.

У світі казки чарівної (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
129 1865
Скачать документ

У світі казки чарівної (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
146 3047
Скачать документ

Тема .У світі казки чарівної.

Мета. Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості,
вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної
творчості, збагачувати словниковий запас.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

Роботу швидше починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1)Робота з виставкою книг.

Розгляд виставки.

2) Бесіда.

– Які книжки сподобались на виставці? Чому?

– Які з них вже читали?

– Яким словом можна назвати твори ,які містять ці книги?(Казки.)

Слухання запису пісні «Розкажи мені казку.»

Мамо, розкажи мені казку –

Про хитрого короля,

Про мудрого коваля,

Про красуню царівну,

Про сопілку чарівну,

Про бубликів в’язку,

Розкажи мені казку.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Вчитель.

– Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки.

– Як казка прийшла до нас ? (Розповідали бабусі, дідусі, батьки, з
телеекрану, зі сцени.)

– Казки про кого або про що запам’яталося найбільше?

1)Бесіда.

– Казка – давній і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро
і зло, правду й неправду, чесність, справедливість.

Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї
.Пригадайте, як ви слухали ви ,затамувавши подих, про курочку рябу,
котика й півника, колобка, хитру лисичку.

Казки є авторські, тобто написані письменниками, й народні.

– Хто автор народних казок? Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились
писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При
переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю.
Казка ставала народною.

– Чим казка відрізняється від оповідання? В оповіданні описуються події,
що могли бути насправді в житті .А в казці розповідається часто про
фантастичні явища, події. В казках говорять тварини , рослини , різні
предмети. Існують дійові особи ,яких немає насправді.

2)Читання «Приказки до казки» В . Бичка.

Читання вірша підготовленими учнями.

Бесіда .

-З чим порівнюється казка?

– Де захована головна думка казки?

ІV. Читання та обговорення казок.

а)Обговорення прочитаних книг.

– Які казки ви прочитали?

« Кривенька качечка.»

– Чому сумували дід та баба?

– Де знайшли качечку?

– Що зробили з гніздечком?

-З ким полетіла качечка?

– Чому дівчина не схотіла більше залишатися в діда та баби?

6

Z

p

E

o

0

X

¬

Oe

th

– Чи є у казці повтори? Прочитайте їх.

– За кого з героїв казки ви переживали?

– Перекажіть казку.

Робота з кросвордами.

5 Читання та обговорення казок.

а ) Казка «Івасик-телесик».

(Звучить фонограма «Лірична українська мелодія.»)

Вчитель . Послухайте і відгадайте загадку .Відгадка підкаже , про кого
ми будемо читати казку.

В’ється річка невеличка

Й хлопчик у човні сидить.

З берега матуся кличе ,

Щоб обідом пригостить .

І вгадать цього героя –

Справа зовсім нескладна.

Казка ця усім відома

Про (Телесика ) вона.

Івасик –Телесик .

Казку добре ви читали ,

Що так швидко відгадали.

Не піддався я Ягусі,

Цій старій і злій бабусі.

Кожен з вас те певно знає ,

Що добро перемагає.

Я пропоную вам прочитати словникові слова, які ви зустрінете у казці про
мене. (Сідає на місце.)

Читають вчитель –учні.

Телесик, веселечко, забавка, кулешик, не навтішаться, приплинь,
заслінка, явір, відслонила.

Читання казки вчителем .

Бесіда за змістом казки.

– Про кого розповідається в казці?

– З чого дідусь зробив Івасика?

– Що попросив хлопчик дідуся, коли підріс? Для чого?

– Хто носив Івасику їсти на річку?

– Хто підслухав її пісню?

– Що вона зробила?

– Як звали доньку змії?

– Що вона мала зробити з Івасиком?

– Як він перехитрив Зміючку?

– Хто визволив Телесика з біди?

Читання казки учнями( «ланцюжком»).

Читання мовчки.

Вибіркове читання.

– Прочитати зачин казки.

– Прочитати кінцівку.

– Прочитати слова баби, Івасика, Змії, Зміючки –Оленки, гусей, діда.

V. Фізкультхвилинка.

(Діти промовляють ,імітуючи рухи).

Азка-азка-азка-у нас гостює казка.

ід-ід-ід- жили баба і дід.

ими –ими-ими- вони були старими.

есик-есик-есек- з явився в них Телесик.

авав-авав-авав- на човнику він плавав.

идку-ибку-ибку- ловив матусі рибку.

ихо-ихо-ихо- трапилось з ним лихо.

ївна-ївна –ївна- украла його зміївна.

ивий-ивий-ивий- він був кмітливий.

есик-есик-есик- врятувався наш Телесик.

Читання казки в особах (з використанням масок)

Перевір себе: чи є в казці такі речення?

«…Жили собі дід та баба. І було в них 2 дітей.»

«От дід зробив золотий човник і срібнеє веселечко …»

«…Сідай , Телесику, на лопату»

«…Діточки, мої ,козеняточка…»

Підсумок.

– Чого вчить казка?

– Хто з героїв казки вам сподобався?

– Хто автор казки?

VI. Підсумок уроку.

– Що вам сподобалось на уроці?

– Чого навчились?

– Про що розповісте вдома батькам?

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter

Тема: У світі казки чарівної.

Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості,
Вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної
творчості, збагачувати словниковий запас.

Обладнання: виставка книг, збірник творів «Позакласне читання»,
ілюстрації до казок, маски до казки «Мишка».

ХІД УРОКУ:

1. Організація класу.

2. Актуалізація опорних знань.

1. – якщо напрямок знайдеш – слово швидко ти прочтеш

А

К . К

З А

2. Вступна бесіда.

– Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки.

– Як казка прийшла до нас?

Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї.
Пригадайте, як слухали ви , затамувавши подих, про курочку Рябу, котика
та півника, колобка, хитру лисичку.

Гра «Пригадай героїв казок»

Телесик Рукавичка Коза-дереза

Котик і півник ЛИСИЧКА Солом’яний бичок

Семеро козенят Пан Коцький

– Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні

Розгляд малюнків і ділення їх на групи: авторські і народні. ( робота з
класом)

3. Розгляд виставки.

3. Повідомлення теми і мети уроку.

– Хто автор народних казок? Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились
писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При
переказуванні казки змінювались, їм я автора забувалося за давністю.
Казка ставала народною.

– А чим казка відрізняється від оповідання?

4. Читання і обговорення казок.

1. Казка « Ведмідь і павучок».

а) читання « Кидок-засічка»

б)читання « буксир»

в) словникова робота: барліг, бурмотіти, велетень, гущавина, бурмило,
визирнути (на запам’ятовування)

г). робота над текстом

– Що хотів зробити ведмідь з павучком?

– З яким проханням звернувся павучок до ведмедя?

– Що згодом трапилось з ведмедем?

– Хто його врятував?

– Чи змінилось ставлення ведмедя до павучка?

– Хто написав казку?

д).вибіркове читання.

– Знайти слова в казці, які є її головною думкою.

5. Фізкультхвилинка.

2. Казка «Чудо-груша».

а) читання « ланцюжок».

б) словникова робота: знущатися, заздрість, непритомніти, накоїти.

в) бесіда за змістом казки.

– Яким було життя чоловіка?

– Що порадили йому люди?

– Чи послухався чоловік людей?

– Що сказала корівка чоловікові у відповідь на йог о ласку, співчуття?

– Як чоловік розпорядився врожаєм груш?

– Що отримав від пана за кошик груш чоловік?

– Що зробив заздрісний багач?

– Як вчинив хазяїн, коли побачив непритомного багача0

– Яким було ставлення до хазяїна?

– Знайдіть повчання.

6. Інсценізація казки « Мишка».

7. Підсумок уроку.

H

J

?

?

o

th

– Що вам сподобалось на уроці?

– Про що розповісте своєму товаришеві

ІНСЦЕНІЗАЦІЯ «КАЗКА ПРО МИШКУ»

ВЕДУЧИЙ: Сіра мишка – шкряботушка

Гострий носик, круглі вушка

По місточку пробігала

В дірку хвостиком попала

Відірвався хвостик… Лихо

Мишка в горі плаче тихо

МИШКА: Де взялась біда оця?

Що ж , піду я до кравця.

Я місточком пробігала

В дірку хвостиком попала

Поскоріше пришивай!

КРАВЕЦЬ: Мишко, мишко, постривай

Спершу сала принеси,

А тоді уже проси.

ВЕДУЧИЙ: Зрозуміла Мишка вмить

І до Свинки вже біжить.

МИШКА: Здрастуй, Свинко, рожева спинка!

Я місточком пробігала

В дірку хвостиком попала

І до кравчика спішу

І шматок сальця прошу.

СВИНКА: Дам тобі шматок сальця,

Щоб занести до кравця

А мені Ти дай млинця

ВЕДУЧИЙ: Що за день у Мишки нині

Що ж біжить до господині.

Здрастуй, господине мила.

МИШКА: Що б тебе я попросила

Я місточком пробігала

В дірку хвостиком попала

Дуже прошу, дай млинця,

Свинка дасть мені сальця,

Щоб занести до Кравця

Хвіст пришиє Кравчик знов

Господине, не відмов!

ГОСПОДИНЯ: Що тобі на це скажу?

Я тобі допоможу

Борошна як знайдеш ти

Можу я млинця спекти.

ВЕДУЧИЙ: Мишка швидко до млина

Вже в мірошника вона.

МИШКА: Ой, Мірошнику, вставай

Борошна мені давай

Я місточком пробігала,

В дірку хвостиком попала

Дам я тьоті борошна,

Щоб млинця спекла вона

Свинці занесу млинця,

Дасть вона мені сальця

Щоб занести до Кравця

Хвіст пришиє Кравчик знов

Любий друже, не відмов!

МІРОШНИК: Я в біді тебе не кину,

Борошна змелю торбину

А тим часом – ти ж швидка –

Принеси-но молока.

ВЕДУЧИЙ: Мишка йде в дорогу нову

Зустрічає вже Корову.

МІРОШНИК: Ой, Корівонько, вітаю

МИШКА: І про послугу благаю

Я місточком пробігала

В дірку хвостиком попала

Як прожити без хвоста?

Це задача непроста

Дай, Корівко, молочка,

Небагато, пів ковтка

Дасть за це Мірошник нині

Борошна мені в торбині

Занесу я Господині

Свинці занесу млинця

Дасть вона мені сальця,

Щоб занести до Кравця.

Хвіст пришиє Кравчик знов

Ой, Корівко, не відмов!

КОРОВА: Дай травички пів стіжка

Дам тобі я молочка

ВЕДУЧИЙ: Мишка косу наточила

І травички наносила

Для Корівки півстіжка.

Та дала їй молока.

Дав Мірошник борошна,

Господиня чепурна

Їй за це спекла млинця.

Свинка за млинець – сальця.

І за сало , на кінець,

Мишці хвіст пришив Кравець!

Мишка в гості поспішала

І місточком пробігала

В дірку хвостиком попала

Гірко-гірко запищала:

МИШКА: Знову бігти до Кравця?

Безкінечна казка ця.

Накошу – но я сінця!

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
