.

Повторення вивченого про іменник (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
0 2934
Скачать документ

Тема. Повторення вивченого про іменник

Мета. Повторити та закріпити раніше вивчений матеріал;

закріпити поняття: назви істот і назви неістот, власні і загальні назви,

рід іменників, змінювання іменників за числами і відмінками;

розвивати аналітико – синтетичні вміння учнів, уяву,мислення, пам’ять,
увагу, зв’язне мовлення; прищеплювати культуру мовлення;

виховувати інтерес до вивчення мови, позитивні риси характеру,

Обладнання: предметні малюнки, сигнальні картки, магнітна дошка,
таблиці, відеозаписи, мультимедійна дошка, ноутбук.

Хід уроку:

1. Організація класу

Створення емоційного настрою:

Я всміхнуся сонечку: Я всміхнуся дощику:

– Здрастуй, золоте! – Лийся, мов з відра!

Я всміхнуся квітоньці – Друзям усміхнуся –

Хай вона цвіте! Зичу їм добра!

– Сонце зігріває всіх своїми променями, даруючи тепло. А як воно зігріє
нас і наскільки буде щедрим до нас – залежатиме від наших знань та
роботи під час уроку. Кожна ваша відповідь — це окремий промінчик
«Сонечка». Чим більше правильних відповідей, тим і більше промінчиків!

2. Оголошення теми і мети уроку

– Дорогі діти! Шановні гості! Сьогодні наш урок української мови
присвячений пов¬торенню вивченого про іменник. Проходитиме він
незвичайно. Я пропоную вам зіграти у гру «Що? Де? Коли?». Для цього, як
ви бачите, учні нашого класу поділені на команди знавців української
мови: « Червень », « Помаранч», «Жов тень », « Зелень », « Блакить »,
«Синь», « Бузок ». ( Далі йде представлення командирів груп). Досвідчені
мовознавці нашої школи ставитимуть відеозапитання стосовно іменника, а
учні-знавці мають відповісти на нього теоретично, а також довести свою
обізнаність з даної теми, виконуючи практичні завдання. За кожну
правильну відповідь команді нараховуватиметься очко – Сонячний зай- чик
у вигляді «зірочки», яка кріпитиметься на прапорець кожної з команд. По
мірі опрацювання завдань на нашому «Сонечку» з’являтиметься промінчик.

– Отже, починаємо гру! ( Звучить мелодія до гри «Що? Де? Коли?».)

3. Хвилинка каліграфії

– «Розминка»: Сс Со Сн Сц Се Сонце

– Пояснення значення слова «сонце» (пряме значення – назва зірки, назва
предмета неживої природи, переносне – звертання мами до дитини, назва
комахи…)

– Сладання речення зі словом «сонце», запис його у зошитах (один учень з
коментарем біля дошки), визначення граматичної основи речення.

– Отже, ми з вами таким чином повторили пряме і переносне значення, в
яких можуть вживатися іменники та роль іменників у реченні. Це перший
промінчик – «пряме і переносне значення», а другий – «роль іменника в
реченні»

4. Повторення вивченого матеріалу

4.1 Повторення поняття «іменник»

– Переходимо до опрацювання завдань досвідчених мовознавців нашої школи.
– Що таке іменник? ( Відеозапитання задає директор школи )

– Відповіді команд. ( За правильну повну відповідь команді нараховується
очко -«зірочка».)

Практичне завдання: записати за 3 хв якомога більше іменників — словнико
вих слів, вивчених в 4 класі.

Перевірка виконання завдання: обмін зошитами, взаємоперевірка,
виставлення кожному члену балів на аркуші команди. Доповіді командирів
команд.

Нарахування очок.

Прикріплення промінчика «поняття іменника» до «Сонечка».

4.2 Повторення поняття «Іменники – назви істот та іменники – назви

неістот»

– Як розрізняти іменники — назви істот та іменники — назви неістот? (
Відео запитання від вчителя початкових класів)

– Відповіді команд. (За правильну відповідь команді нараховується очко
-«зірочка»)

R

< AE o 0„Uдиректор, лінійка, тролейбус, півень, ялина, портфель, олень), поділивши на дві групи: перша колонка — назви істот, друга - назви неістот. Група: лисиця, ведмідь, директор, півень, олень. Група: пшениця, лінійка, тролейбус, ялина, портфель.Перевірка: відповідає представник команди, яка першою виконала завдання, решта - «сигналять» сигнальними картками.Нарахування очок.Прикріплення промінчика « назви істот і неістот» до «Сонечка».4.3 Повторення поняття «власні і загальні назви»- Які іменники є власними назвами, а які відносимо до загальних назв? (Відео запитання від завуча школи)- Відповіді команд. ( За правильну відповідь нараховується очко — «зірочка»). Практичне завдання: робота з деформованими словами.- На таблиці подані слова, букви яких розсипались. Зберіть, будь ласка, їх у назви та запишіть за алфавітом.Днцоеьк Трнеопіьл ЛгуанськКїви Жтиорим ХльмеинькийцПеревірка: самоперевірка.Нарахування очок.Прикріплення промінчика «власні і загальні назви».5. Фізкультхвилинка - «Музична пауза»6. Вправи для очей: «Човник», «Колесо», «Спляча вісімка».7. Хвилинка - цікавинка (доповідь довідкового бюро):- Іменник - велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. Бо людина завжди щось пізнане опредмечує.У найбільшому 11 — томному Словнику української мови нараховується близько 135000 слів. Половина з них припадає на іменники.8. Повторення поняття «рід іменників»- Як визначати рід іменників? ( Відеозапитання від вчителя початкових класів)- Відповіді команд. ( За правильну відповідь нараховується очко - «зірочка».)Практичне завдання: за 3 хв скласти і записати якомога більше іменників із букв слова «апельсинчик» ( син, чек, Альпи, сич, лапи, лин, пилка, капель, синичка, лисичка, синька, сила, лис,...)Перевірка: перемагає команда, яка запише найбільше слів, визначивши їх рід.Нарахування очок.Прикріплення промінчика « рід іменників»9. Повторення поняття «змінювання іменників за числами і відмінками»- Як змінюються іменники? (Відеозапитання від вчителя початкових класів)- Відповіді команд.Практичне завдання: вправа на вправляння у змінюванні іменників за числами і відмінками.На мультимедійній дошці висвітлюється вірш А. Костецького « Все починаєть- ся з мами». Учні мають знайти допущені помилки та записати виправлений текст вірша.Все починається з мамиМожна у (світ) чимало зробити:Перетворити (зима) на літо;Можна (море) й (океан) здолати,(Гора) найвищу (штурм) узяти,Можна пройти крізь пустелі і хащі...Тільки без (мама) не можна нізащо,Бо найдорожче стоїть за (слово):Все найдорожче починається з (мама)!В кожній команді написання рядків вірша та визначення числа та відмінка змінених іменників проводить командир.Перевірка: Командир кожної команди зачитує виправлений рядок. Вчитель одночасно з ним виправляє текст вірша. За кожен правильно виправле ний рядок вчитель зараховує очко команді.Нарахування очок.Прикріплення промінчика «змінювання іменників» до «Сонечка».10. Домашнє завдання ( диференційоване):- «Ідея» (сильні учні) - скласти і записати розповідь-казку чи вірш про іменник.-«Маяк» (учні з достатнім рівнем знань) та «Парус» (учні із середнім рівнем знань) - повторити вивчений матеріал по темі.11. Підведення підсумківПідрахунок «зірочок».Читання промінчиків «Сонечка».- Завдяки вашій плідній праці на уроці наше «Сонечко» має 7 промінчиків. Кожній з наших команд воно дарує разом із промінцем своє тепло, світло і надію на те, що ви любитиме, вивчатиме і знатимете свою рідну українську мову!Любіть, шануйте нашу мову -Культури нашої основу!

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
