Тема. Тварини. Різноманітність тварин. Тварини і людина: що дають
тварини людям.
Мета. Розширити й уточнити знання учнів про різноманітність тварин,
середовище їхнього існування; про тварин, які живуть поряд з
людиною; розкрити цінність тварин для людини; розвивати вміння
спостерігати за тваринами; формувати уміння порівнювати тварин,
групувати їх; виховувати шанобливе ставлення до тварин.
Обладнання. Навчальна презентація. Предметні малюнки. Таблиця “Свійські
тварини”, кросворд.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Фенологічні спостереження
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Відповіді на запитання.
— Що росте на городі? В саду? Чим нас обдаровує ліс? Які рослини є
символами України? Що ви про них запам’ятали? Назвіть лікарські рослини.
Що означає: “Будь рослинам другом”?
Слайд 1-3
2. Гра “Що зайве?”
На екрані слайди або на дошці предметні малюнки: огірок, помідор,
цибуля, капуста, груша.
— Що зайве? Чому? Де ростуть ці овочі?
Потім учитель виставляє інші предметні малюнки. Гра продовжується.
Слайди 4-5
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Бесіда з елементами розповіді.
— Яких тварин ви бачили в селі?
Хто за ними доглядає? Навіщо людина вирощує цих тварин? Яку користь вони
приносять?
— Тварини, які живуть біля людей і яких людина доглядає, називаються
свійськими.
2. Робота з таблицею “Свійські тварини”.
Діти називають тварин, зображених на малюнках слайду.
Слайд 6-7
Учитель повідомляє, що осел і верблюд також свійські тварини. Вони
допомагають людині перевозити вантажі.
1. Відгадування загадок.
На екран проектуються слайди із загадкою. Після того як діти дають
відповідь на слайді з’являються тварини, що є героями загадок.
• Коротенькі ноги, завитками роги, шерсть м’яка та густа і курдюк
замість хвоста. (Баран)
• Я великий, я красивий, як біжу я — в’ється грива, копитами —
туп-туп-туп, по камінню — цок-цок, цок. (Кінь)
Слайд 8
• Плавала, купалася, сухою зосталася. (Качка, гуска)
• 3 рогами, а не бик, доять, а не корова, кору здирає, а кошиків не
плете. (Коза)
Слайд 9
–
6
Oe
O
e
i
O
i
• Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
• Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака)
Слайд 10
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Як називаються тварини, що живуть у лісі? Яких диких тварин ви знаєте?
До якої природи належать тварини?
Слайд 11
Тварини, як і рослини, — це живі організми, що населяють нашу Землю.
Тварини — це звірі, які живуть у лісах; птахи, що літають в небесній
синяві; змії, які люблять вигріватись на сонечку; жаби, які живуть у
вологих місцях; риби, що плавають у воді; комахи, які зустрічаються на
кожному кроці.
Тварини живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце
для влаштування житла. На Землі немає такого куточка, де б не жили
тварини.
2. Робота з підручником (с.71-73).
а) Опрацювання статті “Тварини”.
б) Робота за малюнком (с. 71).
— Розгляньте малюнок. Назвіть тварин, які літають. Хто плаває? Хто
ходить? Хто стрибає? А хто повзає?
Отже, тварини різні за розміром, за зовнішнім виглядом, за способом
пересування.
Різноманітне і середовище існування тварин. Одні живуть у лісі, інші —
на лузі, хто — в річці, а хто — біля річки, в землі і на землі.
Учні розглядають малюнки (с. 72), називають зображених тварин,
розповідають, де вони живуть.
— Усі тварини, які самі добувають їжу, влаштовують житло, називаються
дикими.
Слайд 12
Неможливо уявити життя людини без тварин. З давніх-давен люди полювали
на тварин, а потім навчилися їх приручати. Так, деякі тварини стали
свійськими.
— Розгляньте малюнок підручника (с. 73), назвіть свійських тварин.
3. Фізкультхвилинка. Проказування вірша “Два півники” з імітацією
відповідних рухів.
4. Бесіда про роль тварин у житті людини. Продовження роботи з
підручником (с. 73).
— Яку роль відіграють тварини в житті людини?
Тварини — це цінні й необхідні продукти харчування: м’ясо, молоко, яйця,
мед.
Слайд 13
Тварини — це вовна та шовк для виробництва тканин. Хутро для пошиття
одягу, шкіра для взуття.
Слайд 14
Тварини — це помічники людини у важкій роботі (коні, осли, верблюди,
воли).
Слайд 15
Тварини — це наші вірні друзі (собаки, коти).
Слайд 16
Тварини — це ліки, якими лікують різні хвороби: мед, зміїна і бджолина
отрута, борсучий жир.
— Розгляньте малюнок підручника. Скажіть, що люди одержують від тварин.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
VII. Підсумок уроку. Додатковий матеріал.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter