Я і Україна. 2клас

Тема. Якою буває вода. Що може вода.

Мета. Формувати уявлення учнів про воду, про зміни станів води,
розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води. Формувати
вміння встановлювати взаємозв’язки води з об’єктами живої і неживої
природи. Виховувати повагу до традицій українського народу шанувати
воду, бережливе ставлення до води.

Хід уроку

І. Організація класу.

1.Хвилинка настрою.

 Пролунав дзвінок,

 Розпочинається урок.

 Попрацюємо старанно,

 Щоб почути у кінці

 Ви всі просто молодці!

 

2.Повідомлення синоптика

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

а) Логічна вправа «Гімнастика розуму»

  Мене ллють,

  Мене п’ють.

  Всім потрібна я.

  Я і хмарка,і туман.

  Джерельце і океан.

  Я літаю та біжу.

  Всім користь даю.

  Здогадайтесь, хто я така?  (вода)

—         Сьогодні на уроці ми будемо говорити про воду. А саме про її

важливість у нашому житті, про те, в яких станах вона буває та про те,
як і для чого ми повинні берегти її.

Б)Прийом «Мозкова атака»

—          Що у світі найсильніше?

Виявляється вода! Яка б не була перешкода, вода завжди знайде шлях
обминути її, чи зруйнує постійним натиском. Наш народ здавна помітив цю
властивість води і впевнився у прислів’ї «Мала крапля та камінь точить».

ІІІ Оголошення теми і мети уроку

—         Сьогодні на уроці ми поговоримо про звичну, але таку цікаву
воду, що

її можна назвати найбільшим дивом світу.

—         Чи замислювалися, ви, діти, над тим, як би було на Землі без
води?

—         Так, усе це правильно: не зеленіла б трава, не росли б дерева,
не було б

птахів, тварин, і навіть нас – людей.

—         Ось подивіться на модель Землі – глобус. Скільки на ньому
синьо

блакитного кольору. Саме він позначає – воду на Землі. А якщо сильно
покрутити глобус, то він увесь здається блакитним. Тому наше планету і
називають – Голуба планета. Навіть перший космонавт Ю.Гагарін,
поглянувши на нашу планету з космосу вигукнув: «А она голубая!»

—         Якщо всю землю умовно розділити на чотири частини, то три з
них

вода: океани, моря, озера і річки.

Суша – 29%

Вода – 71%

 

—         Але вода на землі є не тільки у водоймах. Вона є і під землею.
Колодязі

і криниці – це отвори для добування води. Вода є і в повітрі: хмари,
туман, дощ. Ніжно блакитний колір нашого неба і зумовлено тим, що воно
насичене краплинками води.

Відгадування загадок

1.     А) Біле, а не цукор,М»яке, а не вата,

Без ніг, а іде. (сніг)

Б)Йшла зоряниця, красна дівиця,

Через покоси, гублячи сльози..

Місяць дивився і засмутився,

Сонечко встало – слізки зібрало.(роса)

В) З носика  киплячого чайника я виникаю (пара)

    Фізкультхвилинка

ІІІ. Практична робота

– А тепер ознайомимося з водою ближче.

1.     Уявіть, що ми з вами дослідники  і перед нами  завдання:
визначити і розповісти людям про воду.

Дослід № 1

—         Візьмемо склянку з водою. Що ви можете сказати про густину
води? (рідка)

Дослід № 2

—         Візьмемо піпетку і кілька крапель покладемо на скло. Чи
тримається

вона купи? Що з нею сталося?  (Вода розтікається,отже вона текуча)

Дослід № 3

—         Опустимо олівець у склянку з водою. Ми бачимо олівець крізь
товщу

води.   (Отже вода прозора)

Дослід № 4

—         Понюхайте воду. Чи має вона запах?  (ні)

Дослід № 5

—         Візьмемо грудочку цукру, вкинемо у вод. Що зробилося з цукром?

—         Проходячи через ґрунт, наприклад, коли поливаємо рослини, вода

розчиняє речовини, що знаходяться у ґрунті і необхідні для життя рослин.

Але вода здатна розчиняти не всі речовини.

—         Отже, тепер ми можемо, як справжні дослідники, повідомити про

результати досліджень.

   Вода

1.     Безбарвна, без запаху речовина.

2.     Тягуча, займає об’єм будь-якої форми.

3.     Прозора.

4.     Розчиняє деякі речовини.

—         Проведемо наші дослідження далі.

—         Провівши ще кілька досліджень, ми побачимо у якому стані може
бути

вода.

>

@

d

f

1/4

3/4

ae

ae

@

f

3/4

ae

< h ’ ? a Ue TH o u : < f h ’ ¶ ? TH a ?????????$??E?Перший стан води – це самий звичний для нас – рідкий. б) Давайте подивимось, що відбувається з водою, коли її нагріти. - Так, під дією високих температур вода переходить у другий стан – газоподібний. - Якщо воду налити в блюдце і поставити у морозильну камеру – вона стане твердою – перетвориться на лід. - Отже, ми познайомились з трьома станами води: рідким, твердим, газоподібним. в) Робота з підручником. Читання статті- вправа «З позначками» -         Що було для вас нове? Висновок Що здивувало? г) Давайте подумаємо, та наведемо приклади, де ж вода у природі зустрічається у рідкому, твердому та газоподібному станах? д) Групова робота. -         Нам потрібно з вами створити Колаж про воду. Тому зараз ви отримаєте завдання. В цих конвертах лежать малюнки, де вода зображена у трьох станах. Ви повинні розглянути їх і І група вибирає малюнки з водою у твердому стані, ІІ групка -  рідкому, ІІІ група – газоподібному стані.(На дошці викладається Колаж «Вода») -         Отже, сьогодні на уроці ми дізнались багато нового про воду. А ще, ви повинні пам’ятати, що вода свята. Вона береться із землі. До води народ ставиться з повагою і вважає, за гріх говорити про воду лайливі слова. Вода – символ здоров’я. Її використовують у замовленнях і заклинаннях. -         Святять воду, щоб душу очистити від гріхів. І водою усе в дворі чи у будинку, щоб вигнати нечистоту з двору. Свячена вода вживається як ліки при всіх хворобах. -         Тому треба бережно ставитись до води. -         Вправа «Зачаровані літери» Пройшов маленький дощик, літери порозмивало, зійшли з своїх місць. Встановіть порядок букв і ми познайомимося з назвою оповідання. -         Читання оповідання «Бережіть воду» Бережіть воду! Вода лилася з крану невпинною цівкою. -                     Хто це тут порядкував?- суворо запитала Ніна. -                     То я руки мив, - почервонів Миколка. -                     А кран чого не закрутив? -                     А хіба що? Вода ж  ледь-ледь цідиться. -                     Ледь-ледь,- а кухлик за хвилину повний. До вечора ціле озеро натекло. Де не взявся Бровко. Він облизнувся, бо дуже хотілося пити. Микола вилив воду з кухлика в мисочку. І Бровко, помахуючи хвостом, заходився пити. Тим часом кухлик наповнився знову. Микола полив на підвіконні квіти. Листочки фіалки розправились і посвіжішали. -                     Усім, усім потрібна вода, - сказала повчально Ніна. – І людям, і тваринам, і птахам, і рослинам. А візьмемо машини. Автомобіль без неї не обійдеться. Трактор також. І заводи та фабрики без води не працюватимуть. -                     Я все зрозумів,- сказав Миколка і міцно закрутив кран, щоб води даремно не витекло ні краплини. -                     - Які висновки необхідно зробити, прочитавши це оповідання? -         А як ви бережете воду? -         Проблемна ситуація «Кому ж потрібна вода?» 22 Березня – святкують День води . Як ви думаєте навіщо? ГРА «А чи знаєте ви, що…» 1) Чи корисна школярикові вода? Так,  дуже корисна. Організм у шкільному віці потребує близько 1,5 – 2 літрів рідини, яка, зазвичай, надходить з їжею. Вдень склянка води додає енергії, забезпечує якість мислення. Увечері допомагає печінці виробляти жовч для ранкового травлення. Добре брати і з собою до школи джерельну водичку у пластиковій пляшці. Підсумок уроку Домашнє завдання Прочитати статті підручника, підготувати повідомлення «Прислів’я та приказки про воду»
