Тема: Поняття про основу слова.
Мета:Формувати у дітей поняття “основа слова”. Вчити знаходити основу.
Закріпити алгоритми визначення закінчення. Розвивати увагу та уяву.
Виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: Малюнок “У класі”, таблички – алгоритми для повторення
вивченого та пояснення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ.
I. Організація класу
– Сьогодні ми продовжуємо працювати дружно, плідно протягом всього
уроку.
Щоб вивчити на відмінно мову рідного народу.
II. Перевірка домашнього завдання
– А мова українська надзвичайно гарна, милозвучна, багата на образні
вислови, порівняння.
– Один і той же предмет, дію або ознаку можна назвати кількома словами.
Подивіться, будь ласка, у вікно. Що там відбувається?
(Йде перший сніг.)
– Як по-іншому можна про це сказати? (Падає сніг, летить сніг, кружляють
сніжинки,…)
– А тепер подивіться на дошку. Хто зображений на малюнку?
– Уявіть, що ви складаєте оповідання за цим малюнком. Якими
словами можна замінити слово учні?
(діти, школярі, хлопчики і дівчатка, малята)
– Як називаються ці слова? (синоніми)
– Для чого вони вживаються?
– Є в нашій мові і слова, які мають відразу кілька значень.
– 3 яким багатозначним словом працювали дома? (впр .198 завд. 4)
-Зачитайте речення, в якому слово хліб називало б зерно.
… вживалося б в значенні колосся.
… означало б хлібні вироби, (діти зачитують речення із зошитів. Одні
визначають головні члени речення. Інші – характеризують речення за метою
висловлення та за інтонацією, встановлюють письмовий зв’язок між
словами. Всі відповіді аналізуються і оцінюються).
III. Хвилинка каліграфії
– Запишіть каліграфічно у своїх зошитах б хл хліб
– Поставте питання до слова хліб. Яка це частина мови?
– Підберіть прикметники до цього слова. Хліб (який?)…
– Складіть спонукальне речення зі словом хліб.
– Чому ж хліб треба цінувати і берегти? (міркування дітей)
IV. Відпрацювання алгоритму визначення закінчення слова
– Підберіть синоніми до слова хліб.
(буханець, хлібина)
– Визначимо закінчення в останньому слові.
– Як визначити закінчення? За якими правилами?
1. Треба прочитати слово.
2. Змінити його за питаннями
3. Виділити змінну частину (закінчення).
– Слова ми змінюємо за питаннями:
Хто? Що? Книга
Кого? Чого? Книги
Кому? Чому? Книзі
Кого? Що? Книгу
Ким? Чим? Книгою
На кому? На чому? У книзі
(За таким зразком діти визначають закінчення у словах впр.199)
– Що таке закінчення?
– Для чого воно служить?
V. Проблемна ситуація
Гра. “Відгадай слово”
(
3/4
– Я вигадала слово, яке закінчується на -а. Спробуйте його вгадати.(діти
роблять кілька спроб.)
– Чи легко впізнати слово за закінченням?
(Ні, тому, що слів з таким закінченням багато.)
– Продовжуємо гру.
(Піднімаю таблицю, на якій написано дружб)
– Впізнали, що це за слово? Давайте позмінюємо його за питаннями.
– Чи змінилась частина слова дружб- ?
– Значить, закінчення – змінна частина слова.
– А як назвемо частину дружб- ? (незмінна частина)
VI. Повідомлення теми уроку
– За якою частиною можна впізнати слово за закінченням, чи тією, яка
залишається незмінною (за незмінною).
– Незмінна частина слова – називається основою слова, в якій
заключається лексичне значення слова. Основа слова є темою нашого уроку.
VII. Робота над новим матеріалом
1. Робота над правилом (§17)
– Що таке основа слова ? А як ще можна сформулювати правило ?
2. Відпрацювання алгоритму визначення основи слова
– Як визначити основу слова ?
Треба : а ) Прочитати слово .
б ) Виділити закінчення .
в ) Позначити основу.
3. Практичне закріплення вивченого матеріалу
Впр.200 ( Усно коментують де закінчення і основа в словах дружба,
дружбі, дружбою. Письмово виконують 3 завдання.)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Стали дружно біля парти.
Відпочити час вже.
Подивились у вікно,
Погляди схрестили.
Зажмурили очі всі,
Доторкнулись носа.
А тепер відкрили вічі,
Подивились скоса.
Відпочили очі, спина.
Тож тихенько сіли.
Щоб з підручника завдання
Виконати сміло.
4. Робота з підручником
Впр. 201
– Прочитайте.
– Визначте тему тексту. ( Любов до рідного краю, батьківської хати )
– Доберіть заголовок. ( “Рідний край”, “Рідний дім”, “Батьківська
оселя”)
– Чому ж земля батьків і прадідів так дорога серцю ?
– У виділених словах визначимо основу і закінчення. (Фронтальне
пояснення )
… на дошці зробить звукову модель слова земля [з еи м л ‘а]
– Зверніть увагу на графічну форму основи і на її звучання.
– Закінчення в цих словах [а], яке позначається буквою я після букв, які
означають м’які приголосні, що стоять в кінці основи.
VIII. Самостійна робота
Впр. 202 1- варіант Два перші абзаци.
2 – варіант Два останні абзаци
( Списати речення і позначити основу у виділених словах )
IX. Підсумок уроку
X. Домашнє завдання
Правила. Впр. 203 (завдання підручника ) або впр. 200 ( скласти твір –
мініатюру за одним із прислів’їв )
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter