Урок. Основи здоров’я
Тема: Подорож країною Нехворійко.
Мета. Дати загальне поняття про фах лікаря, його спеціальності,
розширювати пізнавальний інтерес, прививати бажання дотримуватися
основних правил особистої гігієни.
Обладнання. Медична емблема, плакат Нехворійко, столи з картками –
назвами кабінетів, за якими сидять учні в білих халатах та шапочках,
картки із завданнями, загадками, прислів’ями.
Хід уроку
І.Організація класу.
– Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня,
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти, – в світі головне.
А здоровий і веселий щастя не мине.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Аутотренінг.
– Щоб урок нам розпочати,
Треба в голос проказати:
Я уважний і серйозний,
Хоч і ще малого зросту,
Впевнений, кмітливий я,
Прагну здобувать знання.
– Діти, побудуйте асоціативний кущ до слова «Здоров’я»
Здоров’я
«Мікрофон»
– Що потрібно людині для здоров’я?
– Хто лікує людей?
(Відповідь дітей)
ІІІ. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Вчитель. – Наш урок присвячений найпоширенішій у світі професії –
професії лікаря. Життя жодної людини, якою б здоровою вона не була, не
проходить без лікаря.
Хто ж такий лікар?
(Відповіді дітей)
– Так, діти. Лікар – це медичний працівник з вищою медичною освітою, що
піклується про здоров’я людей.
Кожна професія має свою емблему. Емблема медицини – змія, яка обвиває
келих. Як ви думаєте чому?
(Відповіді дітей)
– З давніх-давен люди вважали змію втіленням надзвичайної мудрості. А
келих – посудина для зберігання зміїної отрути, яку використовують з
лікувальною метою.
– Діти, я хочу запросити вас у подорож містом Нехворійко. Воно дуже
цікаве. Це місто поділене на кабінети, у якому нас чекає певний
лікар-спеціаліст. І так, готові? Отож я заходжу в І кабінет. Читаємо
табличку «Стоматолог».
Що це за спеціальність? Що лікує цей лікар? Зараз ми дізнаємось.
Учень. Стоматолог – лікар, який лікує захворювання ротової порожнини,
зубів, щелеп.
Вчитель. А тепер послухаємо самого «лікаря».
Стоматолог. Від стану зубів залежить здоров’я людини. У людей з хворими
зубами псуються шлунок і серце, частіше болить горло. Це тому, що в
нездорових зубах живуть шкідливі мікроорганізми, які виділяють отруйні
речовини, від чого страждає весь організм.
Вчитель. Діти, можливо у когось виникли запитання до лікаря?
Учні: – А як треба оберігати зуби?
– Що потрібно робити щоб були здорові ясна?
Вчитель. А тепер ви будете працювати в групах. Наш лікар – стоматолог
підготував завдання – скласти рекламу зубній пасті.
І група «Саніно» – «Саніно» – паста клас відбілює зуби просто враз.
ІІ група «Аквафреш» – Тройний захист для зубів містить паста «Аквафреш».
ІІІ група «Бленд –а –мед» Ти – любиш мед, а зуби – пасту «Бленд – а –
мед»
Вчитель. Молодці! А ми підходимо до ІІ кабінету. Читайте табличку!
Лікар – окуліст.
Що лікує цей лікар? Давайте дізнаємось.
Учень. Окуліст – спеціаліст очних захворювань, офтальмолог.
Вчитель. Давайте послухаємо деякі поради лікаря – офтальмолога.
? Не читайте лежачи.
? Не слід сидіти близько до екрана телевізора.
? Не гратися з гострими предметами, палками, щоб не пошкодити очі. ?
Світло при читанні повинно падати зліва.
? Відстань від очей до книги 25-30 см.
Вчитель. А тепер виконаємо завдання від лікаря – окуліста. Для цього вам
потрібно поділитися на групи.
Завдання: із окремих слів скласти прислів’я.
3/4 ,
°
Ue
4?O*
‚
I
І група – не, здоров’я, гроші, за, купиш.
ІІ група – за, багатство, здоров’я, дорожче.
ІІІ група – дух, здоровий, у, тілі, -, здоровому.
Вчитель. Діти, а ми вирушаємо далі. Нас чекають в іншому кабінеті. А у
якому відгадайте:
Треба, треба умиватись,
Умиватись треба нам.
Ви, бруднулі, замазулі,
Сором вам! Сором вам!
Вчитель. Так, діти! Це лікар – дерматолог. Давайте дізнаємось, що лікує
цей лікар?
Учень. Дерматолог – це лікар, який лікує захворювання шкіри.
Вчитель. Давайте послухаємо поради лікаря.
Дерматолог.
? Мило і вода – вірні друзі.
? Щоденні водні процедури.
? Одяг і взуття повинні відповідати погоді.
? Гігієна шкіри.
Вчитель. Лікар нам пропонує загадки. Отож слухайте:
М’яка, пружна і гладенька
Біль, холод і тепло
Відчуває вона
(Шкіра)
Пахуче й гладеньке
Миє частенько
( Мило )
Поки по спині гуляла,
Аж рожева спинка стала
( Губка )
Я м’якенька полотнянка,
Випрана дбайливо,
Не серветка, не хустинка,
Знаю своє діло.
Я не гість – хазяїн вдомі
І лежати я не звик.
Вам ім’я моє знайоме
Пригадайте, я – …
( Рушник)
Вчитель. Давайте подякуємо і йдемо до іншого кабінету. Читайте табличку
«Лікувальна фізкультура». Так, я запрошую вас на фізкульт хвилинку.
Фізкультхвилинка.
? Присісти 5 разів на одній нозі;
? Підстрибнути як найвище 8 разів;
? Присісти з витягнутими в перед руками 12 разів.
– Я й не сумнівалась, в спорті ви також молодці, сильні й спритні.
Вчитель. Йдемо до іншого кабінету. Читайте табличку «Травматолог». Що
лікує цей лікар? І чому він так називається?
Учень. Травматолог – лікує травми. Травма – пошкодження організму
зовнішніми діяннями.
Вчитель. Давайте послухаємо поради.
Травматолог.
– При удару:
• Прикласти до болючого місця вологу, холодну тканину.
– При ранах:
• Не лякатися;
• Промити чистою водою;
• Замазати краї спиртовим розчином зеленки чи йоду.
– При переломах:
• Забезпечити спокій;
• Прив’язують до ноги дві дощечки;
• Звернутися до лікаря.
Вчитель. Дякуємо! А нас чекає ще один кабінет. Читайте табличку
«Терапевт». Що лікує цей лікар?
Учень. Терапевт – лікар, який лікує захворювання внутрішніх хвороб.
Терапевт. Людині для роботи потрібна енергія, а її ми отримуємо з їжею.
Мені хочеться нагадати вам про вітаміни. Отже для вас завдання: –
записати назви продуктів, які відносяться до вітамінів А, В, С, Д.
Вчитель. І група пише – вітамін А.
ІІ група пише – вітамін В.
ІІІ група пише – вітамін С.
ІV група пише – вітамін Д.
Діти (разом)
Хто дружити з нами буде,
Про всі біди той забуде
Виросте міцним, здоровим
Переможе всі хвороби.
Підсумок уроку
– Ось і підійшов до завершення наш урок. Що ж треба робити для того, аби
бути завжди здоровим?
• Робити ранкову гімнастику;
• Дотримуватись режиму дня;
• Доглядати за своїм тілом, тримати його в чистоті;
• Займатися спортом;
• Частіше посміхатися;
• Гуляти на свіжому повітрі;
• Раціональне харчування;
• Проходити періодичні медичні огляди;
• Консультуватися у лікаря.
Складіть сенкан до теми «Здоров’я»
1. Здоров’я
2. 2 прикметники ( міцне, дуже, гарне, відмінне)
3. 3 дієслова (зміцнює, укріплює, загартовує, живить)
4. Речення.
Здоров’я – найцінніший скарб.
Здоров’я – найбільше щастя людини.
Домашнє завдання.
Скласти список порад від бабусь « Піклування про здоров’я в сім’ї»,
використовуючи лікарські рослини.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter