.

Вироблення колективних правил поведінки в школі (методрозробка, 6 кл.)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
226 1995
Скачать документ

Методрозробка уроку

Шостий клас.

Тема уроку: “Вироблення колективних правил поведінки в школі”

Мета уроку:

Залучити дітей до самоврядування, дати можливість висловити своє бачення
проблеми, пов’язаної з поведінкою учнів та вчителів у школі, виховувати
доброзичливе ставлення до навколишнього, вміти обмежувати свої бажання,
щоб не завдати шкоди іншим, учити дотримуватись тих норм, у виробленні
яких самі учні взяли участь.

Обладнання уроку:

Папір для індивідуальної роботи, закріплений чистий аркуш-плакат на
дошці, маркери, на кожному столі текст Загальної декларації прав людини
(Декларація прав людини очима дітей)

Хід уроку

Учитель: Від учителів часто можна почути нарікання на вашу поведінку на
уроці або під час перерви. Але й ви інколи скаржитесь на вчителів.
Виникає питання: що ж робити? Чи можемо ми виробити такі правила
поведінки, які б влаштовували всіх? Спробуємо це зробити. Отже, перед
нами завдання: виробити правила поведінки для всіх, хто працює чи
навчається у цій школі.

Пропонуємо учням на окремому аркуші паперу написати із 5-6 пунктів
правила поведінки, які б в однаковій мірі стосувалися і учнів, і
вчителів.

Далі пропонуємо із цих 5-6 пунктів підкреслити 1-2, на їхню думку,
найважливіші правила. Кожен із учнів зачитує своє (свої важливі правила,
далі невеличке обговорення, погодження з усіма, вислуховування
заперечень, редагування, і вчитель записує це правило маркером на
великому аркуші паперу. Слід зауважити, що в кожному класі чітко
спланувати обговорення чи процес написання майже неможливо, а тому
вчитель мусить бути готовий до імпровізації, головне для цього уроку –
довіра до вчителя і серйозність виконання завдання.

Далі ми наводимо один із можливих варіантів.

Учень: Бути ввічливим у розмові; уникати грубих слів; дотримуватися
етики на уроці (не перебивати учня, коли він відповідає, не перебивати
учителя, коли він говорить); категорично заборонити вживати грубі слова;
на перерві бігати можна у безпечних місцях (вестибюлі, спортзалі);
заборонити фізичне насильство (старших учнів щодо молодших, до
ровесників, учителів та дітей). Я виділив правило 3 і 4.

Після обговорення і уточнення вчитель записує на плакаті: Дотримуватися
етики на уроці: не перебивати учня, коли він ще не закінчив свою
відповідь, не перебивати вчителя, коли він говорить.

Аналогічно проводимо обговорення з кожним учнем. Діти пропонують внести
такі правила: дотримуватися правил безпеки, щоб уникнути травм; бути
уважними один до одного; слід з повагою ставитися один до одного,
поважати іншу думку; добросовісно ставитися до уроків; ніхто не повинен
залишатися поза уроком через спізнення; заборона на грубі, принижуючі
людську гідність слова; ніхто не має права чіпати особисті речі
(портфель, сумку, підручник, записник, лист чи приватну записку); бути
уважним до свого здоров’я, уникати всього, що може зашкодити здоров’ю
(переохолодження, паління цигарок, їжа поспіхом, невчасне лікування);
дотримання правил особистої гігієни (миття рук перед відвідуванням
їдальні та після неї); поважати чистоту в приміщенні школи; бережно
ставитися до майна школи (не псувати меблів, приладів); виявивши довіру
до директора школи, коли виникає конфлікт, звернутися до нього/неї за
справедливим вирішенням питання; кожному повинна бути дорога честь
школи, тому слід прагнути не заплямувати її.

Після відповідного обговорення і редагування правила записує вчитель на
плакаті.

Учитель: Отже, правила записані. Спробуємо порівняти їх із головними
правилами – Загальною декларацією прав людини.

Учні за “Декларацією прав людини очима дітей” (див. “Викладання прав
людини”, ООН, 1989) знаходять ті статті, які відповідають правилам, що
були вироблені в класі. Проводимо бесіду, з’ясовуючи, наскільки такі
правила важливі не лише в класі, в школі, а й у всьому світі.

Після бесіди з учнями слід познайомити з виробленими правилами вчителів,
які працюють у цьому класі, а то й весь педколектив. І найскладніше –
втілити ці правила в життя. Це копітка робота, для цього потрібно мати
багато чинників, притаманних демократичному духові школи, а якщо таких
немає, то робота виявиться цікавою, але майже марною, якщо хоча б
частково правила не будуть реалізовуватись.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
