Тема. Правила протипожежної безпеки
Мета. Ознайомити з причинами виникнення пожеж та правилами протипожежної
безпеки, порядком дій у надзвичайних ситуаціях. Розвивати мотивації до
безпечного способу життя, потребу в повсякденному дотриманні правил
пожежної безпеки. Виховувати повагу до праці пожежників.
Обладнання. Виставка дитячих малюнків, тест, проектор, відеозображення,
пам’ятки з правилами протипожежної безпеки, картки для індивідуальної
роботи учнів, комп’ютер, аудіозапис музики, «Тематичний словник школяра»
(К.С.Прищепа, В.Г.Лук’яненко).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
– Сьогодні на уроці ми познайомимося з дуже корисними правилами –
правилами протипожежної безпеки, іншими словами у нас урок обережного
поводження з….А щоб закінчити моє речення потрібно відгадати загадку.
Він може зігріти, зварити обід.
Він плавить метал і розтоплює лід.
А може і ліс велетенський спалити,
Майно і будинок – усе спопелити.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
На уроці ми дізнаємося про види пожеж, причини їх виникнення, вивчимо
правила протипожежної безпеки, переконаємося в небезпечності гри з
вогнем.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Актуалізація опорних знань.
– Що ж таке пожежа? Давайте знайдемо тлумачення цього слова в
«Тематичному словнику школяра» (Робота в парах). По закінченню часу на
обговорення, учні обмінюється результатом роботи з усім класом.
Пожежа – це полум’я, яке охоплює і знищує все, що горить.
– Пожежа – це не контрольований процес горіння, який загрожує життю
людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.
– Які причини виникнення пожеж? (Вправа «Мікрофон»).
(Відповіді школярів)
– Причин багато. Але найчастіше пожежі виникають з участю людини
• через пустощі дітей;
• необережне поводження з вогнем;
• порушення правил пожежної безпеки;
• аварії на підприємствах;
• підпали.
– Інколи пожежі виникають без участі людини. Це пожежі
• від ударів блискавки;
• виверження вулканів;
• самозаймання торфу.
2. Розповідь учителя про види пожеж ( з фрагментами відеозображення),
предмети та речовини пожежогасіння .
– Пожежі бувають таких видів:
• лісові пожежі;
• торф’яні пожежі;
• побутові пожежі;
• пожежі нафтопродуктів.
Дуже швидко загоряються під час пожежі горючі речовини – вата, папір,
дерево, пластик, тканина, нафта, спирт, гас, бензин.
Під час гасіння пожеж використовують різні предмети та речовини
пожежогасіння.
Пожежі гасять піском, ґрунтом, водою, піною та порошком з вогнегасників,
цупкою тканиною. Нафтопродукти (бензин, керосин, мастила) не можна
гасити водою (вони легші за воду,тому спливуть на поверхню і
продовжуватимуть горіти). Включені електричні прилади не гасять водою і
піною.
3. Вивчення правил протипожежної безпеки. (Робота в групах)
Учні читають правила (на окремих аркушах), обговорюють їх.
Перед початком роботи школярі повторюють правила роботи в групі.
• Спочатку оберіть лідера.
• Уважно слухайте та читайте завдання.
• Говоріть по черзі,не перебивайте один одного.
• Працюйте так, щоб не заважати іншим.
• Дотримуйтесь правил піднятої руки.
1група
Правила протипожежної безпеки в побуті.
• Не грайся сірниками й запальничками.
• Не суши білизну над газовою плитою, на каміні.
• Не залишай увімкнені електроприлади без нагляду.
• Не вмикай одночасно багато електричних приладів.
• Не відкривай дверцята печі, плити, бо може випасти вуглинка.
2група
Правила протипожежної безпеки в лісі.
• Не розпалюй багаття в спекотну й вітряну погоду.
• Вибирай місце для вогнища якомога далі від сухої трави, моху, листя та
сухих дерев.
• Не залишай вогнище не загашеним, обов’язково залий жар водою і присип
землею.
• Не залишай бите скло, що діє як лінза і може від сонячного проміння
запалити суху траву.
3група
Правило протипожежної безпеки біля ялинки.
• Ялинку потрібно встановлювати на безпечній відстані від печей та
нагрівальних приладів.
• Не можна прикрашати ялинку свічками, бо може зайнятися хвоя, паперові
іграшки.
• Не можна гратись сірниками біля ялинки.
• Не запалюй свічок, бенгальських вогнів, феєрверків у приміщенні.
• Не користуйся хлопавками, петардами біля ялинки.
• Відключай електрогірлянди, коли виходиш з квартири.
4.Виступи представника кожної групи. Доповнення вчителя.
5.Фізкультхвилинка.
На галявині вогнище
Полум’я стелиться низько-низько (присідають),
Далі багаття розгоряється (піднімаються)
І полум’я коливається (показують руками).
Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються).
Полили, загребли (імітація руками)
І з галявини пішли (крокують).
6.Робота з підручником (с.60-62).
Відповіді на запитання.
– Назвіть дії дітей до приїзду пожежників.
1.Ніколи не панікуй! Якщо загорілась невелика річ – кинь її на підлогу.
Полум’я затопчи ногами, накрий мокрою ковдрою або залий водою.
2.Якщо вогонь не загас, залиши помешкання й поклич дорослих.
3.Якщо в квартирі багато диму, лягай на підлогу, дихай через зволожений
рушничок, серветку,футболку тощо.
4.На випадок пожежі телефонуй 101. При цьому чітко повідомляй
адресу(вулицю, дім, квартиру), код під’їзду,своє ім’я та прізвище , що
загорілось і з якої причини.
7. Індивідуальна робота учнів.
(2 учня виконують завдання за картками)
Картка
1. Допиши речення, вибери потрібне, на твій погляд, слово з дужок.
Гратися сірниками (дуже весело, цікаво, можна, небезпечно).
2. З’єднай частини речення.
Вогонь можна запалювати тільки з дітьми
самому
з дорослими
3.Роз’єднай на окремі слова, запиши речення.
Незалишайтебезнаглядувідкритийвогонь !
4.Склади речення зі слів, запиши.
Не, під, розпалюй, деревами, багаття.
5.Закресли букви ч, м, с. Прочитай застереження.
Нечзалишаймбезснаглядучелектромприладис !
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Тестове опитування.
1.На випадок пожежі телефонуй за номером
а) 102;
б) 101;
в) 103.
2.На новорічне свято я обов’язково візьму
а) бенгальські вогні;
б) петарди;
в) веселий настрій.
3.Скільки приладів потрібно вмикати в одну розетку
а) 1;
б) 3;
в) 2.
4.Не можна розпалювати багаття в
а) безвітряну погоду;
б) суху погоду;
в) холодну погоду.
5.Суши білизну
а) над газовою плитою;
б) на каміні;
в) у ванній кімнаті.
6.Якщо в квартирі багато диму, закрий вологим рушником
а) ніс і рот;
б) очі;
в) рот.
7. До горючих речовин відносяться
а) пісок;
б) папір;
в) вода.
8. Чим не можна гасити бензин?
а) водою;
б) ґрунтом;
в) піском.
2. Гра «Пожежна тривога»
Учні отримують папірці з назвами предметів пожежогасіння. Вчитель
називає різні ситуації виникнення пожежі,а учні намагаються її загасити.
«Загорілась трава»( Ґрунт ,пісок,вода, гілля дерев).
«Задимлене приміщення» ( Рушник, вода) .
«Горить шнур праски ( Суха тканина,ковдра).
3.Вправа «Запитання – відповідь».
Учитель називає речовину, а учні плескають в долоні, якщо вона належить
до горючих.
Пісок, тканина, папір, вода, дерево, молоко, нафта, цегла,бензин, скло.
V. Робота «Довідкового бюро».
Розповідь про професію пожежника.
Пожежники – захисники життя і здоров’я людей. Це мужні, безстрашні
спритні люди. Пожежники готові до героїчного вчинку кожний день. Їх
називають рятівниками, бо вони рятують людей, бійцями «вогняного
фронту»,тому що, як і на війні, їм щоразу загрожує смертельна небезпека.
Адже кожна пожежа ніколи не буває схожа на іншу, і ніколи точно не можна
сказати, що на цей раз в палаючій кімнаті не впаде на тебе.
26 квітня 1986 року над 4 реактором Чорнобильської атомної
електростанції нічну пітьму розірвало полум’я. Загорівся дах машинного
залу. Вогонь міг перекинутися на сусідні реактори, спричинити вибух.
Першими до реактора через кілька секунд по тривозі прибули пожежні з
охорони електростанції. Вони кинулись у вируюче полум’я не за наказом
командира, а за законом совісті.
Рятівники захистили собою не лише станцію та Європу,вони врятували Землю
від загибелі.
VІ. Виконання пісні на протипожежну тематику.
(«Прокинься і співай»)
Пожеж хай ніколи не буває,
Лиха біда всіх обминає.
І мир панує скрізь на всій землі.
Хочемо ми, щоб на планеті,
Щасливі були всі на світі,
І панувала скрізь лиш злагода.
ПР.
Нехай же чують всі на світі і дорослі, і малі,
Що знали й вміли все ми вам розповіли.
Нехай цих лих не бува, вогонь лиш в серці пала,
А рятівник на службі лиш відпочива
І спокій всіх людей лише оберіга.
VІІ. Підсумок уроку.
– Чи сподобався вам урок?
– Що нового ви дізнались на уроці?
– Що нам треба завжди пам’ятати?
VІІІ. Домашнє завдання.
Дотримуватись правил протипожежної безпеки. Ознайомити з правилами
батьків, друзів, сусідів.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter