ТЕМА. Весняні квіти Землю прикрашають. (За народними легендами про
квіти).

МЕТА. Через матеріал народних легенд про весняні квіти залучити учнів до
вивчення кращих зразків усної народної творчості українського народу;
занурити учнів у глибину словесного образу; навчати визначати головну
думку творів.

Формувати в учнів навички правильного, свідомого, виразного читання;
збагачувати словниковий запас.

В процесі спеціально створених навчальних ситуацій розвивати емоційно –
чуттєвий досвід та естетичні почуття дітей.

Виховувати бажання створити власний твір на основі вражень від
прочитаного.

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:

на дошці:

§ запис теми, епіграфу уроку;

§ ілюстрації весняних квітів – підсніжник, фіалка;

§ дитячі малюнки весняних квітів;

§ репродукції картин Катерини Білокур із серії «Квіти України».

на стенді: книга «Легенди та повір’я українського народу» , збірка

« Вірші та легенди про квіти, що нас бережуть, лікують, захоплюють та
чарують», книга «Легенди про квіти українського віночка», книга «Від
народної скарбниці відвертатись не годиться»;

маленькі картки з ілюстраціями квітів: фіалка, пролісок, барвінок,
конвалія (для розподілу на команди).

ХІД УРОКУ

ЕПІГРАФ УРОКУ

« І заквітне наше поле,

і зазеленіє, —

Знов його весна прекрасна

квіточками вкриє. »

Леся Українка

І. ВСТУПНА БЕСІДА ПРО ЗНАЧЕННЯ КНИГИ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

— Читання уривку з вірша Д. Кугультинова «Книга».

Моїм книжкам у шафі тісно всім.

І кожна книга на полиці – ніби дім.

Обгортку – двері ти відкриєш – а в ній скарб,

І ти ввійшов, і ти уже в гостях.

— Уявіть собі, яким бідним, одноманітним і не цікавим стало б наше
життя, якщо з нього раптом зникли б книги. Ні кіно, ні телебачення, ні
театр не можуть замінити людині безцінного спілкування з художньою
літературою. Розгортаємо цікаву книгу і слідом за власною уявою
переносимося в дивовижні світи, на інші планети, пізнаємо таємниці
природи, дізнаємося про життя тварин і рослин і щоразу стаємо мудрішими,
добрішими.

— А колись же люди не знали книг. Але до наших днів дійшла до нас
літературна спадщина нашого народу – це казки, вірші, міфи і легенди,
які спочатку передавалися від людини до людини усно, а потім були
записані у книгах від руки, а ще пізніше надруковані і ретельно
збережені для вас – нащадків.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

— Наш урок присвячений великому розділу усної народної творчості нашого
талановитого народу – легендам.

— Ви вже знаєте, що легенди створювалися, передавалися, записувалися і
зберігалися протягом всього існування нашої нації. Легенди наш народ
присвячував створенню світу, стародавнім богам – покровителям природи,
героям, тваринам і рослинам, особливо квітам.

— Ось сьогодні на уроці ми і будемо знайомитися з українськими
народними легендами про весняні квіти.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО ОПРАЦЮВАННЯ
ЗАВДАНЬ УРОКУ.

(Розповіді заздалегідь підготовлених учнів про весняні квіти).

— Колись дуже давно перший чоловік на Землі навесні на сході
Сонця вийшов у поле і побачив неземну красу навколо себе. Цю красу
створили весняні квіти. Чоловік зібрав ці квіти і сплів з них віночок, а
потім прийшов додому і вдягнув цей віночок на голову коханої жінки. І
замилувався її вродою і красою.

— Голівоньку подруги прикрашали фіолетовий барвінок, біленький
пролісок, деревій, дрібненькі квіти рясту, пахучі квіти сон – трави.

(Показ ілюстрацій квітів на картинах К. Білокур та дитячих
малюнках).

— Чоловік довго дивився на свою кохану, а потім звернувся до неба
й сонця з проханням дарувати Землі кожної весни такі красиві і запашні
квіти, щоб прикрашали вони життя, милували око своєю вродою, дарували
чудові пахощі та лікували від хвороб.

— А жінка ще додала і своє прохання. Вона побажала, щоб всі
жінки, які будуть з’являтися на Землі були такі ж вродливі, як перші
квіти, що їй подарував чоловік. А чоловіки щоб дарували квіти жінкам
постійно, і щоб квітів на Землі не ставало менше.

— І з того часу небо і сонце дарують Землі щовесни чудові квіти:

фіалки, підсніжники, нарциси, тюльпани та багато інших.

— Які весняні квіти подобаються вам найбільше і чому?

ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ « ФІАЛКА».

( Читає вчитель).

1. Легенда «ФІАЛКА» (показ ілюстрації квітки).

Коли добре і лагідне Сонце та блакитне Небо почали створювати квіти,
питалися вони лагідно у кожної квітки, коли та бажає квітнути.

Гордовита троянда сказала, що хоче бути княгинею літа.

— Добре, будеш нею, — відповіло Сонце. І з того часу троянди
квітнуть все літо.

— Я також бажаю бути княгинею літа, — просила лілея.

— Гаразд, обідві будете перемагати себе красою та ароматом,
-відказало їм Небо.

— І я хочу бути княгинею літа, просить півонія.

— Ні, — відмовило Сонце, у літа вже достатньо княжого квіткового
роду. Ти будеш княгинею весни.

Добра айстра побажала тішити та радувати людей якнайдовше.

— Гаразд, будеш квітнути аж до зими.

Таким чином Сонце і Небо розподілили між квітами час, коли їм квітнути.

Тільки скромна фіалка сховалася між листям й не мала відваги висловити
своє бажання. Але Сонце побачило її й запитало, коли та бажає вкриватися
цвітом.

— Коли це твоя воля, Сонце, дозволь мені прикраситися цвітом
тоді, коли в тебе буде найбільша радість.

(

? Oe e .

?

e

— Отже, ти квітнутимеш на самому початку весни, коли я прокидаюся
від зимового сну і сяю у Небі на повну силу.

І в доказ ласки вкриває Сонце фіалку в час свого пробудження від
зимового сну дрібненькими квіточками. Але так чарівно вони пахнуть, що
всі люди полюбили її й з утіхою знаходять красуню у затінку.

2.Перевірка розуміння змісту прочитаного.

— Які почуття викликала у вас ця легенда?

— Хто за легендою призначав час цвітіння кожної квітки?

— Кого Сонце і Небо призначили княгинею літа?

— Чому Сонце відмовило півонії?

— Чому фіалка заховалася між листям?

— Коли вона забажала квітнути?

— Коли квітне ця рослина?

V. ПІДГОТОВКА ДО ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

1. Словникова робота.

2. Читання з дошки слів, робота з редагування.

— Прочитайте слова із легенди і відновіть їх.

китблане Боне гіднела Цесон

(блакитне Небо) (лагідне Сонце)

дагор янтрода жакня леялі

(горда троянда) ( княжа лілея)

радоб стайра ромнаск кафіал

(добра айстра) (скромна фіалка)

VІ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

Після читання проводиться розподіл учнів на групи. Використовуються
малюнки квітів і учні шляхом жеребкування поділяються на 4 команди:
«Пролісок», «Фіалка», «Барвінок», «Конвалія».

VІІ. АНЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.

(Проводиться у творчих групах).

«Пролісок» — підготувати читання у особах.

«Фіалка» — поділити текст на частини, дати заголовки.

«Барвінок» — вибіркове читання – характеристика квітів.

«Конвалія» — підготувати стислий переказ тексту.

VІІІ. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ «ЯК НАРОДИВСЯ ПРОЛІСОК».

( Читає вчитель).

1. Легенда «Як народився пролісок». (Показ ілюстрації квітки).

Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і пішло гуляти по
небу. Воно було дуже красиве та гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на
Землю.

У цей час хазяйнувала на Землі Зима. Вона не могла витримати гарячих
поглядів Сонця і танула просто на очах. Їй дуже хотілося сподобатися
красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе квіткою.
Квітка була білою – білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою
квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю
усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів, і вони
ставали ще красивішими.

З тих пір, кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно
посміхається Сонце, з – під снігу з’являються ніжні білі квіти –
проліски. Це означає, що йде вже Весна.

2. Перевірка розуміння змісту прочитаного.

— Чим схожа ця легенда з легендою про фіалку?

— Чому Зима прикрасила себе квіткою?

— Чому з’явилися проліски?

ІХ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

Х. АНАЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.

1. Вправи на розвиток уваги, пам’яті, спостережливості.

(Робота в творчих групах).

Учні знаходять помилки, допущені в реченнях, співставляють їх з текстом
та виправляють.

«Пролісок» — «Вранці веселе Сонце нарядилося у жовті промінці і пішло
гуляти по обрію. Воно було дуже яскраве та гаряче».

«Фіалка» — «У цей час господарювала на планеті Зима. Вона не могла
витримати гарних поглядів світила і танула дуже швидко».

«Барвінок» -«Воно замилувалося гарною квіткою і лагідно посміхнулося.
Зима побачила цю посмішку і всю галявину вкрила квітами.»

«Конвалія» — «З тих часів, щороку, коли Зима починає плакати, а на небі
весело всміхається Сонце, з – під снігу з’являються тендітні білі
квіти – проліски.»

2. Мовно – логічні завдання. Скласти вірші на задану риму.

«Пролісок»

_____________________________________лісок

_____________________________________струмок

_____________________________________ голосок

_____________________________________пролісок

«Фіалка»

_____________________________________квіточки

_____________________________________діточки

_____________________________________під листок

_____________________________________мовчок

«Барвінок»

_____________________________________низенько

_____________________________________стебло

_____________________________________зелененьке

_____________________________________тепло

«Конвалія»

_____________________________________ у гаю

_____________________________________ високий

_____________________________________конвалію

_____________________________________широкий

3. Запитання для дискусії.

(Всім творчим групам).

— Я переконана, що квіти з’явилися на землі просто як вид рослин для
харчування тварин і для того, щоб були плоди після цвітіння дерева. Хто
має іншу думку, переконайте!

(Відповіді – міркування дітей).

ХІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

1. Виставка книг.

2. Відгадування угорських кросвордів .

(Робота в творчих групах).

Навесні, а може, влітку ти знайдеш барвисту квітку,

що в зимових снах була і нарешті розцвіла.

Подивись, яка вона – чи весела, чи сумна?

Пелюстки не обривай, інші квіти відгадай!

— У безмежному «океані» книг є і книги легенд про квіти. Кожна з них
неповторна, цікава, пізнавальна. Прочитайте і дізнаєтесь, як з’явилися
на землі квіти, звідки походять їхні назви.
