Тема: Вода в природі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води в
природі.
Мета: Формувати поняття “вода “, сформувати уявлення про роль води в
природі, три стани води, властивості води; продовжувати формувати
навички дослідницької роботи.
Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання : таблиця, схеми, діаграма.
Хід уроку
На дошці напис
“Водиця — всьому цариця… ”
План дослідження
Мета: дослідити властивості води.
Гіпотеза: вода не має кольору, запаху, розчиняє речовини.
Хід дослідження: робота в групах.
— Щоб дізнатись яка тема уроку, відгадайте загадку:
“Хто вік біжить і не втомиться? ” (вода)
Рубрика “Синоптики повідомляють ”
Ведення календаря погоди.
“Українські прикмети ”
Сьогодні добре знають люди,
яка погода завтра буде,
бо теле— й радіопрогноз
підкаже — спека чи мороз.
В старі ж часи, і це знаменно, —
діди й бабусі наперед
прогнозували достеменно
погоду з безлічі прикмет:
Як місяць гострий — на непогоду,
як рівний — на ясну блакить,
щербатий — то відомо зроду,
що незабаром задощить.
— Коли буває пора дощів? (Пісня “Дощик”)
Якщо дізнатися належить,
така погода чи така –
старе й мале уважно стежать
за виглядом молодика.
Якщо з рогами він крутими,
то знай — невдовзі дощ ітиме;
з положистими заяснів –
чекати слід погожих днів…
Д. Білоус
Засідання ради вчених
— Ми дізнаємося на уроці:
1. Для чого нам потрібна вода? Яка вона?
2. Чому йде дощик, сніг? Яка це джерельна вода? Чому вода різного
смаку в колодязях, річках, морях, водопроводі?
Актуалізація опорних знань
— До якої частини природи відноситься вода?
— Чи багато її на Землі?
— Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?
— Які її властивості?
Робота в групах
Досліди:
Лаборанти: змішати сіль, цукор, крейду, марганцевокислий калій з водою.
(Пісок, глина).
1. Понюхай воду Чи не має вона запах?
Експерти : дослідити, що сталося в результаті змішування.
Налий води на скло.
Опусти ложку в склянку з водою.
Науковці : виступити з висновком: що розчиняється у воді, а що ні.
Які властивості води виявлено при наливанні на скло?
Який колір має вода?
Чи видно ложку?
Проблемні запитання:
— Чому сіль і цукор не видно у воді, а крейда дуже помітна?
— Чи є у води колір та запах? Пригадайте, як пахне лимонад?
— Від чого це залежить? (Присмак нафти у Трускавці).
— Які властивості води ми спостерігали?
(Вивішую таблицю)
ВОДА
розчинник
прозора, текуча
без запаху, смаку,
розширюється і
без кольору, без форми
стискується
Прокоментувати схему.
— В тлумачному словнику:
Вода — прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах,
морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку. Де є вода?
Звідки вода взялася? Яка частина поверхні Землі вкрита водою?
(Діаграма). Глобус або карта півкуль.
Здогадки вчених. (З учні з виступами)
Здогадки вчених
В одному з припущень про походження океанів та морів йдеться про те, що
на початку наша планета була розплавленою вогняною кулею. Минуло багато
років, і поверхня кулі охолола й затверділа.
Так утворилася земна кора.
Але в середині куля залишилася розжареною. Там весь час утворювалися
гази й пари. Вони виходили на поверхню крізь щілини, які вздовж: і
впоперек розчахували Землю.
Минув якийсь час, і над планетою зібралося пари так багато, що вона,
ніби ковдрою, вкутала Землю густими хмарами. Рясні дощі тоді йшли день у
день, з року в рік не одне тисячоліття, аж поки на поверхні
захвилювалися моря й океани.
Здогадки вчених
Вчені, які створили іншу версію, твердять, що воду Земля одержала з
космосу.
І зараз до нас звідти надходить вода. Правда небагато.
Але не забувайте, — космічна вода утворилася одночасно з нашою
планетою — п’ять-сім мільярдів років тому. Тоді ж вона й почала
надходити на Землю. Але не по півтори тонни врік, як тепер, а значно
більше. Колись, мабуть, на планеті був справжнісінький потоп : з води
виглядали тільки вершини гір.
Згодом вода увійшла в земні надра, а на поверхні лишилися моря та
океани.
Здогадки вчених
Та найцікавіше третє припущення.
Колись земна куля була вдвічі меншою, ніж: зараз. Не було тоді ані
морів, ані океанів. Був на той час лише один суцільний континент —
суходіл. З Європи, Азії чи Африки, щоб добратися в Америку, не треба
було пливти на кораблі. Ці материки були поряд, з’єднувалися так, як
зараз Європа з Азією.
І от майже триста мільйонів років тому невідомо чому цей величезний
континент тріснув у кількох місцях, і частини суші — теперішні материки
— почали віддалятися одна від одної.
Тріщини поступово заповнила вода.
Так утворилися океани і моря. Ця гіпотеза найбільше схожа на
правду.
0
t
e
,04?ooe
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter