Узагальнення вивченого про наголос, наголошені й ненаголошені голосні
Конспект уроку з української мови у 2-му класі
Мета: закріплювати знання про наголошені та ненаголошені склади і звуки;
вчити розпізнавати іменники, прикметники, дієслова.
Розвивати вміння розпізнавати наголошений звук та склад, мовлення,
увагу, пам’ять.
Виховувати працьовитість, культуру праці, повагу до тварин.
Тип уроку: урок – казка
План і хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок
Всіх покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо-
працювати починаймо.
– Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок – казка. Ми сьогодні завітаємо
у гості до героїв улюблених мультфільмів та казок.
– Але що це? (йде дощ)
– Нас супроводжувати буде герой одного із мультфільмів, який народився з
дощу. Хто це? (Капітошка)
– Який у нього настрій? Я бажаю вам протягом уроку мати хороший настрій,
гарно працювати та отримати чудові оцінки.
– Тому дивізом на урок ми візьмемо такі слова
Думати швидко
Виконувати чітко
Творчо працювати
Каліграфічно писати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
– А щоб розпочати нашу подорож Капітошка пропонує подумати. Тому він
підготував вам розминку
«Мозкова атака»
– З чого складається наше мовлення?
– Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
– З чого складається речення?
– На що можемо поділити слова?
– Який склад називається наголошеним?
– Який звук називається наголошеним?
– Як називаються склади на які не падає наголос?
– Що ж із цим завданням ви справились. Розпочнемо нашу подорож.
Подорожувати будемо на рідній хмаринці Капітошки.
– А ось і перший будиночок. Але ми не можемо ввійти, бо щоб отримати
дозвіл відчинити двері ми маємо виконати бажання господаря і провести
каліграфічну хвилинку.
Написання букв та буквосполучень (написання в повітрі, у зошиті)
В ід мі де ед
– Які з’єднання у буквосполучень?
– Назвіть склади, які ми записали. Введіть ці склади у слова.
– Ось ми і відчиняємо двері, а перед нами господар дому. Хто це?
(Ведмідь)
– Що цікавого у слові Ведмідь? (це словникове слово)
– Як ми будемо писати Ведмідь чи Видмідь?
– Запишіть у зошити слово Ведмідь правильно, з буквою е.
– Наш Ведмедик у школі чув цікаве слово «сенкан» але не знає що воно
означає. Скажіть що це таке? (відповіді)
– Складіть сенкан із нашим словниковим словом. (на парті картки як
складати сенкан)
– Складіть речення із словом ведмідь.
(Запис на дошці 1 дитиною. Підкреслити головні члени речення. Яке це
речення за метою висловлювання? Позначити наголоси в словах)
– Ведмедик дякує вам за допомогу. А ми продовжуємо подорожувати із
Капітошкою. І він запрошує вас у гості до свого хорошого друга.
ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– А перед тим як відправитись до наступного будиночка, пригадайте і
скажіть якою була тема нашого попереднього уроку української мови?
Вам допоможе ребус (наголос, та слова з пропусками букв)
– А може ви скажете над якою темою ми будемо працювати сьогодні?
(закріплення вивченого про наголос)
– Для чого нам це знати?
ІV. Робота над темою уроку
2
T
~
¬
U
4,
Z
??+?- А ось і будиночок друга Капітошки. Але і тут нас чекає завдання –
пропуск.
Це дистанційний диктант
(одна дитина на дошці записує слова)
Шофер, вишня, директор, метро, комбайн, вовк, льон, столяр, Шепетівка.
– Поставте наголос в усіх словах.
(Перевірити, поставити оцінки. Для дитини, що писала на дошці додаткові
запитання, оцінка)
– Ім’я друга Капітошки заховалось у дистанційному диктанті. Це назва
тваринки. (Вовк)
– Отже ми прийшли у гості до Вовчика (малюнок)
Вовчик дуже любить читати книги і зараз нам пропонує попрацювати з нашим
підручником.
Вправа 115 с. 50
(читає завдання дитина)
– Списати слова, які відповідають на питання яка?
– Назвати слова протилежні за значенням.
– Пояснити значення виділених слів.
– Пригадати, які різні предмети називають словом «котики»? (малюнки)
– Як називаються слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різні
значення? (багатозначні)
– Вовчик дякує вам за роботу, а ми рушаємо далі. А ви не стомилися?
Давайте відпочинемо.
Фізкультхвилинка
– Ми з вами прибуваємо до наступного будиночка.
– Подивіться, тут навіть написано, хто в ньому живе.(Кулубок)
– Ви здогадалися хто це? А як ви вважаєте чи правильно написано його
ім’я? Як правильно?
– Від якого слова походить назва цього казкового героя? (коло, і він
круглий)
– На який склад падає наголос у слові Колобок? (на останній, третій)
– Давайте навчимо Колобка правильно записувати слова і ставити наголоси
у них.
Робота в группах
– Поділіться у групи за кольором трикутничка, що лежить у вас на парті.
1 група – Прочитати слова, поставити у них наголос, відшукати зайве
слово, пояснити чому воно зайве, склади з ним питальне речення.
Золотий, кам’яний, олені, новий, портфель, Галинка.
2 група – Вставити пропущені букви у словах, знайти слово у якому
змінивши наголос, зміниться значення слова. Скласти спонукальне речення
із цим словом.
М..лоток, кал..ндар, з..ма, з..мок, мрі.., чита..ня.
(коли діти відповідають прикріпити малюнок замка, замка)
3 група – Постав у словах наголос, назви наголошений склад. Знайди слово
у якому звуків менше, ніж букв. Поясни чому?
Колобок, понеділок, вбрання, льон, брунька, холодний.
– Ось тепер Колобок не буде допускати помилок у словах, а його ім’я на
табличці ми замінимо.(прикріпити правильно написане).
– Ми з вами так багато говоримо про наголос. А можливо він і не
обов’язково має бути у словах? Чи все-таки він важливий? Як ви вважаєте?
– Ви знаєте, а ось у цьому будиночку живе мудра пташка, (показати
малюнок сови) яка хоче розказати вам чи у всіх мовах наголос такий
важливий як в українській.
Довідкове бюро (про наголос)
– Ось бачите, правильно поставлений наголос допоможе нам зрозуміти
значення слів.
– Діти, скажіть будь ласка, до кого ми ходили в гості? З ким ми
подорожували?
– Наші герої залишають нам послання і я пропоную вам його прочитати.(З
пропусками букв)
Б..ЖА..МО У..ПІХ..В У Н..В..АННІ!
VІ. Підсумок уроку
– Який склад називається наголошеним?
– Як називаються склади на які наголос не падає?
– Які завдання були найцікавішими?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter