Урок з читання у 1 класі.
Тема.«За добро добром платять».
Матеріал до уроку. Українська народна казка «Кривенька качечка».
Мета: вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових
осіб, членувати текст для складання плану; поглиблювати уявлення про
етику людських стосунків; виховувати доброту і чуйність.
Обладнання: малюнки до казки; таблиця складів; картки зі словами.
Хід уроку
І. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1. Розчитування.
За складовою таблицею №1 стовпчик з голосним «а»(вниз).
a) Читання «луною»;
b) Читання «День і ніч»;
c) Читають дівчатка;
d) Читають хлопчики.
2. Перед вами складовиця-приказка сестриця.
до пла бро За до тять бром
( За добро добром платять)
a) Читаємо хором;
b) Як ви розумієте ці слова?
3. Вікторина « З якої це казки пісенька » ?
– Відгадайте, з яких казок ці пісеньки.
a) Я по коробу метений,
на яйцях спечений.
Я від баби втік,
і від діда втік,
так і від тебе втечу. («Колобок»).
b) Гуси, гуси, гусенята,
візьміть мене на крилята.
та понесіть до батенька…(«Івасик- Телесик»).
c) Мій котику, мій братику,
несе мене лиска
за круті гори,
за бистрії води.
Порятуй мене! («Котик і півник»).
– Які з цих казок про тварин? Яка належить до чарівних?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Побудова асоціативного куща.
сердечність
злагода
мир
Доброта
дружба добрі
вчинки
радість любов
щедрість
ІІІ. Ознайомлення з казкою.
1. Словникова робота.
Починочок – пряжа, намотана на веретено.
Галочка – пестливе звертання до дівчини.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка.
n
r
”
2j?EI&
t
?
O
Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із
загостреними кінцями.
Полинули – полетіли.
Жалувати – жаліти.
2. Самостійне мовчазне читання казки учнями.
– Хто дійові особи казки?
3. Перевірка первинного сприймання казки.
– Чи сподобалась вам казочка?
– Якими подіями вона закінчується?
ІV. Читання учнями казки за логічною кінцівкою.
а) 1-а частина – до слів «…а самі знов пішли».
Читання «Дощиком».
б) 2-а частина – до слів «Так і зробили».
Читання «День і ніч».
– З чого дивувався дід і баба?
– Кого помітили сусіди?
в)3-а частина – до слів «Не плач, галочко!»
Читання «ланцюжком».
– Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?
– Де взялася ця кривенька дівчина?
– Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?
г)4-а частина.
– Прочитайте мовчки тільки пісеньку дівчинки і каченят.
Читання частини в особах.
д)Написати план в правильному порядку.
1. Дід і баба спалюють гніздечко. (3)
2. Таємнича помічниця. (2)
3. Незвичайна знахідка в лісі. (1)
4. Дівчина не схотіла залишитися. (4)
V. Стислий переказ казки за планом та малюнками.
– Розгляньте малюнки до казки, що у підручнику. До якої частини казки
немає ілюстрації?
VІ. « Сенкан » до слова « добро ».
1. Добро.
2. Світле, щире, радісне (прикметники).
3. Допомагає, лікує, рятує (дієслова).
4. Ввічливість, любов (синоніми).
VІІ. Узагальнення прочитаного.
– Чому дівчина більше не захотіла залишитися у діда і баби?
– Що у цій казці народ схвалює, а що – засуджує?
Прочитайте прислів’я, що після казки.
– Чи виражає воно головну думку твору казки?
VІІІ Підсумок уроку.
– До якої групи казок можна віднести цю казку?
– Які ознаки чарівності є у ній?
– Чи сподобалась вам казка?
Не лінуйтесь робити добро,
Лише зла не бажайте нікому,
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному.
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов’ю живіть з юних літ,
Будьте чуйним, веселим і добрим.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter