Тема: «Змінювання дієслів минулого часу за родами»
Мета: Поглиблювати знання учнів про дієслово як частину мови,
познайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами,
допомогти засвоїти спосіб визначення роду дієслів минулого часу;
розвивати творчу ініціативу в процесі дослідження мовних явищ та вміння
працювати з таблицями; сприяти розширенню словникового запасу;
виховувати уважність, стараність, працелюбність.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: Мультимедійна презентація, малюнок вербової гілки з шпаками
Хід уроку
1 Організація класу
• Релаксація
Весна у коло всіх зібрала й свої вітання всім надіслала:
Того, хто справа – похвалити!
Того, хто зліва – збадьорити!
Всіх, хто пустує – пожурити,
Всіх, хто сумує – звеселити!
• Інтерактивна вправа «Очікування»
– Запишіть, що ви очікуєте від уроку.
(свої очікування від уроку діти записують на «вербових котиках» і
наклеюють на «гілочки верби»)
– З ваших очікувань вийшла чудова вербова гілочка. Вербові котики – це
один з перших подарунків, які весна дарує людям. З їх появою в українців
пов’язано пробудження природи від сну, яке викликає в людини багато
позитивних емоцій.
– Я бажаю вам гарного настрою, бути активними і уважними, отримати
відмінні оцінки.
2 Перевірка домашнього завдання
Щоб на уроці гарно працювати, треба раніше вивчене пригадати.
• Звіт «Помічників вчителя» про виконання учнями домашньої роботи в
зошиті.
• Робота біля дошки
1 учень
Прочитай та відгадай загадку, встав пропущені букви у словах,розбери за
будовою слово гілля
Стоїт… в…рба посеред с…ла, ро…пустила гі…я на усе …оділля.
Верба в народі – це символ найдорожчого золотого дерева. Таким деревом у
кожного роду є сім’я – запорука безсмерття роду.
2 учень
Словничок
Встав пропущені букви, утвори від дієслів дієслова минулого часу
Гр…мить
К…пить
М…нає
Оч…рет
• Інтерактивна вправа «Розумний куб» (Слайд 1)
• Інтерактивна вправа «Карусель»
Зміни дієслова за часами: летіти, співати
• Вправа «Мій не мій час» (Слайд 2)
Прочитай текст, випиши: хлопчики – дієслова майбутнього часу,
дівчатка – теперішнього.
Фразеологізм
У нього на вербі грушки виростуть.
(Брехун, що вигадує різні небилиці)
Лізе коза на вербу, а корова питає:
– Гей, козо, що ти на вербі робитимеш?
– Як що? Грушки їстиму.
– Нерозумна ти коза: на вербі грушки не ростуть!
– Сама ти нерозумна! В мене грушки з собою!
Отже, ви вмієте знаходити дієслова, визначати їх час.
3 Хвилинка каліграфії
Чисто й правильно писати, себе та інших поважати.
1 Прочитай прислів’я, встав пропущене слово. Поясни зміст.
Знай: в…сна на порі, якщо (по)бачив … (у) дворі. (шпака)
Люди раділи появі вербових котиків, але й з нетерпінням чекали на
пташок. В народі говорять, що пташки – серце весни. Першими весну на
своїх крилах приносили …
hE
hE
? d
?
DX‚„
R
I
2 Готуємо очі, увагу та списуємо прислів’я.
Зверніть увагу на нахил та з’єднання букв.
3 Підкресли дієслова і визнач час
4 Перегляньте відеозапис і зверніть увагу на :
1 Якого розміру шпак?
2 Яке у нього оперення?
3 Який у шпака хвіст, дзьоб?
Запишіть відповіді на питання, щоб утворився текст.
4ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Інсценівка
Прилетіли журавлі і великі , і малі.
Сіли собі на ріллі, заспівали : «Тра – ра – рі»
Де журавка ходила – там пшениця родила,
Де журавель походив – там ячмінь уродив.
ВПРАВА ДЛЯ ОЧЕЙ
1 – 2 – 3! Очі догори!
На 4 – 5 і 6 по кружечку великому обведіть.
Знову очі у кружки і рахуєм: 1 – 2 – 3!
ВПРАВА НА УВАГУ
Інтерактивна вправа «2 – 6 – всі разом». Групова форма роботи. (Слайд 3)
(1група працює біля дошки, дві ішні – на місцях)
Дієслово
Що означає?
Відповідає
У реченні
Змінюється за
на питання…
виступає… … …
Багато знаєте, але є порожні гілочки. Це свідчить про те, що ще ми не
все вивчили про дієслово.
5 Повідомлення теми уроку
Не гаймо часу, переходимо до вивчення нового.
– Прочитайте речення, визначте число і час дієслів.(Слайд 4)
Весною кожне дерево співає свою пісню. Береза співає ніжну пісню. Дуб
співає мужню пісню.
– Поставте дієслова в минулому часі. Що ви помітили? Чому?
6 Вивчення нового матеріалу
• Повідомлення теми уроку
• Пояснення вчителя (Слайд 5)
Дієслова минулого часу в однині змінюються за родами. Щоб визначити рід
дієслова в минулому часі, потрібно визначити рід іменника, з яким
дієслово пов’язане.
– Закінчимо виконання вправи 173 і перевіримо свої передбачення.
Прочитати текст і визначити час дієслів?
Чи можна визначити їх рід?
– Продовжуємо засвоєння знань і попрацюємо з таблицею у вправі 174 та з
пам’яткою (у кожного учня на парті)
– Які закінчення у чол., жін., серед. роді?
• Робота з таблицею впр.174 і схемою (Слайд 5)
• Робота з пам’яткою
Минулий час
Число рід суфікс +закінчення
чол. – в –
одн жін. – л – а
середн. – л – о
мн. – – л – и
• ЗАВДАННЯ «НАЙ»
– Як визначити рід дієслова минулого часу у множині?
7 Домашнє завдання
8 Закріплення вивченого
• Тренувальна вправа 175
Три слова колективно, решта:
1 в – думав, казав;
2в – говорив, розповідав.
Взаємоперевірка.
9 Підсумок уроку
– Чи досягли мету, яку поставили на початку уроку?
– Діалог учня 3-В класу з інопланетянином.
– Сенкан до слова урок
Додаткове завдання
• Творча робота (Слайд 6)
Склади речення, а з них текст. Підкресли дієслова минулого часу і визнач
їх рід.
Шпак, співав, гарно, маленький.
була, як солов’я, його пісня, не така, мелодійна.
вправно, але шпак, скрипів (як старий віз), гавкав і гарчав, іржав.
прозвали, за це, шпака, ….
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter