Тема. Закріплення звукового значення букви «же». Опрацювання української
народної казки «Лисичка та Журавель». Робота з дитячою книгою.

Мета: Закріплювати звукове значення букви «же»,вміння читати слова;
виконувати звуко-буквений аналіз. Навчити дітей використовувати в
діалогічному мовленні виразні засоби, емоційно, виразно передавати зміст
казки; розширювати мовлення учнів, увагу, читацьку пам’ять; сприяти
вихованню любові до рідного слова, мови, пісні ;почуття поваги до людей,
вміння дружити.

Обладнання: «Буквар» М.С. Вашуленко, М.Ф. Скрипченко; таблиці «Казкове
місто Алфавіт», мобільні телефони; зошити; картки схем слів; дитячі
книжки «Лисичка та Журавель» ; предметні малюнки до казки ;
магнітофонний запис музики.

Тип уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.

ХІД УРОКУ

І.Організаційна частина

1. Створення емоційного настрою уроку

Всі почули ви дзвінок —

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався,

До уроку готувався.

Тож дивіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.

Красиво читаємо!

Чітко відповідаємо!

Мовлення розвиваємо!

ІІ. Актуалізація знань учнів.Мотивація.

1. Повторення та закріплення звукового значення букви «же».

а) артикуляційна розминка:

— Вимовте скоромовку спочатку повільно, потім швидше і ще швидше.

Скоромовка:

Жали женчики,жали,

Серпики поламали.

Серпики золоті,

Женчики молоді.

— Мені подобається, як ви працювали.

б) перевірка увагою:

— Приготуйтесь уважно стежити, слухати і розуміти почуте.

Учитель Учні

Як діждемо зими літа

То напиляємо жита нажнемо

Літечко холодненьке тепленьке

Яєчко золотеньке Жито

— Дуже добре!

в) виділення на слух слів зі звуком [ ж ].

Учитель читає вірш І. Січовика,учні повинні запам’ятати слова з виученим
звуком.

— Ти,журавлику, літаєш

Кожен день із краю в край.

— Може,любий друже,знаєш,

Який буде урожай ?

— Які слова із звуком [ж] ви запам’ятали ?

(Журавлику, кожен, може, урожай)

— Який цей звук за звучанням ?

(Приголосний, твердий)

— Якою буквою він позначається ?

(Буквою «же»)

— Покажіть букву «же» у касі букв.

(9-та)

2.Гра «Хто більше» «Мозковий штурм»

Працюємо в групах .

— Хто більше придумає і запише слів зі звуком [ж] за 1 хвилину.

Кожна група зачитує свої слова.Визначається хто перший більше записав
слів.

(Жаба, ріжки, ложка, жмурити, смужка, ніж, вуж…)

— Молодці, ви справились із завданням, працювали оперативно, злагоджено,
як команда.

3.До схем добрати слова:

— Діти, слова і схеми слів переплутались, допоможіть дібрати до слів їх
звукові схеми.

[-o-] жук вуж [-o=][=o-]

жовтень [-o][-o=] [-o-] журавель

[-o-][-o=] жито жайвір [-o][-o][-o=]

жолудь [-o][-o]

-Так, саме це я хотіла почути.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Журавель шукає броду –

Жабенятко – скік у воду.

Жук до жаби: -Жу –жу – жу !

Журавлеві розкажу !

(О.Кононенко.)

ІІІ.Оголошення,представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

\На дошці таблиця з мобільними телефонами \

— Правильно натиснувши кнопки на мобільних телефонах, ви дізнаєтесь тему
нашого уроку.

Робота у групах. (Казка «Лисичка та Журавель»)

ІV.Вивчення нового матеріалу.

Опрацювання української народної казки «Лисичка та Журавель».

— Перш ніж увійти у казку, прочитаємо слова,які приготували для вас
Лисичка та Журавель.

1. Словникова робота.

Подружилися – потоваришували, заприятелювали.

Вгощу – пригощу,почастую,нагодую.

Призволяйся – їж, пригощайся.

Погордувати – поставитися до кого – не будь зневажливо, зверхньо,
презирливо.

Випорожнити – робити порожнім.

Гостина – похід у гості.

i

?

Пісним голосом – нудним,нецікавим голосом.

— Добре! Так, це правильно.

2.Читання колонки слів.Гра «Луна» (с.104-105).

Робота з «Букварем». «Мікрофон».

а ) прочитайте гордовито – 1 ряд ;

— Ваша група робить успіхи!

б ) прочитайте з сумом -2 ряд ;

в ) прочитайте із захопленням.

— Мені приємно з вами працювати.

3.Читання казки /уривку / «Лисичка та Журавель »

а ) читання вчителем.

— Чому Лисичка запросила Журавля на гостину ?

б ) читання учнями / напівголосно, самостійно /.

— А знаєте, що було далі ? Розкажіть.

— А ось до нас прийшли гості !

в ) інсценування казки: «Лисичка та Журавель»

— Давайте поаплодуємо учням за гарну виставу.

4.Знайомство з дитячою книгою ( подарунок: Лисичка дарує кожному учневі
книгу –українську народну казку «Лисичка та Журавель»)

а )читання казки учителем;

б )вправи на миттєве сприймання тексту:

— Я початок – ви кінець речення.

5. Робота над змістом казки.

— На що сподівалася Лисичка, коли запросила на гостину Журавля ?

(Обхитрувати,обдурити)

— На що сподівався Журавлик, коли запросив Лисичку ?

(Віддячити)

— Як частувала Лисичка ? Зачитайте.

— Чи гостинною вона була ? (Ні)

— Як пригощав Журавель ? Зачитайте.

6.Читання казки кращими учнями.

7.Вправа «Мікрофон».

— Читайте швидко,чітко, не перебивайте один одного.

8.Визначення головної думки казки. Робота над прислів’ями.

— У чому головна думка казки ?

1)Технологія «Метод Прес».

а ) визначте свою власну думку,починаючи зі слів:

« Я вважаю,що _________».

б ) поясніть причину виникнення цієї думки:

«Чому ________, тому що _________»

в ) наведіть приклади із цієї казки на підтримку вашої позиції:

«Наприклад: »

г ) узагальніть свою думку,зробіть висновок,починаючи зі слів:

«Отже ________»

— Чи тільки птахів і тварин вона стосується?

— Яких людей зобразив автор казки?

— Які ви знаєте прислів’я про дружбу?

2) Робота над прислів’ями.

— Ми вивчали прислів’я про дружбу, давайте їх пригадаємо.

З добрим дружись, а лихих стережись.

Дружба міцніша від кам’них стін.

Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.

Дружба – найбільший скарб.

Робота у зошиті

— Останнє прислів’я надрукуйте у зошитах.

V. Підсумок уроку.

а) — Яку казку ви читали?

(Українську народну казку «Лисичка та журавель»)

— Що засуджується у казці?

(Жадібність, негостинність, хитрість, зневажливість, неможливість
потоваришувати)

— Чому вчить казка?

(Бути гарним товаришем, гостинним хазяїном, бути не жадібним, …)

-Що у казці вам найбільше запам’яталось?

б) КРОСВОРД

1. Хоч не шию я ніколи,

а голок завжди доволі. (Їжак)

2. По траві повзла змія.

Налякався добре я.

Від гадюки біг чимдуж,

а то виявився (вуж).

3. У зеленому жакеті галасує в очереті,

хоч і плавати мастак,

а не риба і не рак (Жабка).

4. Дивний ключ летить у небі,

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в осінній млі

Відлітають (журавлі).

-Яка буква однакова в цих словах?

(Буква «же»)

— За що подякуємо нашому уроку?

— Ви молодці! Який ви гарний клас!

-Пропоную продемонструвати свій настрій:

Діти хором промовляють слова:

Працювали всі старанно

І почули у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

-Розкажіть своїм рідним казку, яку ви сьогодні вивчили на уроці.
