Станецька Валентина Петрівна,
вчитель початкових класів
Литвинівської загальноосвітньої
школи 1-2 ступенів
Жашківського району
Інновації в моїй роботі
Працюю вчителькою початкових класів сільської школи двадцять третій
рік. До вступу в школу діти у нас в селі виховуються вдома, дитячий
садок не відвідують, батьки з дітьми спілкуються мало, тому у багатьох
дітей погано розвинене усне мовлення. Дитина із вогником і блиском в
очах хоче спілкуватися, висловлювати свої думки, але не завжди може це
зробити, тому розвиток мовлення є дуже актуальним. З перших днів
навчання в школі стараються створювати ситуації, які спонукали б
дитину висловлювати свою думку, розповідати про щось, проводжу такі
види роботи, які збагачують і активізують словник учнів, покращують
артикуляцію звуків, підвищують культуру мовлення, розвивають зв’язне
мовлення.
Часто ходимо на екскурсії. Спостерігаючи за довкіллям, діти вчаться
влучним словом передати те, що відчули, що вразило уяву, створюють
словесні малюнки побаченого, уявлюваного. Поступово діти розкриваються:
зникає замкнутість, виникає бажання спілкуватися, ділитися враженнями,
розповідати про щось, аналізувати, підвищується культура мовлення. Вони
стають цікавими і гарними співрозмовниками.
Українська мова (граматика )
3 клас
Тема уроку : Іменники, що означають назви істот та назви неістот .
Мета : розширити знання учнів про іменник, вдосконалювати вміння
виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене
запитання, закріпити вміння розрізняти іменники назви істот і неістот,
формувати правильні правописні вміння та навички, розвивати увагу,
мислення, мовлення, пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів,
виховувати любов до рідної мови, повагу і теплоту до людей.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
– Візьміть в руки сердечка, які лежать у вас на партах, зігрійте їх у
своїх долоньках, поміняйтеся ними із сусідом по парті. Зверніть увагу,
що в класі стало тепліше і світліше від вашої ніжності, любові і
доброти .
2. Створення проблемної ситуації.
– Я б запросила до нас сьогодні на урок іменник – уважність . А ви ?
(Старанність, активність, працьовитість, самостійність, чіткість …)
3.Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні у нас в гостях іменник, продовження знайомства з назвами
істот і неістот.
4.Актуалізація знань учнів .
– Які ви знаєте частини мови?
– Які слова називаються іменниками?
-Назвіть іменники , які є назвами істот.
-А які належать до неістот?
-Подивіться на предмети, які вас оточують , загляньте у віконечко.
Назвіть назви істот і назви неістот.
5 Хвилинка каліграфії .
По ич ір ка оч
Позичити у Сірка очі .
-Поясніть , будь ласка , фразеологізм .
– Спишіть каліграфічно з’єднання букв і фразеологізм.
-Спробуйте ввести його в речення .
,
?
E
i
^`b?®:
r
t
?
gd“w°
a$gd“w°
?
-Назвіть іменники . Які із них є назвами істот , а які- неістот
.Доведіть свою думку .
6.Гра « Відгадай слово» .
-Назва неістоти , жіночий рід ,однина , спільнокореневе до слова
шкільний (школа).
-Назва істоти , чоловічий рід , однина , спільнокореневе до слова ліс
(лісник).
-Спробуйте скласти завдання ви . (Відповіді дітей ).
7. Тлумачний словниково – логічний диктант .
Завдання: відгадати слова, записати в перший стовпчик істоти, в
другий – неістоти . (Відгадуємо разом , записуємо в зошити ) .
-Свійська тварина , яка ловить мишей . (Кіт )
-Ним грають у футбол . ( М’яч )
-Той, хто нічого не знає називається ………( Незнайко )
– Тато вашої мами або тата . (Дідусь )
-Столиця України . ( Київ )
-Явище природи – різнокольорова , красива смуга у вигляді дуги після
дощу . (Райдуга )
– Антонім до слова ворог . ( Друг )
– Автор вірша « Садок вишневий коло хати « . (Шевченко )
(Перевірка і аналіз написаного ).
8.Гра « Знайди зайве слово»
– Яке слово не є назвою предмета ? Доведіть свою думку .
-Назвіть назви істот і неістот .
-Яких слів більше ?
-Які іменники не живуть взимку ? Доведіть свою думку
-Які іменники не живуть влітку .Доведіть .
(Вислуховую думку всіх дітей .)
Птах ,білий , гроза , сніг , річка , малята , хурделиця , спека ,звірята
, Снігуронька , колядка .
– Підберіть синоніми до слів хурделиця , спека .
– Антонім до слова білий .
9. Фізкультхвилинка .
10. Самостійна робота .
1 варіант – виписує істоти .
2 варіант- неістоти .
Хитрий , сІрий , голодний , сердитий ……………
Запашний , борошняний ,свіжий ,теплий ,м’який, смачний буває ………
Щедра ,золота , барвиста , багата , дощова …………..
Довговухий, куцохвостий ,сіренький , боязливий……………
Красива ,барвиста ,польова ,ніжна , тендітна …………….
Надійний ,вірний ,чесний , відповідальний …………..
( Перевірка, аналіз написаного ).
11.Робота над прислів’ями .
-Поясніть прислів’я.
-Знайдіть протилежні іменники , назвіть назви істот і неістот
Робиш добро – не кайся , робиш зло – зла й сподівайся .
Праця чоловіка годує , а лінь марнує
Розум – друг , гнів – ворог.
12. Гра « Неістота – істота»
Школа – … ( школяр )
Сад – ………. (садівник )
Казка -…….. ( казкар )
Хліб -……. .. ( хлібороб )
Диво – …. .( дивак )
Лінь – …… (ледар )
Шахта – … (шахтар )
13.Пісумок уроку .
-Що ви запам’ятали сьогодні на уроці ?
-Що вам найбільше сподобалося ?
PAGE
PAGE 4
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter