Тема. Природа-джерело багатства нашої мови
Мета: розширити та поглибити знання учнів про природу, як джерело
багатства нашої мови; красу та силу рідного слова; формувати в
учнів
уявлення про значимість володіння правильним літературним
мовленням; розвивати уміння виразно читати вірші, виховувати
любов
до рідного слова, бажання вивчати українську мову
Обладнання: виставка малюнків „ Мій рідний край” ,виставка дитячих книг
про природу ,портрети поетів ,карта України, квітка соняшника ,альбом „
Київ”, конверти із завданнями, дитячі іграшки.
Хід уроку
1.Організація класу
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок,
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім другім класі
Діти – просто молодці.
2.Повідомлення теми та мети уроку
Щасливі ми з вами , що народилися і живемо на такій чудовій
мальовничій землі. Тут жили наші прадіди ,діди , тут живуть наші
батьки-тут корінь українського роду ,що сягає сивої давнини. І де б ми з
вами не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі.
-Діти, подивіться на карту України і скажіть, чи ви любите
подорожувати?
( Так)
-А які куточки рідної землі ви відвідали?
( Діти відповідають, що разом з батьками були у Карпатах, Києві, Ялті,
Донецьку)
-А що вам найбільше запам’яталося?
( Діти відповідають , що найбільше сподобалась краса рідної землі )
Сьогодні ми з вами також будемо туристами. Приготувалися. Вирушаємо в
дорогу.
Наша держава , рідна земля – це…………..(всі разом УКРАЇНА)
І перша наша зупинка „ РІДНИЙ КРАЙ”
(вчитель підходить до виставки малюнків „ Мій рідний край” показує
малюнки і продовжує розповідь.)
Україна – це квітучий край з рутою, м’ятою ,барвінком, калиною.
Україна – це вікова боротьба нашого народу за незалежність, волю і
щастя.
Україна – це милозвучна рідна мова, вишитий рушник, задушевна пісня,
запальний танок.
Столиця України – Київ, це дуже гарне місто. Особливо навесні, коли
цвітуть каштани.( Демонструється альбом „ Київ ”і на карті України
прикріплюється квітка соняшника)
Київ стоїть на Дніпрі.(Показує на карті) . Це могутня повноводна ріка.
Вона крутить турбіни багатьох електростанцій.
Україна – дуже багата своїми родючими землями. Білий, смачний і пахучий
хліб печуть із пшениці, що росте на безмежних ланах, переливаючись
золотом.
-А які вірші ви знаєте про природу нашої Батьківщини?
Діти читають вірші про природу.
Послухай, як струмок дзвенить.
Як гомонить ліщина, –
З тобою всюди кожну мить
Говорить Батьківщина.
Послухай, як трава росте,
Напоєна дощами,
І як веде розмову степ
З тобою колосками.
Послухай , як вода шумить –
Дніпро до моря лине –
З тобою всюди кожну мить
Говорить Батьківщина ( Петро Осадчук ).
„ Буваю, часом сліпну від краси,
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, –
Оці степи, це небо, ці ліси, –
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе, як є – дорога , явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись із Богом говори… ( Ліна Костенко).
Он повзе мурашка,
Он хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку.
В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Глянь яка чудова наша Україна.
Журавлі над лугом
Линуть рівним клином.
Будь природі другом ,
Україні – сином (Анатолій Камінчук ).
Друга наша зупинка „ ПОЕТИЧНА”
Для кожного народу дорога його мова. І кожна людина знає, що вмирає
мова,
то вмирає народ. І той хто зневажливо ставиться до мови, не викликає
поваги і до самого себе. Спілкування з природою дає найбільшу насолоду і
радість, викликає найпалкішу любов до мови, до рідного краю, до життя.
Природа є джерелом натхнення для поетів, письменників, художників ,
композиторів. Красиве в навколишній природі є скрізь – необхідно тільки
вміти побачити та відчути цю красу.
Діти читають напам’ять вірші про українську мову, природу.
??
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter