«Сторінками Червоної книги України»
Виховний захід
Мета. Узагальнити знання учнів про значення екологічно чистого
середовища для життя людей; розкрити значення природоохоронної роботи в
нашій країні; розкрити таємницю кольорових сторінок Червоної книги;
показати значення лісу в житті тварин, рослин і людей; виховувати
екологічну культуру мислення і шанобливе ставлення до тварин і рослин.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин і рослин, занесених до
Червоної книги, малюнки правил поведінки у природі, підготовлені
родинами, фотоколажі «Як ми відпочиваємо у природі», малюнки-загадки про
рослини і тварини, зроблені дітьми, плакати з прислів’ями про природу,
клубок червоних ниток, мультимедійна система.
Хід заходу
I. Організація класу
Вчитель. Природа! З дитячих років ми звикли до її чарівної краси. Любимо
бувати в лісі, полі. Дивимося на квіти , дерева. Радіємо спілкуванню з
природою, милуємося її красою.
(Перегляд презентації « Природа України»)
II. Повідомлення теми і завдань заходу
Вчитель. Людина –це частина природи. І саме їй ми зобов’язані своїм
існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. Та на жаль, не завжди
ми шануємо чарівну вроду природи.
Учень. Природа нам – як рідний дім,
Вона усім, як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба знати.
Не рви, не знищи, не зруйнуй-
Це заповідь для тебе, красу планети не зіпсуй-
Вона одна під небом.
Вчитель. Користуючись нагодою, я хочу запросити вас, любі діти, шановні
батьки і гості, в цікаву подорож екологічною стежиною до… А до чого,
ви скажіть самі.
Що за книга
Без букв, без сторінок,
А багато чого навчить?
Вчитель. Це –книга природи.
Мета нашої подорожі- поглибити екологічні знання, розкрити таємницю, що
значить любити природу, збагатити свою скарбничку знань про Червону
книгу.
Готуючись до цього заходу, ми виконали багато пошукової і творчої
роботи, працювали в групах, нам допомагали батьки.
Почнемо з першої сторінки нашої книги- « Якщо хочеш щось побачити у
лісі, стань невидимим.»
Виступ батьків. Останнім часом багато говорять про охорону природи. Ми
так забруднили моря, річки, ліси і степи, що стало страшно за майбутнє
покоління. Якщо кожна людина дотримуватиметься чистоти у своєму дворі, в
лісі, де гуляє, на підприємстві, де працює, наскільки зміниться все
навколо.
Я сподіваюсь, що люди опамятаються, перестануть руйнувати землю, на якій
живуть.
Вчитель. Отже, вирушаємо у нашу подорож «Кольоровими сторінками Червоної
книги України».
Ця книга має таку назву тому, що червоний колір – це сигнал, який
попереджає про небезпеку. Ця книга звертається до людей зі словами:
«Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!»
Червона книга України містить відомості про рідкісні та зникаючі види
тварин , рослин і грибів.
У цій книзі є різні сторінки: чорні, червоні, білі, сірі, зелені.
Наприклад, на «чорних» сторінках записано назви рослин і тварин, які вже
зникли і яких ми ніколи не побачимо.
«Білі» сторінки відведено для тих, яких завжди було мало.
На «жовтих» сторінках перераховано ті види, які швидко зменшуються.
Люди допомагають відновити втрачені види. Тому в Червоній книзі є й
«зелені» сторінки. Тут записано назви рослин і тварин, чисельність яких
збільшилась.
(Перегляд презентації «Червона книга України»)
До Червоної книги України щонайперше потрапляють види, яким загрожує
вимирання, тобто повне зникнення. Їх називають зникаючими, або
вимираючими. Серед рослин такими є підсніжник білосніжний, конвалія,
первоцвіт, крокус, цибуля ведмежа, зозулині черевички та інші. До
Червоної книги потрапили всі види ковили – рослини, яка з давніх-давен
була окрасою українських степів.
З тварин до Червоної книги занесені лосось чорноморський, коник морський
чорноморський, жаба прудка, гадюка степова, саламандра плямиста,
сокіл-сапсан, дрохва, заєць білий, борсук, видра річкова, їжак вухатий,
рись звичайна, зубр та інші.
До Червоної книги України занесені ще й види, які мешкають лише в
певному регіоні України і ніде більше в світі. Таким видом є тюльпан
скіфський, що зростає у заповіднику Асканія-Нова на Херсонщині.
Учень. Зламав Івасик гілку ясеневу
І кинув геть, коли награвся нею.
Веселий він побіг собі додому.,,,
Вона ж лежить на гнилищі рудому.
В самотині зітхає гілка тяжко.
Вже на неї не сяде більше пташка,
Вже вітерець її не запитає,
В її прожилках не бродити соку,
Не гріти мрію ніжну і високу.
Івась у ліжку спить спокійно, тихо.
Невже не знає він, що скоїв лихо?
Вчитель. А зараз ми для себе визначимо правила поведінки у природі. Ви
вдома разом з батьками приготували нам правила-малюнки, за якими ми
можемо сказати, чого не можна робити в природі.
(До дошки виходять діти з плакатами, на яких зображені правила. Інші
учні повинні здогадатися, які правила змальовано.)
&
?
°
?
Ue
TH
i
?
?
TH
///ooooooooooooooooaeaeaeaeaeaeae
)E)*J*”*U*R,D-O6oooooooooooooooooooooooooooo
. Наша матінка-земля багата і рослинами, і тваринами. А чи будуть вони
збережені, залежить саме від нас.
Друга сторінка – «Рослини і тварини Червоної книги України».
Учень 1. Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні,
І вісник березня- підсніжник?
Учень 2. Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче?
Троянда степу, квітка мрії
Жар-цвітом землю не зігріє?
Ми всі – господарі природи,
Тож збережемо її вроду!
Вчитель. Учні нашого класу були поділені на групи. Перша група готувала
загадки про рослини з Червоної книги, а друга група- про тварин з
Червоної книги.
(Представники кожної групи виходять до дошки і по черзі загадують свої
загадки.)
Вчитель. Молодці, діти, ви відгадали всі загадки. А тепер наше Довідкове
бюро розповість про деякі рослини і тварини, кількість яких збільшується
завдяки людям.
Учень 1. Беркут- це могутній хижий птах із родини орлів. Розмах його
крил становить близько 2м, а маса – майже 5кг. Птахи рідкісні, мешкають
лише в Карпатах. Вони люблять жити в старому лісі. Беркути полюють на
зайців, куріпок, лисиць та інших тварин.
Учень 2. Тритон належить до хвостатих земноводних. Раніше їх називали
водяними ящірками. Хвіст у них сплюснутий, наче весло. Ніжкі короткі.
Довжина тіла- 8см. У тритона може виростати новий хвіст та інші органи.
Учень 3. Підсніжник сніговий – це прекрасна рослина. Тільки ледь-ледь
пригріє сонечко, як на галявинах з-під землі з’являються квіти. Цвіте
підсніжник до двох тижнів. Квіти користуються великим попитом у
населення і тому їх безжально зривають. Вони поступово зникають.
Підсніжник- лікарська рослина.
Учень 4. Шовкова косиця – едельвейс. Ця рослина дуже цінна. Існує давня
легенда про едельвейс. Дуже давно в маленькому гірському селі жили
дівчинка Марічка і пастух Олекса. Вони кохали один одного . кожного
ранку, коли Олекса пас вівці, він грав Марічці на трембітах гарну пісню.
Та одного ранку Марічка не почула трембіти. Вона подумала, що щось
сталося і побігла шукати його. Та не знала Марічка, що вже ніколи не
побачить Олекси, бо вночі грабіжники убили його, а овець забрали.
Прибігла дівчина і нікого не побачила. І заплакала Марічка гіркими
сльозами. І де впаде сльоза, там виростає шовкова косиця, або едельвейс.
Учень 5. Метелика ловити я не хочу,
Він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було тобі й мені.
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!
Хвилинка відпочинку
Вчитель. Занести рідкісних і зникаючих тварин і рослин до Червоної книги
– лише частина справи. Потрібно щн й багато робити для їх охорони та
збереження.
Таким чином, ми дійшли до третьої сторінки нашої книги « Як зберегти
природу».
Послухайте наше ДОВІДКОВЕ БЮРО.
Учень 1. Для того,щоб зберегти куточок дикої природи, у нашій країні
створено заповідники. Їх налічується 15. до найбільших заповідників
належать – Карпатський, Поліський, Медобори, а також Асканія-Нова, яка
знаходиться на території Херсонської області. Ведеться боротьба з
браконьєрами, велика робота проводиться по догляду за тваринами,
особливо взимку.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Метод « Мікрофон»
– Що можете зробити ви, діти, щоб зберегти природу?
2. Вчитель. Перегляньмо фільм, в якому розповідається, що таке екологія
і як можна зберегти природу.
(Перегляд презентаціїї «Екологія»)
3.Гра « Як зберегти природу?»
(Всі встають і роблять те, що скаже вчитель.)
– Якщо ти не збираєш великих букетів, сплесни у долоні над головою.
– – якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни
ногою.
– – якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми
руку.
– – якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином
якійсь тварині- простягни руку вперед.
– – якщо ти переконаний, що треба кожній людині пуклуватися про природу,
все живе – простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.
– Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у
прагнені зберегти нашу природу.
4. Гра « Червоний клубочок». Діти передають один одному клубочок
червоних ниток, розмотуючи його, промовляють, що найбільше їм
запам’яталось на уроці. В кінці виходить, що весь клас обмотаний
червоною ниткою. Потім вчитель відрізає кожному учню шматочок нитки,
промовляє: « Нехай ця ниточка, що символізує Червону книгу, нагадує вам
про наш сьогоднішній урок.»
Учень 1. Мій рідний край, моя земля,
– Тебе шануєм ти і я.
– Саджаємо яблуні в саду,
– Рубаємо лунку у льоду,
– Шпаківні вішаєм весною,
– А годівниці – всі зимою.
Учень 2. за чисті води, чисті ріки
– Боротися будемо навіки.
– Хай стане чистою Земля,
– Бо в ній господар – ти і я!
Подяка батькам, учням за допомогу в підготовці та проведенні свята.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter