Вживання дієслів у прямому і переносному значенні. 4 клас
Тема. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні.
Мета. Поглиблювати знання учнів про вживання дієслів у прямому і
переносному значенні. Закріплювати матеріал про змінювання дієслів за
часами та числами. Працювати над розвитком мовлення та мислення учнів,
збагачувати їх словниковий запас. Вчити працювати самостійно, вдумливо,
наполегливо.
Матеріали до уроку: Тематичний словник школяра К.С.Прищепи та
В.Г.Лук’яненка, орфографічні словники, ребуси, картинка “Весна”,
сигнали.
План і хід уроку
І Організація классу
ІІ. Основна частина уроку
1. Оголошення теми та мети уроку.
Діти пояснюють, що означає вживати слова в прямому і переносному
значенні; з якою метою це робиться.
2. Хвилинка каліграфії. Додаткове завдання
м м м ммм Ребус, у якому
зашифровано вислів
ме ма мл ум ом “Книжка мовчки все
розкаже”.
марніти, марнувати, Треба розшифрувати
його і пояс
мешкати нити.
І Знайти значення слів.
ІІ Знайти значення слів. Скласти речення з одним із слів у прямому
значенні.
ІІІ Знайти значення слів. Скласти речення з одним із слів у переносному
значенні.
Перевірка.
3. Робота за підручником. Вправа 405.
Проводимо усну підготовчу роботу. Ділимо текс
ти на речення.
І Виконати вправу. Підкреслити дієслова, вжиті в переносному значенні.
ІІ Виконати вправу, поширивши перше речення другорядними членами.
Перевірка вправи.
До дієслів ставимо питання. Визначаємо час і число дієслів.
4. Відгадування ребуса.
а) У ребусі зашифровано слово кипіти.
? Що означає це слово? (Бурхливе перетворення рідини в пару при
нагріванні).
? Як це дієслово вживається – в прямому значенні чи у переносному?
? Які фразеологізми із словом кипіти ви знаєте? (Кипить робота. Кипить
від гніву (обурення).
? Як ви розумієте ці фразеологізми?
? Запишіть фразеологізми в зошити.
б) Від зими ми переходимо до весни.
Опрацюємо такий текст (записаний на дошці).
Кипить подіями березень. Кожного дня природа підносить нам сюрпризи.
(Пояснюємо значення слова сюрприз).
? Поширити перше речення другорядними членами. Визначити граматичну
основу обох речень.
,
I
??$?? Доповнити тексти кількома реченнями.
Допомога: картинка “Весна”.
? Доповнити тексти кількома реченнями, передавши емоції (позитивні чи
негативні).
Перевірка.
5. Підбір дієслів до іменників,
? Пропоную дітям загадку:
Старий дід мости помостив.
Молода прийшла – мости рознесла.
(Мороз і весна)
– Хлопчики записують слово мороз, а дівчатка – весна і добирають до цих
слів дієслова таким чином, щоб вони були вжиті в переносному значенні.
Наприклад: мороз – тріщить, кусає, щипає, падає, пересівся, малює тощо.
Весна – прийшла, прилетіла, прилинула, завітала, розбудила, уквітчала
тощо.
? Складання усно спонукальних речень про мороз і весну, використовуючи
підібрані дієслова.
6. Робота з віршем.
Послухайте уривок з твору Лесі Українки:
…Стояла я і слухала весну,
Весна мені багато говорила,
Співала пісню дзвінку, голосну,
То знов таємно-тихо шепотіла…
Бесіда: Що могла “сказати” Лесі весна?
? Скласти 2-3 речення, що могла “сказати” весна Лесі Українці?
?Продовжити: Коли земля прокинеться від зимового сну…
?Текст-міркування: Казав мені дідусь: ” Весняний день рік годує “…
Перевірка.
7. Робота з прислів’ями.
Які ще прислів’я про весну ви знаєте? Наприклад:
Проспиш весною – заплачеш зимою.
Весна ледачого не любить.
Весна – наша мати: хто не посіє – не буде жати.
Зійшов сніжок – березень за плужок.
Весна багата на квіти, а хліба у осені позичає.
У березні погода один день блисне, а сім днів кисне.
Березень у зими кожуха купив, а через три дні продав і т.д.
Записуємо кілька прислів’їв, вказуємо дієслова, визначаємо, в якому
значенні вони вжиті.
9. Перевірка додаткового завдання (ребус, який діти розгадували
протягом уроку).
Тлумачення виразу. Чи можна цей вираз вважати прислів’ям?
ІІІ. Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
Вправа 408.
? Скласти опис дятла для довідника юного натураліста, використавши
опорні слова.
? Скласти опис-загадку “Дятел”.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter