Земля наша рідна
1 клас
Мета: ознайомити учнів з поняттям Батьківщина; розкрити дітям значення
рідної землі, рідного краю в їхньому житті; виховувати любов до
Батьківщини, пояснити важливість нашої праці для неї; виховувати почуття
пошани до рідних; розвивати почуття прекрасного, використовуючи описи
рідного краю.
Обладнання: малюнки дітей; записані на картках прислів’я; картки для
запису добрих справ; музичний супровід; плакат “Любіть Україну, як сонце
любіть, вишневу свою Україну….”.
Хід уроку
1. – Батьківщино, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна….
(Учитель читає вірш із підручника).
– Чи знаєте ви, діти, що означає слово “Батьківщина”? Батьківщина – це
наш рідний край. Це земля, на якій народилися і живемо ми, наші батьки,
дідусі і бабусі, де поховані наші предки. Кожна людина любить те місце,
де народилася і виросла, бо це батьківський край. Він для нас – святий.
Він – найрідніший, найдорожчий і найкращий за все на світі і тому
зветься – Батьківщина.
Щоб ти був щасливим – тобі заповім:
Люби Батьківщину всім серцем своїм!
Люби щонайбільше у світі її!
Є інші держави, є інші краї
– А рідна Вітчизна у світі одна,
Для тебе, мій друже, як мати, вона!
2. – У кожної людини є свій рідний куточок. Ось всі такі рідні куточки і
складають нашу Батьківщину. Давайте подивимося на ваші роботи. (В класі
організована виставка дитячих малюнків).
– Розкажіть, що ж ви намалювали.
(Відповіді дітей. Діти намалювали своє бачення Батьківщини: бабусину
хату, тата з мамою, кошеня та інше).
– А хто знає вірші про рідний край?
(Діти читають вірші).
Моя Батьківщина – це хата й калина,
Що виросла біля вікна.
Моя Батьківщина – це вся Україна,
Що в цілому світі – одна!
Моя Батьківщина – це села й містечка,
Й верба, що спустила гілля.
І річка красива від нас недалечко…
Уся наша рідна земля.
Моя Батьківщина – це предків багато,
Що землю свою берегли.
Стояли за неї до смерті, завзято,
А ворогу не віддали!
Моя Батьківщина – це будні і свято,
І неба безмежного шир.
Щасливе дитинство, це – мама і тато,
Це радість, це ласка і мир!
3. – А ще Батьківщина – це країна, де ми народилися і громадянами якої
ми є.
– Як називається наша країна?
– Для кожного з нас мила серцю Україна, бо ми тут народились і виросли.
Тут зустрічаємо вперше росяні світанки, спостерігаємо, як сонечко
котиться на захід. Це для нас навесні співають солов’ї та цвітуть
біленькі сади. Це для нас зима-чарівниця обсипає інеєм всі рослинки, щоб
здивувати і причарувати серце, напоїти його любов’ю до рідного краю.
Рідна земля усім, як мати, найдорожча, найдобріша й наймиліша. Тому
недаремно свою Вітчизну українці з прадавніх віків називають Ненькою
Україною.
(Читання статті підручника учителем і дітьми).
a
a
ae
ae
o
u
ue
th
a
ae
u
th
E завдання. Зі слів, які є у вас на парті, складіть прислів’я.
(Учні складають прислів’я, учитель виставляє уже записані на дошці)
– Як ви розумієте їх зміст?
(Відповіді дітей).
Де рідний край, там зелений рай,
Кожному мила своя сторона.
– За рідний край – життя віддай.
Нема в світі ріднішого, як своя країна.
Рідна земля і в жмені мила.
Людина без Батьківщини, як соловей без пісні.
Із своєї печі і дим не гіркий.
5. – Наша країна – це наш рідний дім.
Як кожен дім потребує мудрих та працелюбних господарів, так і вся країна
потребує працелюбних людей. Якщо ми будемо щирими, добрими та
піклуватимемось один про одного, то буде в країні мир та злагода, як у
вірші М. Коцюбинського „Наша хатка”.
Читання вірша учителем. Розфарбовування малюнка в зошиті.
6. – Батьківщина, як мати, одна на цілий світ. Вона про нас піклується,
тому і про неї кожному з нас треба дбати, щоб вона процвітала. Тож ваше
завдання – добре вчитись, щоб іти у світ розумними, мудрими, роботящими.
Щоб своїми знаннями і працею в майбутньому приносити користь країні. Щоб
зробити все для того, щоб наша Україна стала процвітаючою державою,
могутньою, сильною і багатою.
– Чи може кожен із вас уже зараз зробити щось корисне для своєї країни?
(Відповіді дітей)
(Читання учителем вірша А. Камінчука “Ось повзе мурашка…”).
– А зараз виконайте завдання. Напишіть на картках про свої хороші
справи, які ви робили не тільки для себе, а для рідного краю. Адже кожен
з вас має що сказати. Хтось допомагав батькам у полі вирощувати і
збирати овочі, пшеницю. А від того, скільки зробили окремі люди,
залежить і багатство країни. Хтось допомагав доглядати тварин, хтось
посадив з батьками дерева, розчищав річки і джерельця. Про це напишіть.
Протягом року ви будете дописувати в карточку хороші справи, а в кінці
року ми подивимось, скільки добрих справ зробили наші учні.
7. – Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
– Не забувайте, що ви діти землі, яка зветься Україна. Любіть свою
Батьківщину, вона у вас єдина.
Вам будувати її майбутнє.
Тому старайтесь так вчитись, щоб вами гордилась Україна!
В добрий час, дорогі діти!
– У всьому світі – кожен знає – є Батьківщина лиш єдина. І в нас вона
одна-єдина: це наша славна Україна.
Щоб цвіла Україна моя, ми даємо обіцянку нині, вчитись так, щоб набуті
знання пригодились моїй Батьківщині.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter