Тема: Складання усної розповіді за малюнком і запитаннями. Узагальнення
знань про види речень
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за
метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень,
додержання логічного наголосу та розпізнавати ці речення на слух;
розвивати уміння узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення, шляхом
складання речень, спираючись на запитання та малюнок; виховувати
спостережливість за природою, любов до природи рідного краю і бережне
відношення до неї.
Обладнання: таблиця № 13 «Українська мова в таблицях 2 клас»,малюнок
сонечка з хмаринкою, малюнок осені, ілюстрації до українських народних
казок «Рукавичка», «Колосок», «Лисичка та журавель», заготовки до
інтерактивної вправи «Гронування», ребус, назви зупинок, картки для гри
з буквами Р, П, С, мікрофон (іграшковий), картки з віршами.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
I Організація учнів до уроку, переключення уваги на українську мову.
– Діти, сядьте рівненько, спинки пряменько.
– До якого уроку ви підготувались? (Української мови)
– Давайте повторимо вірш про рідну мову М. Сингаївського (Діти хором)
Рідну мову я вивчаю,
Її люблю, не забуваю.
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
Рідна мово! Рідна мово!
Як сопілка калинова.
Мова наших кобзарів,
Мова прадідів й дідів!
Рідна мово! Рідна мово!
Пісня неньки калинова,
Шум калинових гаїв,
Спів веселих солов’їв.
II Закріплення вивченого матеріалу.
1 Повідомлення теми і завдань.
Щоб про речення все знати
Починаймо працювати.
Сьогодні на уроці ми будемо закінчувати мандрівку у казкову подорож
«Види речень». Ми повторимо матеріал про види речень, складатимемо,
розпізнаватимемо на слух ці речення, а також складемо розповідь за
малюнком і запитаннями.
Мандруватимемо сьогодні із сонечком та хмаринкою ось за такими
зупинками:
– зупинка «Каліграфічна вправа»
– зупинка «Повторялочка»
– зупинка «Мовна розминка»
– зупинка «Веселика»
– зупинка «Цікавинка»
– зупинка «Творча»
– зупинка «Поетична»
То ж вирушаймо разом і організовано.
1 зупинка «Каліграфічна вправа»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
Спочатку діти, відкрийте зошити, покладіть їх правильно на парті, ноги
поставте на підлогу. Запишемо число.
Яке сьогодні число? Якого місяця? (листопада) А як називається день
тижня?
Тепер беріть ручки з зеленою пастою. Сонечко з хмаринкою дають таке
перше завдання:
1) виписати спочатку приголосні букви із слова сонечко, а потім із
слова хмаринка;
2) допишіть у цей самий рядок голосні букви із цих слів;
3) з нового рядка спишіть з дошки слова: сонечко, хмаринка;
А тепер поміняйтесь зошитами із сусідами по парті, візьміть простий
олівець і підкресліть букви, які на вашу думку, написані не
каліграфічно. Потім я перевірю, напишу букви для повторного написання,
які не відповідають вимогам письма.
Подорож триває.
2 зупинка «Повторялочка»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
1. Робота з таблицею № 13 (прикріплена на дошці) і у підручнику ст. 76.
– На цій зупинці, за допомогою таблиць, повторимо матеріал про види
речень.
– Які бувають речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні,
спонукальні)
– Які речення називаються розповідним? (Речення, в яких щось
розповідається).
– Які розділові знаки ставимо в кінці розповідних речень? (Крапку, знак
оклику)
– Коли ставимо крапку? (Коли речення вимовляємо без захоплення і
радості)
– Наведіть приклад. (Білочка стрибає по деревах)
– Коли ставимо знак оклику? (Коли речення вимовляємо з радістю і
захопленням)
– Наведіть приклад. (Ліс позолотів! Сонечко засвітило!)
– Які речення називаються питальними? Речення, в яких про щось
запитується)
– Наведіть приклад. (Де зимує зайчик?)
– А коли в питальних реченнях ставимо знак питання і знак оклику? (Коли
запитуємо з підвищеною інтонацією. Мама довго шукала сина і запитує:
? Де ж ти був?!)
– Які речення називаються спонукальними? (Речення, в яких висловлене
спонукання. Це може бути прохання, запрошення, порада, заборона, наказ,
застереження)
– Які розділові знаки ставимо в кінці таких речень? (Крапку і знак
оклику)
– Коли ставимо крапку? (Коли в реченні просимо, радимо, застерігаємо
без сильного почуття)
– Наведіть приклад. (Даринко, полий квіти)
– Діти, що в цьому реченні є? (Звертання)
– Як ми виділяємо на письмі звертання? (Комою)
– А коли в кінці спонукальних речень ставимо знак оклику? (Коли в
реченні висловлено сильне почуття. Коли читаємо такі речення з сильною
інтонацією)
– Наведіть приклад.(Любіть природу!)
– Пригадайте, у яких казках з теми «Українські народні казки» багато
питальних речень? («Рукавичка», «Колобок»)
– Уважно подивіться на ілюстрацію і згадайте, про що запитували звірі?
(А хто, хто в цій рукавичці живе?)
– А у яких казках зустрічаються спонукальні речення? («Лисичка та
журавель», «Лисиця та їжак»)
– Уважно подивіться на малюк, згадайте, як лисичка кличе журавля в
гості? (Приходь, журавлику, приходь, лебедику!)
– А як запрошує до страви? (Призволяйся, журавлику, призволяйся,
лебедику!)
Зараз пограємось в гру «Назви речення». Я буду читати речення, а ви
уважно слухайте, визначайте тип речення за метою висловлювання і
покажете картку з буквами: Р – розповідне речення
П – питальне речення
С – спонукальне речення
– Сонечко, чому сумуєш? (П)
– Хмарка мене закриває. (Р)
– Попроси її гарненько. (Р)
– Хмарко, відступи, будь ласка! (С)
– Хмарка відступила. (Р)
– Дякую тобі красненько. (Р)
– Що ти кажеш? (П)
– Я не чую, бо далеко вже мандрую! (Р)
Діти, як ви думаєте, сонечко з хмаркою задоволені вашими відповідями?
(Задоволені).
От молодці! Їдемо далі!
3 зупинка «Мовна розминка»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
Діти, нове завдання нам пропонує хмаринка з сонечком.
1) За змістом розповідного речення побудувати кілька питальних і
записати на дошці. Хто речення складає, той і записує на дошці, а ви – в
зошитах.
Сонечко сховалось за хмару.
(Куди сховалось сонечко?
Що зробило сонечко?
Що сховалось за хмару?)
2) Перебудуйте це розповідне речення на спонукальне і запишіть.
(Сонечко, сховайся за хмару)
3) Перебудуйте спонукальне речення в розповідне.
Діти, спостерігайте за природою!
(Діти спостерігають за природою)
Діти, сонечко з хмаринкою задоволені цією роботою? (Так)
Мандруємо далі.
(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
4 зупинка «Веселинка»
Прийшов час розім’ятись і повеселитись.
Встаньте, дітки, вийдіть із-за парт, зробимо фізкультуру. Я буду читати
вірш, а ви виконуйте рухи.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як звірята,
Політаєм, як пташки
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо руки, ніжки!
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову.
Подорож продовжуємо.
(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
5 зупинка «Цікавинка»
1. Вправа «Гронування»
А на цій зупинці спочатку попрацюємо в парі і виконаємо вправу під
назвою «Гронування». На партах у вас лежать картки, на яких написано
центральне слово «осінь» і є промені. Напишіть на променях слова або
словосполучення, що спадають вам на думку до даної теми. Радитесь разом,
а один записує (той хто швидше пише). У цій роботі допоможуть вам
малюнки про осінь.
А тепер поясніть зв’язки між цими словами, склавши речення. (Осінь
позолотила листя. Виросли осінні гриби – опеньки. У вересні діти йдуть у
школу. Восени ідуть дощі. У листопада опадає листя з дерев. З настанням
осені – холодає.)
У багатьох у вас зустрічаємо слова, що є назвами осінніх місяців. Їх
назви зашифровано у ребусах.
– Як розшифруємо назву першого місяця осені? (Вересень)
Послухайте віршик про цей місяць.
Перший місяць вересень, він смачний.
Нам дарує яблука запашні,
Груші, сливи, дині і виноград –
То солодка радість для малят.
– Як розшифруємо назву другого місяця? (Жовтень)
А про жовтень ось такі слова:
Жовтень-місяць – красень і чарівник,
До багатства й розкоші дуже звик.
Повні жмені золота розсипа,
Землю, мов царівну, одяга.
– А яка назва третього місяця? (Листопад)
А листопад зветься так недарма,
Бо останнє листячко обрива.
Вітер понад лісом співа-гуде.
? Засипайте скоріше, ? зима іде.
– Яке останнє речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
2. Словникова робота
Листопад – назва одинадцятого місяця року, третього місяця осені, час
спадання листя. А в народі ще його називають падолист.
– Утворіть словосполучення із словом листопад. (Настав листопад, приніс
листопад, гуляє листопад, холодний листопад)
– Хто знає приказки або прислів’я про цей місяць? (Можна дати дітям
заздалегідь)
? В листопаді бабам одна рада: ховатися на піч.
? Листопад любить і колесо і полоз.
? В листопада день, як заячий скік.
? Листопад зимі ворота відчиняє.
? Листопад вересню онук, жовтню син, а зимі радний брат.
? Комарі у листопаді – м’яка зима.
А хто знає вірш про листопад?
Листя з лип і беріз
Осипається,
За стебло верболіз
Зачіпляється.
Стали трави, стежки
Золотими,
А тоненькі гілки –
Та й безлистими.
(Я. Купала)
Уже в осінньому саду
Гуляє листопад,
І літо не повернеться
Не вернеться назад.
(М. Сингаївський)
Крапне з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад
Бо це місяць – листопад.
А зараз Оленка (Підготовлена учениця) прочитає вірш Марійки Підгірянки
із вправи 156, що на 75 сторінці підручника.
Місяць жовтень мряку розвіє,
в лісах, садочках лист пожовтіє.
А листопад – той жалю не має,
з дерев останнє листя зриває.
– Який заголовок можна підібрати до цього вірша? (Осінь. Листопад)
– Діти, запам’ятайте правопис і вимову цього слова листопад. Для цього
ви спишіть речення про листопад.
– Чи добре ми попрацювали на цій зупинці? (Не зовсім) Що порадили б
своїм друзям? (Бути більш уважними і активними)
І знову рушаємо далі.
(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
6 зупинка «Творча»
1. Вступна бесіда.
Листопад, як і кожен місяць року, має свої свята. Це може бути і ваше
свято. Бо це день народження, якого ви чекаєте з нетерпінням, цікавістю
і радістю. Це свято і ваших товаришів, наших учнів класу ? Вихра Дмитра
і Васюкова Ігоря. Ми їх вітали вже. Але на сьогоднішньому уроці ми
побуваємо на дні народженні у дівчинки. Спочатку дамо їй ім’я. (Ганнуся,
Олеся)
2. Розгляд малюнка на ст.74 підручника.
– Уважно розгляньте малюнок.
– Кого ви бачите на малюнку? (Маму, дітей, іменинницю)
– Для чого зібрались діти? (Відсвяткувати день народження дівчинки
Олесі)
– Який у них настрій? (Веселий, радісний)
3. Складання усної розповіді за планом і малюнком.
– Давайте складемо розповідь за малюнком і планом. Я буду читати
запитання, ви слідкуєте очима і даєте відповідь, використовуючи слова із
запитання.
1 У кого сьогодні день народження?
(Сьогодні день народження у Олесі)
2 Що приготувала мама?
(Мама приготувала святковий пиріг)
3 Хто накрив святковий стіл?
(Святковий стіл накрила мама і іменинниця)
4 Хто прийшов привітати дівчинку?
(Дівчинку прийшли привітати друзі)
Дайте дітям імена. То як буде тепер звучати це речення?
(Олесю прийшли привітати Катруся і Сергійко)
5 Які подарунки принесли діти?
(Діти принесли зайчика, квіти, торт)
6 Як пройшло свято?
(Свято пройшло весело й цікаво. Свято пройшло радісно.)
4. Запишіть у зошити відповідь на п’яте запитання, користуючись схемою.
, , .
Я ще раз нагадую запитання.
Які подарунки принесли діти?
