Тема: Працездатність учня. Активний відпочинок.

Мета: дати уявлення про працездатність,про значення активного відпочинку
для працездатності та гармонійного розвитку людини; розвивати культуру
здорового способу життя; виховувати навички безпечної для власного
здоров’я і здоров’я оточуючих поведінки.

Обладнання: малюнки із зображення різних видів спорту, 2 м’ячі.

ХІД УРОКУ.

1.Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота над загадкою.

— Послухайте і відгадайте таку загадку.

Хто вранці ходить на чотирьох ногах, удень – на двох, а ввечері – на
трьох?

(Людина)

— Чому саме так? Доведіть.

— Пригадайте, які ви знаєте приказки, загадки чи казки про здоров’я?

2. Складання прислів’я.

Розгляньте запис на дошці. Складіть з поданих частин прислів’я.
Запишіть.

Пра здо а ця — лінь —

хво ба, ро в я,

(Праця – здоров’я, а лінь _ хвороба.)

— Як ви розумієте значення цього прислів’я?

— Чому праця – це здоров’я?

— А чому лінь – хвороба?

2.Повідомлення теми і завдання уроку.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про те що, здоров’я характеризується
високою працездатністю і стійкістю до захворінь. Фізичне здоров’я
формується за умов дотримання режиму для достатньої рухової активності,
правильного харчування.

3.Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

1.Практичний дослід.

— Коли лікар оглядає хворого він перевіряє його пульс. Яка ж залежність
між пульсом і здоров’ям людини?

Для того щоб, відповісти на це запитання, проведемо такий дослід.

Давайте знайдемо пульс і порахуємо його. Це робиться дуже просто.
Наприклад, щоб порахувати пульс на лівій руці, потрібно 4 пальці правої
руки покласти на передпліччя лівої руки з боку долоні, біля основи
великого пальця.

— Відчуваєте поштовхи?

Це і є пульс. А тепер підрахуйте, скільки поштовхів відбувається за
одну хвилину. У вашому віці частота поштовхів має бути близько до
82.Кожний поштовх – це скорочення серця, від якого кров йде по судинах.
Це значить, що ваше серце за одну хвилину скорочується саме стільки
разів.

А тепер давайте зробимо таку зарядку.

Зайчик

Сірий зайчик сів і жде,

Спритно вушками пряде.

Зимно зайчику стояти,

Треба трошки пострибати,

Стриб-стриб, стриб-стриб, стриб-стриб.

Пострибавши – відпочить.

— Порахуйте свій пульс після зарядки. Що ви помітили?

— Чому він став частішим?

Це пояснюється тим, що під час роботи м’язів серце скорочується
активніше. Так само і частота дихання. Вона різниця в залежності від
навантаження. А ось у спортсменів після фізичного навантаження пульс і
частота дихання зростають повільніше і приходять до норми швидше. Це
говорить про фізичну тренованість цих людей. А тепер зробимо висновок:
якщо після бігу чи фізичних вправ у вас значно частішають пульс і
дихання, значить, ви фізично слабкі.

2. Робота в групах.

Поміркуйте, що потрібно робити щодня, щоб стати фізично сильним.

(Колективне складання усної пам’ятки).

3. Робота за малюнками.

(На малюнках зображенні різні види спорту).

D

v

E

f | ¶ D

x

Щоб бути здоровими, активними, працездатними, необхідно виконувати
фізичні вправи і займатися спортом..

— Які види спорту ви бачите на малюнках?

4. Рухлива гра «М’яч – ведучому».

Діти утворюють 2-3 кола. У центрі кожного – ведучий. Він кидає м’яч по
черзі своїм партнерам, а ті повертають м’яч йому. Спіймавши м’яч від
останнього гравця, ведучий піднімає м’яч угору. Виграє команда, яка
припустилася найменшої кількості помилок і раніше закінчила гру.
Виконувати 5-6.

5. Робота з підручником (с. 14-17)

6.Робота в зошиті (с.5)

7. Слухання й обговорення оповідання В.Сухомлинського.

— Послухайте оповідання.

Ледача подушка.

Маленькій Яринці треба рано-рано вставати, щоб до школи йти. А не
хочеться, ой як не хочеться! Увечері й питає Яринка у дідуся:

— Дідуся, чому вранці вставати не хочеться?..

— Це подушка в тебе ледача, — відповів дідусь.

— Знаю я таємницю, — пошепки сказав дідусь. – Ото саме тоді, як
вставати

Не хочеться, візьми подушку, винеси на свіже повітря. Добре вибий її
кулачками — вона й не буде ледачою.

Наступного дня рано-пораненько, знову не хочеться вставати Яринці. Але
ж треба подушку провчити, лінощі з неї вибити!

Схопилася Яринка швиденько, одяглася; взяла подушку, винесла на подвір
я, поклала на лавку – та кулачками її, кулачками. Повернулася до хати,
поклала подушку на ліжко – та й умиватися.

А дідусь у вуса посміхається.

— Яким був дідусь?

— Чого він навчив Яринку?

— Кому з вас теж не хочеться вставати вранці?

— Що ви робите, щоб своєчасно прокинутись?

— Хто вам допомагає у цьому?

8.Складання режиму дня.

— Відгадайте, що вам може допомогти своєчасно виконувати свої справи.

Ходить і говорить та не їсть.

(Годинник)

— Як годинник допомагає людині?

Ваш організм працює, як годинник. Тому вам необхідно виконувати всю
роботу у звичному для нього порядку.

— Назвіть свої основні дії протягом дня і позначте час їх виконання
стрілками на годинниках у картці.

— Продовжте висловлення: Режим допомагає мені: …

4.Закріплення та осмислення нового матеріалу.

1. Робота в зошиті (с.4)

2. Складання діалогів на тему «Режим дня».

Одного разу Марійка запізнилася і не встигла на перший урок. Коли вона
зайшла до класу на перерві, однокласники здивовано подивились на неї. А
потім почали розпитувати, що з нею трапилося:

— Чому ти така засмучена, Марійко?

— Я проспала вранці.

— Тебе що,мама не розбудила?

— Ні, коли мене розбудила мама, я не змогла встати, тому що вчора
дивилася телевізор до 10 годин вечора.

— А чому ти така бліда?

— Не встигла поснідати,так бігла, що ледь не потрапили під машину.

— Чому ж ти плачеш?

— Забула зошит і щоденник.

Однокласник Миколка на це відповів їй:

— Щоб усе встигати робити, добре вчитися і не стомлюватися, дотримуйся
режиму дня.

— Чи згодні ви з ним? Чому?

Об’єднайтесь у пари і складіть діалог на тему «Режим дня».

5. Підсумок уроку.

— Про що важливе ви дізнались на уроці?

— Що таке режим дня?

— Чому слід дотримуватися режиму дня?

6.Домашнє завдання.

Прочитати статті підручника (с.14-17).
