Тема. Подорож рідним краєм.
Мета. Розширити знання учнів про Шосткинщину. Удосконалювати вміння
послідовно викладати свої думки. Розвивати читацькі інтереси. Виховувати
любов до рідного краю.
Обладнання. Уривки текстів із збірки «Люби і знай свій рідний край»,
відеозображення куточків м. Шостки, посібник «Мій рідний край», картки
для індивідуальної роботи учнів, тематичні словники.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слово вчителя.
– Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, швидше в клас.
Будемо гарно працювати
Нові знання здобувати.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми з вами спробуємо помандрувати рідним краєм, не виходячи з
класу. На уроці познайомимось з історією походження назв річок, озер
Шосткинщини, завітаємо до найстаріших куточків Шостки, дізнаємося звідки
походить назва нашого міста.
Отже, починаємо нашу подорож.
ІІІ. Робота з матеріалом уроку.
1.Створення проблемної ситуації.
– Наша мандрівка розпочнеться лише тоді, коли ми зможемо зайняти місця в
транспорті, яким будемо подорожувати. А щоб це зробити треба відгадати
про що йдеться у пісні, музика якої зараз прозвучить. (Звучить музика до
пісні «Голубий вагон»).
– А ще нам треба квитки, щоб сісти в потяг. Квиток дійсний для всієї
групи учнів (5 дітей), якщо ви дасте правильні відповіді на запитання,
які написані на зворотному боці квитка.
Робота в групах. Вправа «Акваріум».
1-група (1-й квиток)
– Як називається місто, в якому ви живете?
– В якій області воно розташоване?
– Що випускав перший завод в Шостці?
2- група (2-й квиток)
– Які музеї є в нашому місті?
– На гербі якого району Сумської області зображено порохівницю?
– Як називається залізнична станція в селищі Вороніж?
3-група (3-й квиток)
– Де народився тричі Герой Радянського Союзу І.М. Кожедуб?
– Через яке село проходили чумаки за сіллю? (Собич)
– На якій вулиці розташована наша школа?
Після закінчення обговорення питань в кожній групі – відповідь класу на
запитання:
– Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
– Молодці! Ви отримали квитки. Подорож розпочинається.
2. Перша зупинка «Ознайомлення».(Учні працюють в групах.)
t
?
AE
??,?на парті фрагменти текстів. Вам потрібно прочитати їх. Перед текстом
спочатку потренуйтесь у читанні колонок слів. Тлумачення малозрозумілих
слів спитайте у сусіда або знайдіть в тематичному словнику. Після того
як прочитаєте тексти, перекажіть їх зміст в групах. Виберіть учня,
котрий буде переказувати текст біля дошки.
Давайте пригадаємо правила роботи в групі.
– Перед початком роботи оберіть лідера.
– Уважно слухайте та читайте завдання.
– Говоріть по черзі, не перебивайте один одного.
– Працюйте так, щоб не заважати іншим.
– Дотримуйтесь правила піднятої руки.
(На виконання завдання групам дається 10 хвилин.)
1-група
Текст «З історії походження назв річок і озер».
2- група
Текст «Звідки походить назва мого міста».
3-група
Текст «Завітаймо до найстаріших куточків міста».
3.Друга зупинка «Повідомлення».
(Учень від кожної групи переказує зміст прочитаного.)
4.Третя зупинка «Тести».
1.Ім’я мого міста могло виникнути від слів
а) глухе місто;
б) місто, що лежить на роздоріжжі;
в) шоста притока Десни.
2.Біля шостої притоки Десни виробляли
а) залізні плуги;
б) чорний порох « крупець»;
в) дерев’яні човни.
3. Існує легенда про славетного воїна, який жив на місці нашої Шостки.
Його звали
а) Петров;
б) Гуляйкин;
в) Шостак.
4. Яке озеро розташоване в Шостці?
а) Хотінь;
б) Голенківське;
в) Велике.
5. Яка найбільша річка Шосткинського району?
а) річка Шостка;
б) річка Івотка;
в) річка Десна.
5.Фізкультхвилинка.
6.Четверта зупинка « Закінчи речення». (Колективна робота)
Два учні працюють з індивідуальними картками «Чи знаєш ти Шостку?».
а) У1837році в Шостці відкрилась школа для…(хлопчиків).
б На місці сучасної гімназії було розташоване …(міське училище).
в) Перші ярмарки в Шостці проводились в районі сучасного…(Шосткинського
коледжу).
г) Перший завод в Шостці виробляв …(порох).
д) Село Пирогівка знаходиться біля річки…(Десни).
7. П’ята зупинка «Знайди помилку».
· У нашому районі течуть такі річки: Івотка, Десна, Дніпро.
· Річка Шостка – восьма притока Десни.
· В селищі Вороніж тече річка Сейм.
· На околицях села Собич знаходиться озеро Маленьке.
· Жителі села Івот пишаються своєю річкою Осотою.
8. Шоста зупинка «Відгадай».
(По відеозображеннях відгадати куточки свого міста.)
ІV. Підсумок уроку.
– Чи сподобався вам урок?
– Що нового дізнались ви на уроці?
(Побудова «асоціативного куща»)
Шосткинщина
Завдання для наступного уроку
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter