В.О.Сухомлинський «Дуб під вікном»
Урок читання
Тема уроку: В.О.Сухомлинський «Дуб під вікном»
Мета уроку: 1.Познайомити з оповіданням В.О. Сухомлинського «Дуб під
вікном»; розширювати словниковий запас учнів; вчити свідомого,
правильного читання;
2. Розвивати творчі здібності учнів за допомогою методики ТРВЗ (вчити
системному аналізу об’єкта, опису предмета на основі МФО), розвивати
уяву дітей;
3. Виховувати любов до природи .
Хід уроку
Зараз на вулиці весна, дерева і кущі вкриваються молодим листям, але є
одна рослина, на якій досі не облетіло ТОРІШНЄ листя. Спробуйте
здогадатися, що я маю на увазі…(Гра «Так-ні»). Правильно, мова йшла про
дуб.
(З’являється малюнок дуба. Об’єкт розглядається через системний
оператор)
1. Що це? (називається об’єкт)
2. Що він вміє робити? (Чим корисний для людей?)
3. З яких частин складається? Як кожна частина допомагає виконувати
його «головну справу»?
4. Де росте дуб?
5. Чим був дуб раніше? Звідки він з’явився?
6. Які в нього тоді були частини? Чим відрізнялися від тих, що є
зараз?
7. Чи вмів він тоді виконувати своє «головне діло»?
8. Як зміниться дуб в майбутньому? Які нові справи в нього
з’являться?
9. Що треба, щоб так вийшло?
На дошці поступово з’являється екран системного оператора
Ліс, діброва
Ще є липи, берези, тополі, ясени, клени, верби.
Ялини, сосни, ялиці, модрини тощо.
Жолудь
Він дозрів на великому дубі і впав.
Його посадили люди.
Білка зробила схованку. Дуб – це листяне дерево
Дає кисень,
Деревину,
Є хаткою для лісових мешканців Меблі, папір, корабель, дрова,
Але для цього треба зрубати дуба.
Сам жолудь і шапочка.
Не було ані листя, ані гілок,
ані стовбура. Він не міг виконувати свої «головні справи». Складається
зі стовбура, гілок, листя, жолудів.
Кисень утворюється в листі
Деревину виробляють зі стовбура
Бачите, як багато ми знаємо про дуб. А сьогодні дізнаємося ще більше. Ми
познайомимося з оповіданням Василя Олександровича Сухомлинського «Дуб
під вікном».
Читання учителем оповідання до слів «Настав ранок. Покликав дідусь трьох
синів і дев’ятьох внуків, покликав внучку-красуню і сказав…» (мозковий
штурм)
-Діти, що ж сказав дідусь? (Діти пропонують свої ідеї)
i ?
”
b
d
v
x
AEae
”
AE
E
? ”
d
x
”
E
???$??C?нчилася ця історія в оповіданні? Тоді слухайте. (Вчитель дочитує
текст до кінця)
Фізкультхвилинка під спокійну музику
Уявіть, що ви – маленькі жолуді, що впали на вологий ґрунт і стали
проростати…
Словникова робота
(Кам’яну ва(ліснико сити(перено
в-ся(Роз-рос-та трьох к(рівча
с-ся(Роз-рі х(дев’ятьо мент(фунда
рівчак – довга заглибина в землі
фундамент – основа будинку, яка знаходиться під землею
– Відкрийте «Катрусю» на сторінці 201, самостійно прочитайте це
оповідання і подумайте, чому саме так вчинив лісник?
Чому ж лісник вирішив краще перенести кам’яну хату, ніж зрубати дуба?
(Дідусь не зрубав дуба, бо він любив природу, любив дуба, наче свого
сина, який ріс разом з його дітьми та внуками.)
МФО (Метод фокальних об’єктів)
Син (який?) дуб (переносимо якості І предмета на ІІ)
Маленький
Дорослий
Гарний
Веселий
Кучерявий
Сумний
Вдячний
– Відшукай лише одне речення, яке було внутрішнім рішучим
запереченням внучці: ніколи цей дуб ніхто не спиляє, бо він ваш
ровесник, діти.
– Чи зрозуміли почуття батька-дідуся діти та внуки? Яким
реченням це можна переконливо довести?
Емпатія
– Хай тепер кожен з вас уявить себе цим великим, могутнім дубом.
Ти бачиш, що ти заважаєш людям, яких ти любиш. Ти застиш їм сонце, але
відійти вбік ти не можеш, – ти ж міцно тримаєшся коренями за землю. Що
ти відчуваєш, про що думаєш?
– Тобі шкода, що лісник та його сім’я тепер будуть жити далеко,
і , можливо, забудуть про тебе. Що ж можна зробити? (може прилетіти фея
і зробити так, щоб мої корені перетворилися на ноги і я просто відійду
від вікна, щоб не затуляти людям сонця)
Фізкультхвилинка.
– Прочитаємо текст в особах: автор, внучка, дідусь.
Підсумок уроку:
Чого вас навчило це оповідання?
Що нового ви дізналися?
Якщо вам було цікаво, можете прочитати інші оповідання В.О.
Сухомлинського.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter