Урок образотворчого мистецтва в 1 класі

ТЕМА. Зображення на площині «Чарівний світ метеликів»

МЕТА. Дати певний об’єм знань про життя метеликів, про характерні
особливості будови комах; закріплювати під час виконання роботи
поняття про виражальні можливості теплих та холодних
кольорів; розвивати в учнів у процесі
художньо-естетичного виховання сприйняття, вміння бачити прекрасне у
природі та мистецтві; образне мислення, фантазію; виховувати чуйне
ставлення до природи, викликати бажання зберегти, її красу.

МЕТОДИЧНО-ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: малюнки вчителя на дошці та на
папері, папір, олівець, акварельні або гуашеві фарби, іграшка-гусеничка,
3 кольори для групової роботи, 3 чарівники, таблиці «Метелики», 3
малюнки — знайди помилку, релаксійний музичний запис.

ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ: кляксографія

ХІД УРОКУ:

І. Етап орієнтації (організація класу у колі)

1. Сьогодні у нас незвичайний урок.

У світ природи зробимо крок.

Ми з творчістю стрічались вже не раз,

З метеликами завіта вона до нас.

Це — творчості час, фантазії час.

Цікаве завдання чекає на вас.

2. Давайте пограємо в гру «Пінг-понг», яка допоможе нам згадати матеріал
минулого уроку.

Дидактична гра-розминка «Пінг-понг» (вона дозволяє перевірити рівень
готовності учнів до уроку, коротко повторити попередній, матеріал;
сконцентрувати увагу, вплинути на самооцінку учнів, задати темп, сприяти
формуванню комунікативних умінь)

Я пропоную вам сьогодні цікаву гостю — маленьку кольорову гусеничку,
той хто візьме її в руки повинен дати одну відповідь на питання.
Нагадую, що, у разі необхідності, можна звернутися по допомогу до
«рятівників», передавши їм м’яч зі словом «допомога», а ними сьогодні
будуть Надійка та я.

Питання:

· Як називається невеличка дерев’яна дощечка, на якій художник
змішує фарби, під час роботи? (палітра)

· Які основні кольори ви знаєте? (червоний, жовтий, синій)

· Кольори яких відтінків належать до теплої кольорової гами?
(червоного, жовтого, оранжевого) Кольори яких відтінків належать до
холодної кольорової гами? (синього, блакитного, зеленого, фіолетового)

— Скажи мені, художник,

Якого кольору дощик? (відповідь)

Якого кольору вітер? (відповідь)

Якого кольору вечір? (відповідь)

Скажи якого кольору

Зима (відповідь), весна (відповідь) та літо? (відповідь)

— Який з кольорів вам здається найвеселішим?… найпохмурішим?…
чарівним?…

теплим?… холодним?… загадковим?

ІІ. Етап цілепокладання мети

— Шановні діти, як ви гадаєте, чи зможе наша гусеничка-чарівниця у будь
яку мить перетворитися на яскравого веселкового метелика? (Я гадаю, що
зможе)

— Дійсно зможе, але з допомогою вашою та ваших олівців, пензликів, фарб.

Вправа «Очікування»

— Діти, чого ви очікуєте від уроку? (Учні по черзі розповідають про
свої очікування).

ІІІ. Етап проектування

— Запрошую вас до роботи в класі

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

— Пропоную ознайомитись із чарівним планом уроку

Перший «Чарівник» — «Я бачу та чую»

Другий «Чарівник» — «Я фантазую»

Третій «Чарівник» — «Я творю»

IV. Етап організації виконання плану діяльності

1. Робота в групах

— Пропоную для виконання завдання Першого «Чарівника» — «Я бачу та
чую» об’єднатися в 3 групи за теплими кольорами (червоний, жовтий,
оранжевий).

Метелики — одні з найгарніших живих істот на Землі! У них гарні назви:
найчастіше це імена грецьких богів і героїв: Аполлон, Психея, Гектор,
Ікар. Так люди виразили своє захоплення яскравою красою, метеликів.

А чому метеликів називають чарівниками? (Бо вони зазнають повного,
перетворення.)

За якими етапами відбувається це перетворення вам потрібно обговорити,
та показати схемою за допомогою малюнків та стрілок.

Самоперевірка: (на дошці закріплена схема)

— Так, з яйця, відкладеного метеликом, з’являється маленька гусінь,
яка все своє життя їсть і росте. Потім гусінь, що виросла,
перетворюється в нерухому, але живу лялечку. Так от вже з лялечки
з’являється … здогадайтеся хто!

Він яскраві крильця має,

Сам на квіточки сідає,

Прудко, весело літає,

Аж дві пари крилець має.

Ні бджола він, і не джмелик –

Звуть усі його… (метелик)

— Більш ніж сто видів метеликів у нашій країн занесені до Червоної
книги. Цих красивих комах не слід виловлювати. Краще просто милуватися
ними в природі.

— А чи є шкідливі метелики? (так)

— Яких ви можете назвати? (плодожерки, совки, міль, капусниця,
кропивниця, лимонниця)

— З гусінню шкідливих метеликів люди ведуть справжню боротьбу. Усього в
світі існує біля 120 тисяч видів метеликів.

2. Інформація про характерні особливості будови комах

— Подивіться уважно на малюнок метелика.

— Яку форму має тулуб? (Два з’єднаних між собою витягнутих овали.)

— Яку форму мають крильця? (Овальну або округлу.)

— Скільки крил має метелик? (4 — 2 великих і 2 маленьких.)

— Звідки починаються крила? (З середини тулуба, там де з’єднуються два
овали.)

— Зверніть увагу, чи однакові за розміром крила метелика? (Так. Тіло
метелика однакове з обох боків.)

— Це явище називають симетрією. Кажуть так: «Тіло метелика симетричне».

3. Гра «Дзеркало» (робота в парах) Пропоную для виконання завдання
другого «Чарівника» — «Я фантазую» об’єднатися в пари та зайняти робочі
місця. Вам необхідно стати один напроти одного, один імітує, а інший
(«дзеркало») — повторює. Потім ви поміняєтеся ролями. Ваше завдання —
«намалювати метелика» в повітрі.

4. Гра у групах «Знайдіть помилку»

А) Діти, я пропоную вам цікаве завдання: уявити себе в ролі вчителя,
який перевіряє, чи без помилок діти зобразили метеликів. Знайдіть
помилку у будові метелика і виправте її олівцем.

Б) Взаємоперевірка

5. Фізкультхвилинка Тренінг-терапія.

Хто там, хто там вже стомився?

I над партою схилився?

1,2,3,4,5 —

Час настав відпочивать!

(Звучить спокійна тиха музика.) Сядьте зручніше, заплющить очі,
розслабтеся. Уявіть себе на природі у лузі. Уявіть себе метеликом на
квітці, яка найбільше вам до вподоби. Ви втомлені, крильця ваші
опустилися, їм важко від пилу і втоми. Але ось на небі з’явилась
хмаринка, і з неї на вас полив теплий літній дощик. Краплі дощу змивають
з вас все те, що вас обтяжувало, вам заважало. Вам стає легше. Ви
вдихнули свіжого повітря, звільнилися від турбот. І ось виглянуло
яскраве, тепле сонечко, воно висушило ваші крильця, немов руки, вони
потягнулися вверх, до сонечка. На душі у вас стає чисто, тепло і
затишно. Ви чуєте спів пташок, відчуваєте красу природи і радість життя.
(Поступово музика стихає.)

Природа відіграє важливу роль у житті людини. Вона завжди чарувала і
чарує, хвилювала та хвилює людину. Але досконалішим творінням природи є
метелики. Вони, як музика, створюють піднесений настрій, надихають на
творчість.

6. Пояснення техніки виконання роботи вчителем

А чарівними матеріалами сьогодні у вас будуть фарби та пензлі, за
допомогою яких ви виконаєте власний твір в техніці кляксографії. Уважно
дивіться у якій послідовності слід виконувати роботу:

1. Склади аркуш паперу вдвоє по його довжині.

2. На одну з половинок аркуша нанеси фарбою кольорові плями, які
повинні бути схожі на половину метелика.

3. Накрий половинку аркуша з кольоровими плямами іншою й
притисни їх долонею.

4. Розгорнувши папір, уважно придивись, чи схожа кольорова пляма на
метелика, подумай, які емоції вона викликає.

5. Віднайди образ веселого чи сумного метелика, який «заховався» в
плямі, й домалюй дрібні деталі.

7. Виконання практичного творчого завдання учнями

— Третій «Чарівник» — «Я творю» чекає на вашу творчу роботу!

— Аутотренінг:

Я — школяр, а я — школярка. Особистість творча…

Починаймо малювати — фантазію розвивати!

Під час виконання самостійної роботи вчитель надає, за потребою, учням
допомогу.

V. Підведення підсумку уроку

1. Підсумкова бесіда

— Кому сподобався створений ним метелик — поаплодуйте. А тепер
роздивіться роботу сусіда за партою — поаплодуйте, якщо робота вам
подобається!

— Я теж вам усім аплодую, тому, що ви творчо працювали, були уважними і
змогли передати на папері красу природи, прикрасу нашої землі
-метеликів. Ми ще зустрінемось з чарівним світом метеликів.

2. Рефлексія.

— Я запрошую вас у коло

— Діти на якому етапі уроку найцікавіше було працювати?

— Які виражальні можливості теплих та холодних кольорів під час
виконання роботи ви використали? (теплі — веселі, грайливі; холодні —
сумні)

— Що б ви зробили інакше? (Діти розказують чи справдились їх очікування,
що на їх думку вдалося, а що — ні, починаючи словами «Сьогодні на уроці
я…»)