– Діти, сонечко всюди заглядає і все бачить. І побачило воно, як
дівчинка Катруся нарвала величезний букет лісових квітів і принесла на
день народження своїй подрузі. По дорозі, трохи квітів розгубила. Але
букет і так вийшов найбільший від усіх. Але Її подруга Інна чомусь не
дуже зраділа такому букету. А навпаки – засумувала. Чому? Як ви думаєте?
? Бо Катруся знищила природу.
? Не можна рвати квітів.
? Можна вирвати 3 – 5 квіточок.
– Навіщо вам квіти?
? Квіти – це краса.
? Квіти треба берегти, бо вони очищають повітря.
? Квіти – це жива природа, яку не можна нищити.
? Деякі квіти, навіть, занесені до Червоної книги.
З цього приводу П. Сиченко написав такі слова:
Вмійте любити природу.
В полі, у лісі, над яром –
квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
шлях і стежиночку в гаї.
Все то окрасою буде
нашого рідного краю.
– Що б ви порадили Катрусі, всім дітям і людям? (Люди, оберігайте
природу!)
– Яке це речення за метою висловлювання? (Так, спонукальне)
– Чи можна це речення написати на плакаті і прикріпити в лісі? (Так)
– Чи зрадіє сонечко з хмаринкою з такої роботи? (Так) Чому? (Бо сонечко
і хмаринка – це теж природа, вони пов’язані між собою)
А ми йдемо далі
(Прикріплюємо назву нової зупинки)
7 зупинка «Поетична»
1 Вправа 157 ст. 76.
– Послухайте і очима прослідкуйте вірш Д. Павличка, щоб змогли виконати
деякі завдання по змісту вірша.
Небеса прозорі,
мов глибінь ріки.
Падають як зорі
з явора листки.
– Який заголовок ви б до нього добрали?
(а Осінь
б Листопад)
– Знайдіть слово, у якому є збіг трьох приголосних. (листки)
– Поділіть слово на склади для переносу. (Ли-стки, лис-тки, лист-ки)
2 Вірш записаний на дошці.
Красивий, щедрий рідний край
і мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна!
(І. Січовик)
– Послухайте і очима прослідкуйте.
– Прочитайте спонукальне речення. (Люби, шануй, оберігай усе, що
зветься Україна!)
* Замініть його на розповідне. (Треба любити, шанувати, оберігати усе,
що зветься Україна.)
* Змініть тепер розповідне на питальне речення. (Чи ти любиш, шануєш,
оберігаєш усе, що зветься Україна?)
3 Майбутні поети.
Діти, зараз ви побуваєте у ролі поетів-початківців. Вам дано вірш, у
якому недописані слова. Ваше завдання дописати ці слова.
Добре те, що сонце _____ ! (світить)
Добре те, що віє _____ ! (вітер)
Добре те, що цей ось ліс
Разом з _____ ріс і ріс! (нами)
Добре те, що осінь _____ ! (настає)
Добре те, що радість нам _____ . (несе)
Добре те, що листя _____ (опадає)
Й навесні нове _____ . (виростає)
– Давайте прочитаємо, що у вас вийшло. З кожного ряду по 1 учню. Уважно
придивляйтесь до розділових знаків у кінці речень.
– Які це речення? (Розповідні)
– Спишіть речення про сонце.
ІІІ Підсумок уроку
1. Вправа «Незакінчене речення»
Ось і закінчилась наша мандрівка. Використовуючи (Іграшковий) мікрофон,
продовжіть речення:
? Ми закінчили вивчати тему… (Види речень)
? Сьогоднішній урок навчив мене…
? Найкраще завдання на цьому уроці було…
ІV Домашнє завдання
Знайдіть у підручнику вправу 160.
Виконуємо перше завдання – читаємо речення.
Читаємо друге завдання. А тепер прочитайте питальні речення, потім
спонукальні і нарешті розповідні.
Дома запишете тільки розповідні речення – це третє завдання.
Відкрийте щоденники і запишіть назавтра домашнє завдання на 3 урок,
навпроти «Укр. мова» ? вправа 160.
А зараз декілька слів від себе.
Дякую діти вам за добру роботу, хто був активний. Іншим бажаю на
наступних уроках бути уважнішими і активними.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter