Спочатку складали приклади на додавання, а
потім на віднімання).
– отже, якщо від суми відняти один з доданків, дістанемо другий
доданок.
4. – Ви добре попрацювали, і ми можемо вирушати далі. А
після гарної роботи потрібно що?( відпочити). Ось ми і прибули на
зупинку „Відпочинок”
Фізкультхвилинка.
Трава низенька — изенька, Дерева високі- високі.
Вітер дерева колише, гойдає.
Птахи у вирій
Летять, відлітають,
Діти тихенько за парти сідають.
5. Відпочили і рухаємося далі. Наступна зупинка „Загадкова”
– Послухайте задачі, за кожною з них складіть приклади запишіть.
Каже мати квочка:
-У мене 3 дочки Та два синочки.
Скільки ж діточок у квочки?(3+2=5).
У садок дгодівниці Прилетіли 3 синиці, Потім ще 4 птиці.
Скільки птиць на годівниці?(3+4=7).
Ось до класу на урок
Залетіло шість сорок.
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було?(6+2=8).
– Перевіряємо приклади до задач.
Самостійно під кожним прикладом на додавання складіть і запишіть по два
приклади на віднімання.
6. Ми прибули на зупинку „Казкова”.
-А чи любите ви казки?
– Які казки ви знаєте7
– Послухайте ось таку казку:
„Жили собі дід і баба поблизу синього моря. Вони жили в землянці цілих
тридцять і три роки. Баба пряла, а дід ловив рибу. Коли одного разу дід
закинув у море вудку – зловилася рибка, але не проста,а золота.,.
– Як називається ця казка?(відповіді).
– Так , „Золота рибка”. І саме вона нам приготувала наступне завдання.
Якщо його виконаємо, зможемо продовжити нашу подорож. Золота рибка
пропонує нам попрацювати з підручником.
А) Робота з підручником( с. 41,впр.1,2,-учні складають трійки прикладів
і пояснюють зв’язок між ними.
Б) Самостійна робота – впр. З підручника.
7. Молодці, ви гарно попрацювали і наш потяг рухається далі. Ми
наближаємось до зупинки „Геометрична”
– Уважно розгляньте малюнок. Які фігури тут зображено?(кола і
трикутники.)
– Чим вони відрізняються? (формою, кольором).
– Складіть всі можливі приклади на додавання за цим малюнком і утворіть
від них приклади на віднімання.(усно).
4+3=7 7-3=4
3+4=7 7-4=3
4. Підсумок уроку.
– Добре, усі діти виконали завдання і ми можемо вирушати до кінцевої
зупинки „Місто Знань”.
– На яких зупинках ми побували під час подорожі?
– Скільки прикладів на віднімання можна скласти з прикладу на
додавання?(два).
– Молодці, а ось і місто Знань – це і є ваша рідна школа, де ви
навчаєтесь і будете ще багато років здобувати знання,
спілкуватись,дружити, мріяти, рости. Дякую вам за урок!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter