Тема. Життя в середньовічному місті
Мета. Розглянути життя середньовічного міста, ознайомити з органами
управління, боротьбою між патриціями, плебеями та цехами; продовжувати
формувати вміння роботи з навчальним текстом, розвивати навички роботи
зі схемами, вчити концентрувати увагу, висловлювати свою думку;
виховувати інтерес до вивчення історії, повагу до минулого європейських
народів.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Підручник, схема “Органи місцевого самоврядування”
Основні поняття, терміни: патриції, плебеї, комуни, мер, магістрат,
рада, суд.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Завдання.
Зазначте, які з наведених факторів у діяльності цехів є позитивними, а
які – негативними:
не дозволялося розширювати майстерні
чинили перешкоди появі нових майстрів
вимагалося виробляти речі високої якості
заборонялося ворогування між майстрами і переманювання купців
охоронялися міста й ремісники від ворогів
одні ремісники збагачувалися за рахунок інших
майстрам створювалися однакові умови праці і продажу
знищувалися цінні винаходи
Завдання: написати на дошці причини виникнення середньовічних міст (1
учень)
Перевірка творчого домашнього завдання: заслухати план оповідання на
тему “У середньовічній майстерні ремісника” (2-3 учні).
Завдання: Уявіть, що ви – середньовічний купець, який відправляється з
Венеції до Шампані. Вкажіть, яким шляхом ви будете добиратися на
ярмарок, чому саме цим шляхом? Які товари, на вашу думку, будуть
користуватися попитом на ярмарку в Шампані і що ви зможете там придбати?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з життям в середньовічному місті,
з’ясуємо, що являло собою середньовічне місто, які проблеми існували в
місті і яким чином вони вирішувалися, хто стояв на чолі міста, спробуємо
порівняти життя в середньовічному і сучасному місті.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
План.
Вулиці та майдани.
Міста-комуни.
Міське самоврядування.
Цехи проти патриціїв, плебеї проти цехів.
&
D
Z
A
o
`b>
D
A
`bv?i*
>
o
????????????”?1 питання розглядається шляхом опрацювання матеріалу
підручника
Учні повинні розповісти, що їм сподобалося, а що – ні і чому у
середньовічному місті .
2 питання пояснює вчитель. Він звертає увагу учнів на причини виникнення
міст-комун, проводиться робота з терміном “комуни”, розглядає відносини
короля з містами, діяльність органів самоврядування.
Запитання до класу: чому виникла приказка “Міське повітря робить людину
вільною”?
3 питання опрацьовується за допомогою використання елементів рольової
гри:
клас поділяється на 2 групи, між якими розігрується питання на точність
відповіді:
використовуючи підказки скажіть, як називалися заможні, корінні
повноправні жителі Стародавнього Риму? (патриції)
_а_р_ц_ _
Група, яка першою здогадалася, про що йде мова, отримує право стати
патриціями. Інша група перетворюється на плебеїв.
Завдання групам: на основі прочитаного тексту підручника
розповісти про особливості свого життя в місті та проблеми, які виникали
в різних верств населення (плебеїв і патриціїв) та шляхи їх розв’язання.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Вчитель пропонує здійснити подорож у часі і прогулятися вулицями
середньовічного міста.
Ми прийшли до невідомого нам міста і хочемо увійти до нього, бо вже
вечоріє, сонечко сідає, ворота мають незабаром зачинитися…
Завдання. Продовжити розповідь про середньовічне місто (методом ланцюжка
– кожен учень має право на одне речення, яким описує побачене в місті).
Завдання: неуважний учень не зовсім точно відтворив схему міського
самоврядування. Вам потрібно виправити помилки, доповнити схему
необхідними термінами та пояснити їх.
V. Підсумки уроку.
Вчитель. Отже, ми бачимо, що життя в середньовічному місті було досить
строкатим, тому що мало багато проблем, які вимагали негайного
вирішення.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § підручника
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter