Реферат з педагогіки
Урок: Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви
предметів.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами
предметів; удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів,
будувати з ними речення; закріплювати навички написання слів з великої
літери; розширювати словниковий запас учнів, уміння працювати зі
словником; розвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного
мовлення; виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки із зображенням тваринок – учнів Лісової школи, Сови
– вчительки та двох сорок – лісових поштарів; штучна ялинка; загадки;
словники “Словникова скарбничка”; лист, який надійшов від Сови; книга
порад для учнів Лісової школи; сторінки з правилами, які вкладаються у
цю книгу по ходу уроку; маски сорок, що їх використовують учні,
складаючи діалог – підсумок уроку; картки із завданнями для роботи в
групах та індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
Пролунав дзвінок, Щоб почути у кінці,
Починається урок. Що у нашім другім класі
Будем працювать старанно, Дітки – просто молодці!
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Діти, пригадуєте, на святі Букварика ми подружилися з учнями Лісової
школи та їхньою мудрою вчителькою Совою? І сподобалися, мабуть, їм, бо
дехто навіть був гостем на нашому уроці. А лісові поштарі-сороки
принесли нам цього листа. Що ж у ньому? Прочитаємо? Ось такий лист.
(Зачитується лист.)
– Але у нас зараз урок рідної мови, нам потрібно повторити все, що ми
вивчили про слова – назви предметів.
Що ж тоді робити? Відмовити Сові?
Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменники і створимо
казкову книгу, в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами.
Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову в Лісовій школі. А після
закінчення уроку відішлемо цю казкову книгу Сові!
– Згідні? Отже, до роботи.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Каліграфічна хвилинка.
– Відкрийте зошити і запишіть дату.
– У наступному рядку запишіть каліграфічне такі з’єднання букв.
іл ве ць ак
– Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі
буквосполучення. Запишіть їх каліграфічне.
Білка, ведмідь, заєць, їжак.
– Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?
Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.
Пишіть каліграфічно!
Граматичне завдання.
– Що об’єднує ці слова? (Усі назви тварин у лісі належать до іменників
і відповідають на питання хто?)
– До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання хто?
– На яке ще питання відповідають іменники? (Що? )
– То які слова відносимо до іменників? (Відповіді учнів.)
2. Малюнковий диктант.
– Яка пора року зараз хазяйнує?
– Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?
– Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але кожній
тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
– Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам і виконаємо нелегкі
завдання.
– Відгадайте, для кого це завдання.
Очі сяють, як намисто, Мов дві цяточки вогнисті. В неї хата гарна, тиха,
Взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це,
діти? (Білка)
– А ось і завдання для неї.
Завдання: навчитися грамотно писати іменники — назви цих предметів.
Виконаємо це завдання замість білочки.
– Назва цього предмета. (Показ малюнків.)
Барліг, ялинка, дупло, кубельце.
– Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали
слова.
– Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної
мови вчіться писати грамотно.)
Вчіться писати грамотно
Граматичне завдання.
– Ще раз прочитайте слова і скажіть, вони називають один предмет чи
кілька?
– Змініть їх так, щоб вони означали багато предметів.
– У якому слові більше звуків, більше букв, менше звуків, менше букв?
– Уважно перегляньте слова цих двох речень і поміркуйте, чи можна
утворити з них пари.
– Складіть речення про те, хто як зимує.
(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує
барліг. Заєць ховається під ялинкою, їжачок мостить для сну м’яке
кубельце з опалого листя.)
Одне речення запишіть (на вибір).
Хвилинка-цікавинка.
– Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими,
висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової
шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років.
У білочки чудова пам’ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під
ялинку, інші дерева. І добре запам’ятовує ці схованки.
3. Робота в групах.
— Для кого ж наступне завдання Сови?
Гляньте, друзі, на горбочок,
Дивний котиться клубочок –
Гратися із ним не сміх,
Захиститься від усіх,
Колючками обпече
І до лісу втече, (їжачок)
— Їжак – тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а
кілька. І виконаємо ми їх у групах. (Учитель роздає листочки із
завданням.) Прочитайте завдання і виконайте їх.
Завдання для груп.
I група. Запишіть чотири іменники – назви зимових птахів.
II група. Запишіть три іменники – назви дерев, які не скидають на зиму
вбрання.
III група. Доберіть клички тварин.
IV група. Випишіть слова, близькі за значенням до іменників (барліг,
балакуха).
Перевірка завдань.
I група:
— Це іменник? Доведіть.
— На яке питання відповідають слова?
— Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.)
— Яку пораду дасть ваша група лісовим школярам? (Щоб більше знати, треба
більше читати.)
— Ось ваша сторінка у казковій книзі.
Більше читайте
II група:
— Яке питання ставиться до ваших слів?
— Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? (“Я і
Україна”.)
— Яку пораду ви дасте лісовим школярам? (Щоб краще знати рідну мову,
дружіть з іншими предметами.)
— Ось ваше правило у казковій книзі порад.
Дружіть з іншими предметами
III група:
— Про яке правило української мови йдеться?
— Яку пораду дасть ваша група звірятам-учням? (Щоб мати міцні знання з
рідної мови, треба обов’язково вчити правила.)
— Ось ваша порада, вкладіть і цю сторінку.
Вчіть правила рідної мови
IV група:
— Важче завдання отримали учні четвертої групи.
— Що вам допомогло впоратися із завданням? (Словник.)
— Що ви порадите звірятам? (Щоб ваше мовлення було багатшим,
користуйтеся словниками.)
Користуйтеся словниками
— Їжачок дякує вам за допомогу.
4. Фізкультхвилинка.
5. Творча робота над текстом.
— Спритному Зайчикові Сова підготувала Наступне завдання.
— Послухай, яка пригода трапилася одного разу із твоєю Ялинкою і спробуй
продовжити розповідь.
a) Читання зачину.
Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить
березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не
хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима…
б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.
— Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки? (Вітер
холодний, Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.)
— Як оборонялась Ялинка? Чи мала вона чим захищатися? (Лісова красуня
поколола їх своїми гострими голками.)
— Чи злякалися Мороз і Вітер? (Злякалися, завили і втекли геть.)
— А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує
Зайчикові надійною домівкою.)
в) Робота з роздатковим матеріалом.
— А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із
зайчиковим завданням.
Послала______до____________холодного і______колючого.
Та дарма.
Ялиночка поколола їх__________________________________.
Мороз і_______________завили від_______________і втекли.
А__________________й досі стоїть______________________.
— Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому
пропущені слова-іменники.
— Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.
г) Написання казки дітьми.
ґ ) Зачитування казок учнями.
— А тепер спробуємо відтворити всю казку.
— Яке завдання дала Сова Зайчикові? (Скласти казку.)
Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати
казки.)
Вчіться складати казки
Виховний момент.
— Скоро Новий рік – і у кожному домі з’явиться Ялинка.
— Як ви гадаєте, чи хотів би Зайчик, щоб люди зрізали його Ялинку? (Ні,
бо не буде де сховатися.)
— Отже, не треба нищити, зрізати цих лісових красунь, нехай вони з довго
ростуть у лісі і милують око.
— А як ми вчинимо? (Прикрасимо свої домівки штучними новорічними
ялинками.)
IV. Підсумок уроку.
— Ми виконали всі завдання і, відгукнувшись на прохання Сови, склали
книгу порад. А наші лісові поштарі віднесуть її до лісу.
— А закінчимо ми урок розмовою цих двох сорок.
Уявіть собі, що одна з них була на уроці і чула все, що ми пригадували
про іменник, а друга у цей час розносила лісову пошту і не чула теми
уроку.
— Складемо діалог-підсумок. Одна з учениць буде сорокою, що не була на
уроці, а друга – сорокою, яка разом із нами вивчала тему “Іменник”.
Привітайтеся. Розкажи подрузі, що ти вивчила на уроці.
— Привіт, подруго!
— Привіт! Рада тебе бачити!
— Ну що, повертаємося до лісу?
— Так, але спочатку розкажи мені, що ти чула, чого навчилась у дітей.
— Я вже знаю, що іменники називають предмети і відповідають на питання
хто? або що?
— Ой, як цікаво! А які це іменники відповідають на питання хто?
— Назви людей і тварин. А ще я дізналася, що іменники можуть бути
близькі і протилежні за значеннями. Наприклад, ми з тобою сороки, а ще
балакунки, щебетушки.
— А писати іменники ти навчилася?
— Так, я дізналася, що клички тварин пишуться з великої літери.
— Ну що ж, недаремно ти час провела з цими дітками. Мерщій летимо
додому!
Учитель. Закінчується наш урок. І на згадку про нього я хочу подарувати
вітальні листівки з побажаннями, які підготувала для вас вчителька Сова
з Лісової школи:
Працюйте завжди залюбки,
Діліться радощами з другом.
Ходіть до школи, малюки,
І хай вона вам домом буде!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter