.

Захист і порятунок Дитини – істина школи (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
95 1296
Скачать документ

Захист і порятунок Дитини – істина школи

Родинний урок (4 клас)

(На урок запрошені батьки учнів. Попереднє завдання: підготувати
презентацію результатів роботи у сімейному проекті «Щасливі миттєвості
життя нашої родини» )

Тема : Ми – щаслива родина. Взаємні права й обов’язки батьків і дітей

Мета: ознайомитися із взаємними правами й обов’язками батьків і дітей;
розвивати навички виразного читання, аналізу художніх текстів;
виховувати любов, повагу і взаєморозуміння у родині, відповідальне
ставлення батьків і дітей до своїх обов’язків.

Обладнання: Конституція України, Конвенція ООН про права дитини,
оповідання В.О.Сухомлинського, «квіти щастя», записи на дошці,
матеріали до презентації проекту «Щасливі миттєвості життя нашої
родини»: комп’ютерні презентації, фотоальбоми, виставки дитячих
малюнків.

Епіграф. Щастя – це не чудесна жар-птиця, яку можна спіймати. Це реальна
будова, яку треба спорудити.

В.Сухомлинський

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Учитель. Розпочати наш незвичайний родинний урок я хочу з’ясуванням
важливого питання: що таке щастя?

Великий педагог В.Сухомлинський вважав, що «Щастя – це не чудесна
жар-птиця, яку можна спіймати. Це реальна будова, яку треба спорудити».
Всі ми творці нашого сімейного щастя.

Я звертаюсь до вас, шановні батьки, що ви вважаєте щастям у родинному
житті? (Метод мікрофону). (Можливі відповіді: Щастя – коли в родині мир
і спокій; коли не хворіють діти; коли діти радують батьків своїми
успіхами у навчанні, досягненнями у якійсь діяльності; коли добробут у
сім’ї тощо).

Учитель. Це справді так. Коли в родині спокій, любов і
взаєморозуміння, ми відчуваємо себе щасливими. Про це поетичні рядки
Г.Світличної:

Сім’я вечеряє в саду…

Я так люблю це уявляти,

Як в тихім смерку біля хати

Сім’я вечеряє в саду.

Весела мати, дітлашня,

Смаглявий батько –

Щойно з поля.

І замовкає гамір дня,

Й парує в мисці бараболя.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів та батьків

Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми разом у родинному колі обговоримо питання: як потрібно
вибудовувати стосунки у сім’ї, щоб усі почувалися щасливими; поміркуємо,
наскільки важливо, щоб діти і дорослі у сімейному житті не порушували
прав і виконували свої обов’язки.

ІІІ. Актуалізація знань учнів та батьків

Завдання для учнів і їхніх батьків. Метод мікрофону.

Продовжіть речення: Родина – це…

Завдання для учнів. Із запропонованого переліку виберіть та запишіть у
зошити ті слова та словосполучення, які, на вашу думку, притаманні
родичам. Перелік слів на дошці: люди з однієї сім’ї; колеги по роботі;
сусіди; дядько й тітка; друзі; чоловік і дружина; подруги; декілька
поколінь рідних людей; продавець і покупець; брат і сестра; пасажири
потяга; племінники й племінниці; учасники демонстрації; бабуся і онук.

Учитель. У дружній родині всі знають і поважають один-одного. А ви добре
знаєте свою родину?

Вікторина «Моя родина»

Запитання та завдання для дітей

Назвіть ім’я та по батькові мами, тата, бабусь і дідусів.

Яку бабусину казку ви запам’ятали найкраще?

Чи знаєте ви номери телефонів своїх батьків?

Яке улюблене заняття дідуся?

Яка улюблена страва тата?

Назвіть дату народження мами.

Запитання для батьків

1. Що означає ім’я вашої дитини?

2. Яке перше слово вимовила ваша дитина?

3. Назвіть улюблені мультфільми своєї дитини.

4. Назвіть імена друзів свого сина чи доньки.

5. Які улюблені страви вашого сина чи доньки?

6. Про який подарунок до дня народження мріє ваша дитина?

Учитель. У мене залишилось останнє спільне запитання до дітей і батьків.
Чи вважаєте ви життя своєї родини щасливим? Аргументуйте.

ІV. Основна частина уроку

Учитель. Право кожного (і дорослого і дитини) на щасливу родину
передбачені Конвенцією ООН про права дитини, Конституцією України та
іншими законами України.

Щаслива родина – це найбільша цінність кожного з нас. Про це оповідання
В.Сухомлинського «Вогнище у полі». Попросимо, щоб це оповідання
прочитала Таня.

Учениця читає оповідання

Вогнище у полі

Тихий осінній день. Сонце світить, але не гріє. В повітрі літають срібні
павутинки. Біля ставка, в лузі, пасуться корови.

Ми з мамою на полі. Мама на роботі в колгоспі, а я біля неї. Сидимо біля
великої купи картоплі. Горить невелике вогнище. Печеться бараболя. Як
гарно сидіти біля вогнища, ворушити паличкою жар і чекати печених
ласощів.

Ось і спеклися. Цієї хвилини ніколи не забуду. Ми втішаємося смачною
картоплею, а в синьому небі мріє журавлиний ключ. Сонце сідає за ліс,
поле темніє, з долине тягне прохолодою.

Коли я пригадую цей день, на душі стає так легко…

Запитання для дітей. Чому дівчинка із оповідання В.Сухомлинського
пригадує той день, який вона провела з мамою на полі, з радістю? Адже це
був звичайний день. (У тихий погожий день вона була поряд з мамою. Удвох
їм було дуже добре. Вони почувалися щасливими). Чи можете ви пригадати
випадок із свого життя, коли вам було так же радісно і гарно у колі
своєї родини? (Мандрівка, екскурсія, туристичний похід, відпочинок біля
моря тощо)

Презентація сімейного проекту «Щасливі миттєвості життя нашої родини»
(Розповіді дітей і батьків супроводжуються комп’ютерними презентаціями,
демонстрацією фотографій, малюнків тощо).

Розгляд окремих прав дитини за Конвенцією ООН про права дитини

У Конвенції ООН про права дитини записані наступні права дитини.

Учні з листівок читають нотатки з Конвенції:

Усі діти мають право на любов та піклування.

Усі діти мають право на відпочинок.

Усі діти мають право на освіту.

Жодна дитина не повинна бути скривджена.

Усі діти мають право на медичну допомогу.

Усі діти мають право на розвиток талантів.

Учитель. До особистих прав дитини належить право на повагу до її
гідності. Це означає, що ніхто не має права жорстоко поводитись з
дітьми, бити чи катувати їх.

Діти мають право на любляче, турботливе ставлення з боку сім’ї. В
окремих сім’ях батьки погано ставляться до виконання своїх батьківських
обов’язків, не дбають про виховання дітей, не піклуються про задоволення
їхніх потреб у їжі, одязі, ласці. До таких батьків держава може
застосовувати певні заходи. Зокрема, вони можуть позбавлятися
батьківських прав.

Та родина щаслива, в якій дорослі з повагою ставляться до прав дитини та
сумлінно виконують свої батьківські обов’язки. Давайте прочитаємо
оповідання В.Сухомлинського «Нові штани для Миколки», щоб поміркувати,
що захмарює родинне щастя Миколки?

Учень читає оповідання В.Сухомлинського «Нові штани для Миколки»

У Миколки старенькі штани. Він уже не раз просив:

– Мамо, коли ж татко штанці мені купить?

Мама відповідала:

– Почекай ще трохи. Треба купити таткові пальто.

Минув місяць. Таткові пальта не купили, а штанці в Миколки зовсім
зносилися.

Знову питає Миколка:

– Мамо, ви ж казали, що штанці татко скоро купить…

Мама тяжко зітхнула.

– Чого ви зітхаєте, мамо? – питає Миколка.

Мама мовчала. Потім відчинила шафу, знайшла гаманець, дістала п’ять
карбованців і дала Миколці:

– Піди в крамницю, купи собі штани.

Дорогою Миколка зустрів батька.

– Куди йдеш? – питається батько.

– До крамниці. Дала мама гроші – штани куплю.

Батько взяв у Миколки гроші й каже:

– Іди додому. Я сам куплю й принесу.

Миколка повернувся додому й розповів усе матері.

Мати тільки похитала головою…

Минула година, друга, а татка немає.

– Чому ж він штанів не несе? – питає Миколка.

– Мабуть, вибирає… – тихо каже мати, а в очах її сльози.

Пішов Миколка до крамниці: треба ж допомогти вибрати штанці.

А біля крамниці на лавці куняв п’яний батько. Біля нього стояла порожня
пляшка.

Запитання для учнів

Як ви вважаєте, чи порушені були права Миколки? Які саме? (Право на
любляче, турботливе ставлення з боку сім’ї).

Які обов’язки не виконує батько Миколки? Що б ви хотіли йому порадити?

Як би ви хотіли змінити фінал оповідання?

Запитання для батьків

Які почуття у вас викликало це оповідання?

Учитель. Так, перший обов’язок батьків – дбати про щасливе дитинство
своїх дітей: піклуватися про їхнє здоров’я, безпеку життя, освіту,
відпочинок, задоволення їхніх потреб.

Робота з учнями

А як ви гадаєте, які найважливіші обов’язки мають виконувати діти?

Проведемо невеличке бліц-опитування, щоб з’ясувати, як ви виконуєте свої
обов’язки. Підніміть руку ті,

хто вважає, що він сумлінно виконує свій обов’язок добре навчатися.

хто завжди дотримується правил поведінки у школі і поза школою.

хто завжди дотримується правил дорожнього руху.

хто дбає про своє здоров’я і щодня вранці робить фіззарядку.

хто піклується про природу: робить годівнички для пташок узимку.

хто сумлінно виконує свої хатні обов’язки.

Робота з батьками

Поділіться, що входить в коло хатніх обов’язків ваших дітей і як вони їх
виконують. (Розповіді батьків)

Учитель. Пропоную прочитати ще одне оповідання В.Сухомлинського, щоб
зрозуміти, наскільки важливо відповідально ставитись до виконання своїх
обов’язків.

Читання учнем оповідання В.Сухомлинського «Роби не те, що хочеться, а
те, що треба»

У Юрка занедужав дідусь. Дідусеві було 85 років. Він знав багато цікавих
казок та дивних бувальщин, які любив слухати Юрко.

А зараз він лежить і важко дихає. Мама сказала:

– Сиди, Юрку, біля дідуся, доглядай за ним. Попросить води – подай
свіжої, попросить відчинити вікно – відчини.

Юрко сидів біля постелі хворого дідуся, читав книгу. За півдня разів зо
три дідусь попросив води.

Набридло хлопцеві сидіти. Поклав книжку на стіл, тихо вийшов з хати й
побіг до хлопців грати в м’яча.

Кілька годин гуляв Юрко на стадіоні, вже й сонце до заходу схилилося. Та
неспокійно було в нього на душі. Щось немов гнітило його. Покинув Юрко
грати, побіг додому.

Ледве двері відчинив, підійшов до ліжка – й упав на коліна. Дідусь лежав
мертвий. А в склянці не було й краплини води.

Усе життя Юрка мучили докори сумління. Він думав: «Дідусь, мабуть, помер
тому, що не було води. Йому хотілося пити, а в склянці не було ні
краплини. А він грав собі з хлопцями в м’яча”.

– Роби не те, що хочеться, а те, що треба, – навчав Юрко свого
сина.

Запитання для учнів

· Як ви гадаєте, доглядати за хворими і немічними бабусями і
дідусями входить в обов’язки дітей?

· Чи згодні ви з тим, що Юрко залишив свого помираючого дідуся
одного, тому що не любив його?(Ні, Юрко любив дідуся, проте він
легковажно поставився до виконання своїх обов’язків).

· Яким уроком на все життя стала ця історія для Юрка? Чому він
учив уже своїх дітей? (Роби не те, що хочеться, а те, що треба).

· Розкажіть, як ви шануєте своїх стареньких бабусь і дідусів? Чи
допомагаєте їм? Як саме?

V. Підсумок уроку

Учитель. На закінчення давайте ще раз повернемося до епіграфу уроку –
вислову відомого українського педагога В.Сухомлинського «Щастя – це не
чудесна жар-птиця, яку можна спіймати. Це реальна будова, яку треба
спорудити».

Дійсно, споруджувати, розбудовувати сімейне щастя – це непроста,
наполеглива праця батьків і дітей. І дуже важливо пам’ятати: щаслива та
родина, в якій сумлінно виконуються взаємні права і обов’язки.

Шановні батьки, дуже дякую вам за те, що були активними учасниками
нашого уроку. Щиро зичу вам сімейного щастя і благополуччя. На згадку
про цей урок діти підготували вам подарунки – «квіти щастя». Прийміть
їх, і нехай ці квіти стануть оберегом вашого родинного щастя. (Діти
дарують «квіти щастя» своїм батькам).

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
