Тема. Загадка – то мудрості кладка
Мета. Познайомити дітей з різновидами загадок, вчити їх складати,
збагачувати словниковий запас, розширювати кругозір. Вчити учнів
спостерігати, думати, порівнювати. Розвивати зв’язне мовлення, мислення,
уяву. Виховувати інтерес до рідної мови, прищеплювати любов до природи.
Обладнання. Ілюстрації та зображення птахів; кросворд; таблиця для
психологічної гри.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
1. Читання записанного слова.
– Переставте склади і прочитайте слово:
кагадЗа (Загадка)
– Чи любите ви загадувати і відгадувати загадки?
2. Розгадування загадкового кросворда.
1) Я приніс весну, пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном, а звуть мене… (птахом).
2) Хто комах з кори виймає, про здоров’я лісу дбає? (Дятел)
3) Уночі гуляє, вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі.
(Сова)
4) Який птах найважчий в Україні? (Дрохва)
2. Повідомлення вчителя.
Наше заняття присвячене загадкам про птахів. Ви дізнаєтесь, які бувають
загадки, самі будете складати їх. І, можливо, найближчим часом ми
зможемо поповнити нашу збірку ,, Перлини творчості” ще й загадками.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
– Що таке загадка?
. Загадка схожа на задачку, яку треба розгадати.
. Це поетичний опис предмета, головних його ознак.
. У загадках предмети чи явища прямо не називаються, про них мовиться
у прихованій формі.
Отже, загадка – це стисловий умовний опис когось, чогось, за яким треба
відгадувати, хто це, чи що це. (К.С.Прищепа, В.Т.Лук’яненко. Тематичний
словник. – К: Форум, 2001р.)
Загадка народилася задовго до того, як люди навчилися читати,
писати, друкувати. Загадка має тисячолітню історію.
Від якого слова походить слово ,, загадка”? (Гадали, думали)
Загадка – це дотепне запитання, вислів, розповідь, розмова, які
вимагають розкриття відгадки.
– Як не допустити помилок при відгадуванні загадок?
ПАМЯТКА
Необхідно:
– уважно слухати (читати);
– подумати над кожною ознакою предмета, який
відгадується;
– Не спішити, а все продумати, ретельно зважити.
ІV. Робота з новим матеріалом.
1.Відгадування загадок. Визначення їх виду.
а) Хто сам ростом невеличкий,
Та співає гарно? (Соловейко)
– Які ознаки птаха допомогли відгадати загадку?
(Невеличкий, гарно співає)
– До якого виду загадок належить загадка про
соловейка?
– Чому нашу мову називають солов’їною? (Бо вона
співуча, милозвучна, завдяки перевазі відкритих складів у словах).
б) Біла хатка, чорна латка по дереву скаче.
(Сорока)
– Які слова у загадці називають сороку?
(Біла хатка, чорна латка)
– До якого виду належить ця загадка?
(Вислів)
в) Довгонога, чорно-біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знай, стукоче.
Ніби щось сказати хоче. (Лелека)
– Які ознаки птаха допомогли відгадати загадку? (Довгонога,
чорно-біла, довгим дзьобом стукоче, на хату сіла)
– До якого виду належить ця загадка?
(Розповідь)
г) Він стукоче: тук-тук!
– Хто це там? – пита борсук.
t
?
o
R®eX
¦
?
– Це, – сказав поважно Лев,-
Добрий лікар всіх дерев. (Дятел)
– Які ознаки птаха допомогли відгадати загадку?
(Стукає, добрий лікар)
– Поясніть значення слів ,, добрий лікар всіх
дерев”.
– До якого виду належить ця загадка? (Розмова)
д) Крім вказаних видів загадок, є ще загадки-додаванки.
Ми пішли до гаю вдвох,
Я й сестра Маринка.
А в гаю тім тьох та тьох,
Та ще так дзвінко…
Що за співанки? Чиї?
То співають … (солов’ї).
– Яке слово додано (або не домовлено)? (Солов’ї)
Воно і є відгадкою загадки.
є) Інколи перші букви кожного рядка загадки-вірша, прочитані зверху
вниз, і є відгадкою. Такий вірш називається акровіршем.
Хто вона?
Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане.
Іздалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А дітям більше буде. (Ластівка) Л. Глібов
А зараз відгадайте на слух загадку-акровірш В. Довжина.
Ластівки і ластів’ята,
І ставок внизу, і хата,
Трактор видно на полях.
А несе нас диво-птах:
Крила срібні – тах-тах… (Літак)
V. Складання загадок.
1.Психологічна гра ,, Впіймай муху”.
2. Настав час випробувати свої сили у складанні своїх
загадок про птахів:
а) самостійна робота учнів;
б) робота в парах. Проговоріть свою загадку сусідові.
Стука, ніби молоток, поправляє нам садок. (Дятел)
Довгі ноги має, на болоті жаб шукає. (Лелека)
– Як можна сказати по-іншому?
3. Послухайте уривок з книжки В. Скуратівського ,, Берегиня”:
,,…Одвічна людська любов і шана до лелек. В народі їх називають: боцюн,
боцян, бузько, бусько, бусел, веселик, гайстер, лелека, чорногуз…”.
Що за дивна птиця птиця, світла денного боїться? (Сова)
Що за птах, що в чужі гнізда яйця кладе? (Зозуля)
В Англії була незвичайна виставка. На її стендах деменструвалися
блакитні, бурі, зелені, сірі, рябі яйця. Всього 919 шт., і всі
зозулячі, зібрані з гнізд 76 різних видів птахів. Так зозулі
пристосувалися до різних птахів.
VІ. Фізкультхвилинка.
Ходить бусол по воді:
Чап! Чап!
Лічить жабок по одній:
Хап! Хап!
Перелякані жабки:
Ква! Ква!
Пострибали під листки:
Раз! Два!
-Як сказати по-іншому ,, бусол”?
Гуси сірі летіли,
На галявку сіли,
Сіли, посиділи, поклювали,
Встали, полетіли.
VІІ. Підсумок заняття.
– Чи сподобалось вам складати загадки?
– Загадки яких видів вам складати найлегше?
– А які найважче? Чому?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter