.

Що таке економіка? (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
148 3521
Скачать документ

Тема : Що таке економіка?

Мета: Навчальна. Познайомитись з поняттям “економіка”, дати

зрозуміти учням, яку роль у нашому житті відіграє економіка;

познайомити з економічними термінами.

Розвивальна. Розвивати пам’ять, мислення, вміння орієнтуватися в

різних ситуаціях.

Виховна. Виховувати дружні взаємовідносини, почуття колективізму,

вміння економно витрачати природні ресурси.

Обладнання: множничок, книжка “Економічна мозаїка”, картки з
завданнями, прислів’я, задачі.

Хід уроку

1. Організація класу

Вже дзвінок сигнал нам дав, Працювати час настав.

2. Оголошення теми уроку

Сучасне суспільство перебуває на шляху соціально-економічних
перетворень. Ламається стара система господарювання, змінюються
стереотипи мислення, норми моралі, ідеали. Нове суспільство чекає
приходу людей, які б були пристосовані до життя в незвичайних для нас
умовах ринкових відносин. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про те ,
якою повинна бути людина, тобто якими якостями наділена людина, щоб
добре почувати себе в нинішньому суспільстві. Це має бути ініціативний
працівник, розумний господар, достойний громадянин. А допоможе нам в
цьому наука. А яка саме? Це ви мені зараз допоможете назвати її.

Електрику і воду, й газ, Копальні, золотом багаті,

Озера чисті, як сльоза, Несходжені ліси,

Оленів, птахів і комах,

Ми навчимося берегти

І економити,

Коли науку вивчим цю.

А також будемо багаті!

– Давайте всі разом скажемо, як називається ця наука.

ЕКОНОМІКА

Сьогодні ми з вами зібрались для того, щоб послухати майбутніх
економістів, щоб розширити свої економічні знання, поповнити економічний
словничок.

А для цього поділимося на групи.

(Кожна дитина отримує картку)

1 гр.
2 гр.

32:4+9=17 М
40:5+7=15 К

20:2+9=19 О
5*1+14=19 О

35:5+9=16 Л
5*9-16=39 Ш

50:5+9=19 О
15:5+4=7 Е

5*5-10=15 К
50:5+8=18 Н

5:5+18=19 О
5*4+13=33 Я

(Таким чином поділилися на дві групи)

Отже, ви стали учасниками клубу “Розумники і розумниці”.

Привітання

Ми – економісти – молодці,

Вас поважаємо.

Перемогу в боротьбі Здобути бажаємо.

3. Повідомлення вчителя

Економіка – в перекладі з грецької мови означає мистецтво ведення
господарства. Ми – майбутнє нашої держави, тому і повинні розуміти, що
без економічних знань нам не обійтись. Економічні знання потрібні всім:
і службовцям, і учням, і політикам. Людина живе у світі економічних
явищ, вона купує й продає, отримує доходи і сплачує податки, наймається
на роботу, розпочинає свою справу. Зрозуміло, що краще, коли людина
чинить ці дії свідомо, раціонально використавши власні сили та інші
ресурси (землю, гроші, устаткування тощо).

4. Робота в групах

– Послухайте економічну казку.

Біля одного великого міста в селі жив чоловік. Був у нього шматочок
поля, діляночка лісу і велике болото. Занедужав чоловік, відчув близьку
смерть. Покликав він тоді синів і розділив своє багатство. Старшому
віддав поле, середньому – ліс, а найменшому дісталося велике болото, що
межувало між лісом і полем братів. Побачив батько, що найменший син
зажурився, одержавши такий спадок, і сказав тоді: “Коли будеш мати мудру
голову і працьовиті руки, то й болото зробить тебе багатим.”

– Як би ти порадив найменшому синові розпоряджатися спадком? Вибери один

із запропонованих варіантів, обґрунтуй його. Якщо можеш, запропонуй своє

вирішення проблеми.

а) продати болото;

б) видобувати торф, продавати торф на поля;

в) запропонувати старшому братові торф’яні добрива на поле, а
середньому

захист від болота для його лісу. Укласти з ним взаємовигідну угоду, і,
заручившись

допомогою братів, осушити болото. Посадити культурні рослини. (Сусідство
великого

міста гарантує збут продукції).

г) розчистити болото. Зробити став. Займатися розведенням риби.

(Свої пропозиції записати на картку).

Захист пропозиції, аргументоване доведення своєї думки. (Обидві групи).

Підсумок. Похвала. Подяка.

5. Конкурс “В гостях у казки”

Економіка так тісно ввійшла в наше життя, що ми вживаємо
економічні терміни, самі того не помічаючи. З перших кроків свідомого
життя бабусина казка дає перші уроки економіки. Жива розмовна мова,
збагачена прислів’ями, приказками вчить нас жити, зважуючи як на терезах
– добро і зло, вигоду і збитки, удачу у програш.

– Чи зможете ви відповісти на запропоновані питання, згадавши відомі
казки?

Це дасть вам змогу по новому подивитись на знайомих із дитинства сюжети.

(Запитання задаються по черзі обом групам.)

1. Який спадок залишив, помираючи, мельник трьом синам у казці Шарля

Перро “Кіт у чоботях”?

(Старшому – млин, середньому – віслюка, найменшому – кота.)

2. Чому принц відмовився від посагу нареченої в казці Шарля Перро

“Подарунок феї”?

(Фея нагородила дівчину властивістю сипати при кожному слові з вуст
діаманти і перли).

3. Що і за скільки купив солдат Іван у царя в казці С. Я. Маршака “Горя
боятись

– щастя не бачити”. Як юридично оформили операцію купівлі – продажу?

®

A

?

(За п’ять копійок мідною монетою купив у царя солдат Іван табакерку. Щоб
його не звинуватили в крадіжці, покупець взяв у царя розписку, що
табакерка дійсно продана царем.)

4. В якій казці О.С. Пушкіна білка змінювала економічне становище
міста?

(В казці О.С. Пушкіна “Казка про царя Салтана”.)

5. Що допомогло парубкові з української народної казки “Ох” досягти

багатства?

(Завдяки знанням, одержаним у чарівника, парубок зміг перетворитись на
тварин і птаха, що використовувались багатими для втіхи і коштувало
великі гроші.)

6. Яку першу загадку загадав пан у казці “Мудра дівчина”? Який
економічний

зміст слова – вигадки”?

(“Що є в світі ситнішим?” Земля – нерухомість, яка у всі часи цінилась
найбільше.)

7. Яких запасливих тварин не любить людина? Чому?

(Ховрахів, мишей. Псують урожай.)

8. Який важливий і до нашого часу аргумент на користь заміжжя
Дюймовочки з

кротом висловила пані Миша в казці Г.Х. Андерсена “Дюймовочка”?

(“… у нього комори повні добра”.)

9. За скільки на ярмарку дід купив Козу – Дерезу з однойменної казки?

(За три копи. У слов’янських народів слово вживалось для підрахунку
зібраного врожаю. Снопи складали в копи по 60 штук.)

10. В яких відомих тобі казках герой одержував гроші за інформацію?

(Буратіно одержав 5 золотих монет за інформацію про місцезнаходження

чарівних дверей.)

Підсумок. Похвала. Подяка.

6. Конкурс юних ерудитів

(Стрілками з’єднай відповідні частини лівої і правої колонок.)

Розумниці:

1. Доки є земелька
необачного жде.

2. З золотом, як з вогнем бо й
підкову згубиш.

3. Купець, що стрілець, треба
добре працювати.

4. Не жалій малого, і
тепло з ним, і небезпечно.

5. Не жалій ухналя не
доженеш.

6. Золотом зайця бо
згубиш великого.

7. Хочеш гроші мати, доти й
розум у Омелька.

Розумники:

1. Аби розум,
свого не пропусти.

2. Чужого не бери, та
без боргів вставати.

3. Зароблена копійка, а як
можеться.

4. Ліпше без вечері лягати, витріщиш
калитку.

5. Живи, не як хочеться, там
калиткою доплатиш.

6. Де оком не доглянеш, краще
вкраденого карбованця.

7. Не витріщиш очі – то й
гроші будуть.

Підсумок. Подяка.

7. Економічні веселинки

Увага! Увага!

Хлопчик Незнайка прийшов на урок з цікавими запитаннями і смішними
завданнями приніс він мішок. Ви, любі друзі, йому допоможіть. Мішок із
завданнями йому розв’яжіть.

1. Економічні веселинки.

Коли хочеш купити іграшку

Одну з найдорожчих,

Шепоче й благає мама

Тебе замовкнути,

І не соромити її, б

Вам не вистачає …

(дізнаєшся, коли прочитаєш перші літери кожного рядка).

2. Цілий день на гілці ґава спілі груші продавала.

І купців було чимало, і рекламу добре мала,

Наче й вправно торгувала,

А нічого не продала.

Що не влаштовувало покупців? (Покльовані)

3. Де і за яких умов гроші, золото, дорогоцінне каміння втрачають свою
вартість?

(На безлюдному острові)

Запитання подаються за круглий стіл.

Слово надається нашим майбутнім економістам. (Робота з економічними
словничками)

1. Що таке аукціон?

(Аукціон – це продаж майна чи цінних паперів шляхом змагання: хто більше
заплатить тому і продається товар)

2. Як ви розумієте поняття інфляція?

(Інфляція – це знецінення грошей через те, що їх випускають більше, ніж
товарів. В перекладі з латинської це слово означає, роздмухування,
розбухання.)

3. Що таке валюта?

(Валюта – це іноземні гроші або чеки використані в міжнародних
розрахунках)

4. Що таке реклама?

(Реклама – це комерційна пропаганда товару). Перевірка. Підсумок.
Похвала.

8. Підсумкова бесіда

Якщо вода капає з крана, то щодня даремно витікає багато води, а в
місяць аж 400 л.

– Що треба зробити, щоб цього не сталося?

Збережемо крихту хліба,

Нива скаже нам спасибі.

– Чи потрібно берегти хліб? Чому?

Електроенергія – добро народне,

Марно витрачати – діло неблагородне.

– Чи потрібно економити електроенергію?

Щоб зберегти навкруги дерева,

Книжки свої не псуй даремно.

– А як ви бережете свої підручники?

– Хто з вас є бережливішим?

Бути бережливішим,

Бути працьовитим,

Щоб бачити країни завтрашній день.

Бути старанним,

В усьому і скрізь

Ось, друзі, наш девіз.

Діти – ви майбутнє нашої держави. Ви майбутні економісти, докладете всіх
зусиль для того, щоб людям в нашій країні жилось добре.

9. Підсумок уроку

А на прощання декілька порад. Кожен візьме для себе те, що побажає.

1. Без труда – нема плода.

2. Без господаря гроші – черепки .

3. Без хліба – не до обіду.

4. Сьогодні збережеш, завтра збережеш, так і вік проживеш.

5. Достаток починається з бережливості.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
