Тема. Уявлення про корінь слова, спільнокореневі слова
Мета. Формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі
спорідненості слів. Вчити виділяти спільну частину споріднених слів –
корінь. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати пам’ять учнів
засобами усної народної творчості. Прищеплювати любов до вивчення
рідної мови.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок цей не даремно.
ІІ. Повторення вивченого.
1.Хвилинка каліграфії
– записати каліграфічно дату;
– гра „Дід Буквоїд”
ко…занка
к…лим
парасол…ка
жа… воронок
– Подивіться на дошку. До нас знову закрався Дід Буквоїд.
Вставте
пропущені букви і запишіть каліграфічно слова.
– Прочитайте слова.
– На що вказують ці слова? ( На назву предметів.)
– Які питання поставимо до цих слів? ( Що? Хто?)
– Виберіть слово, до якого можна підібрати споріднене, що
означатиме дію предмета. (Ковзанка – ковзатися)
2. Фронтальне опитування:
– З чого складається наша мова? ( з речень)
– Які бувають речення за метою висловлювання? ( розповідні,
питальні, спонукальні )
– Наведіть приклад спонукальних речень.
– Речення складаються із …. (слів)
– Є слова , що означають … (назву предмета, ознаку
предмета, дію предмета)
– Є маленькі слова, без яких ми не можемо обійтися у
мові, це … (службові слова)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Отже, ми вже багато знаємо, вміємо. Та цього ще не достатньо, щоб
бути грамотними і сьогодні ми продовжимо тему „Слово” і
познайомимось із поняттям „Корінь слова та спільнокореневі слова” .
ІV. Робота над новим матеріалом
1. Розкриття поняття „корінь слова”
– Послухайте казку
Багато-багато років тому виникло у світі слово САД. Знайшли його люди і
думають : що нам робити? А слово говорить: „Посадіть мене і я розростуся
в велике ,гарне дерево”.
Посадили люди САД і стало воно рости.
Спочатку один паросток пустило, потім другий, третій. Багато паростків
з’явилося від слова САД. Всі вони на нього схожі, і своє в кожному є.
Ось яке дерево виросло (ілюстрація)!
Розсада
Посадки Висадили
Саджанець Садівник
Сад
Якось багато років назад
Посадили дивний сад.
Не був сад фруктовим –
Був він тільки словом.
Це слово – слово „корінь”
Розростатись стало скоро
І плоди нам принесло –
Стало більше нових слів.
Ось із саду
Вам розсада.
Ось ще посадки рядком.
А ось саджанець.
З ним садівник іде.
Дуже інтересно
Гуляти по саду словесному.
|
U
^
?
®
3/4
O
o
САД
РОЗСАДА
ПОСАДКИ
САДЖАНЕЦЬ
САДІВНИК
ВИСАДИЛИ
І вирішили люди назвати цю спільну частину к о р е н е м . І
правильно зробили : від неї , як від кореня дерева , утворюються нові,
споріднені слова.
2. Перевірка сприймання нового матеріалу
– А давайте ми з вами посіємо корінь – ЛІС. І постараємось, щоб із нього
виросло якнайбільше слів. А щоб вам допомогти, послухайте вірш.
Ось у ліс іде лісник
Він неначе лісовик.
На галявині лісовій
Влаштував концерт лісний
– Які слова записали? (ліс, лісник, лісовик, лісовій, лісний)
– Прочитали люди слова і зраділи, що скільки нових слів можна утворити
із одного кореня. А з людьми раділа і природа, та так, що на небі
з’явилася веселка. І вирішили люди, що корінь слова і будуть позначати
таким знаком , як веселка., а слова називатимуть с п і л ь н о к о р е
н е в и м и. Давайте позначимо корінь у спільнокореневих словах.
3. Робота над правилом
– Зверніть увагу на правило на сторінці 26 вашого підручника.
Прочитайте правило самостійно.
– Як по іншому можна назвати споріднені слова?
(спільнокореневі)
– Як називається спільна частина у спільнокореневих словах?
(корінь)
4. Вибіркове списування (за вправою 52)
– Запишіть споріднені слова.
– Доведіть, що вони споріднені. (бо всі вони відносяться до слова
рід)
– Позначте в них корінь.
Фізкультхвилинка
– Давайте пригадаємо вправу, яку ми склали для розминки.
Назва предмета – Хто? Що? (Почергово руки в сторони)
Ознаки предмета – Який? Яка? Яке? Які? (По-порядку руки вгору – на
пояс)
Дії предмета – Що робить? Що роблять? (Нахили вліво – вправо)
Що будуть робити? (Нахил вперед)
5. Словниковий диктант. (За вправою 51)
– Записати тільки спільнокореневі слова.
– Довести. ( гуска, гусочка, гусеня, гусак )
– Позначити корінь.
6. Робота в парах. ( за вправою 53)
– Завдання для роботи їз скоромовками:
– навчитися швидко читати;
– записати з пам’яті;
– взаємоперевірка : обміняйтеся зошитами, перевірте роботу товариша, при
потребі простим олівцем виправте помилки.
ІV. Підсумок уроку
– Прочитайте скоромовку.
Водовоз віз воду з водопроводу
– Знайдіть споріднені слова. (водовоз, воду, водопроводу)
– Яка у них спільна частина? ( – вод -)
– Як називається спільна частина споріднених слів? (коренем)
– Як ще можна назвати назвати ці слова? (спільнокореневими)
V. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 55)
– На наступних уроках ми продовжимо мандрівку країною слова,
будемо вчитися вирощувати нові „словесні дерева”. А щоб вам було легко
працювати, повторіть дома правило на сторінці 26, та виконайте вправу
55, в якій ви не тільки повправляєтесь у каліграфічному написанні, а й
знайдете спільнокореневі слова та позначите у них корінь.
VІ. Оцінювання
– Покажіть за допомогою смайлика, чи цікавим був урок.
– Оцінка роботи учнів
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter