Тема. Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.
Складання тексту-опису «Лелека»
Мета: вчити учнів складати за запитаннями і опорними словами
найпростіший
текст-опис; добирати до тексту заголовок; формувати вміння стисло і
послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі; удосконалювати
навички літературної вимови слів; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати мовлення учнів за допомогою різноманітних вправ творчого
характеру; виховувати любов до природи та тваринного світу.
Обладнання: фоторепродукція лелеки, опорні схеми; картки із питаннями і
опорними словами.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
Хід заняття
I. Організаційний момент.
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
(сідають дівчата, сідають хлопці)
II. Вивчення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
– Сьогодні у нас урок розвитку мовлення і ми здійснимо подорож у пташине
царство і ближче познайомимось з одним його представником. А з яким, ви
здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка
Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)
– Отже, розмова сьогодні буде про лелеку. (Вчитель демонструє
фоторепродукцію лелеки).
1-а група.
– А хто знає вірші про лелеку?
(Учні першої групи декламують вірші)
1 учень
Лелека ластівку питає:
– Хто вище всіх птахів літає?
– Літають люди вище всіх
На літаках своїх складних.
2 учень
Лелека побудує світлу хату,
Своїх пташат поставить на крило,
І будуть радо діти усміхатись,
Як лелечата злинуть над селом.
2. Хвилинка каліграфії.
– Який звук ви почули на початку назви птаха? ([л])
– Якою буквою позначають цей звук на письмі? (ел)
Л л ле ел лелека
В різних областях України цих птахів називають по-різному: бузьок,
боцюн, чорногуз, бусол, гайстер, веселик. Птах цей – символ миру,
достатку, щастя, добра, материнства, оспіваний у піснях, поетичних
творах.
2-а група.
– А які прислів’я про пернатих друзів знайшли?
(Учні другої групи зачитують прислів’я).
1-й учень
Прилетів лелека – весну приніс здалека.
2-й учень
З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи.
3. Робота з деформованим реченням. Складання і запис прислів’я.
тільки, летять, до, добрих, Лелеки, людей
(Діти записують в зошитах прислів’я)
Лелеки летять тільки до добрих людей.
3-а група
– Що це за птах? Хто може розповісти?
(Учні третьої групи зачитують інформацію)
1-й учень
Довжина тіла лелеки до 110 см, вага до 4,5 кг. Оперення чорне з білим,
ноги і дзьоб червоні. Птахи позбавлені голосу, звуки видають, стукаючи
щелепами. Гніздяться на деревах та будівлях. Живляться комахами,
земноводними, плазунами зрідка.
2- й учень
Є два види лелек: чорний поширений в Карпатах і на Поліссі, білий майже
по всій території України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а
чорний дуже обережний, близько не підходить до житла. Дуже рідко
вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної книги.
3- й учень
Цей чудовий птах оспіваний у легендах, казках, народних піснях. Лелека –
символ миру, достатку, щастя, добра, материнства.
4. Письмо речення під диктовку.
Лелека – символ миру, щастя, добра.
Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить.
Добре те, що вітер віє.
Добре те, що цей ось ліс разом з нами ріс і ріс.
Добре те, що в нашій річці,
^ ae
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter