Тема. Побудова тексту: зачин, основна частина, кінцівка
Мета. Дати учням уявлення про складові частини тексту: зачин, основну
частину, кінцівку; ознайомити з поняттям “абзац”; розвивати мовлення
учнів, збагачувати їхній словниковий запас; виховувати любов до природи
та турботливе ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки, таблиці з текстами, таблиця “Будова тексту”.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
– Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота. Перевіримо, як ви
виконали домашнє завдання.
2. Відгадування загадки.
– Відгадайте загадку.
В ньому виросте грибок.
Заховається звірок.
Люди ягоди, горішки
позбирають в козубки.
Дасть матеріали на будинки.
А на Новий рік – ялинки,
І добродій зветься … (Ліс).
3. Каліграфічна хвилинка.
– Який перший звук у слові ліс?
– Охарактеризуйте його. (Приголосний, м’який, дзвінкий).
– Якою буквою він позначається на письмі (“ел”).
– Сьогодні на каліграфічній хвилинці ми повторимо правопис великої
і малої букви “ел “.
– Запишіть піврядочка великої букви “ел” і піврядка малої букви
“ел”.
– Які тварини живуть у лісі? (Ведмідь, лисиця, їжак, кабан).
– Назву якої тварини не можна поділити для переносу і чому?
(їжак – склад, позначений однією буквою, не залишається в рядку і не
переноситься).
– Складіть розповідне речення про ліс.
– Запишемо кілька найвдаліших речень.
4. Звуко-буквений аналіз слова їжак [ = о – о – ]
– Зробіть звуко-буквений аналіз слова їжак.
5. Моделювання тексту з окремих речень.
– Прочитайте ці речення.
– Чи можна їх назвати текстом. Доведіть свою думку.
– А що ж таке текст? (Це – речення, зв’язані за змістом і розміщені у
певній послідовності)
– Вкажіть порядок розташування речень, щоб вийшов текст.
Я підготувала вам підказку. Перше і останнє речення виділене синім
шрифтом.
О Я торкнув її ногою.
О Я йшов лісом і збирав кольорові листочки.
О Біля мене заворушилася листяна кулька.
О Та це їжачок!
О 3 них їжачок зробить м ‘яку постіль на зиму.
О Він збирає осінні листочки.
– Прочитайте утворений текст.
– Виберіть з поданих заголовків найбільш влучний. Доведіть свою думку.
• Кольорові листочки
• Їжачок
• Листяна кулька
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Пояснення вчителя.
– Сьогодні ми будемо спостерігати, як будується текст, з яких частин він
складається. Текст – немов будинок, він має свій початок. Як будинок
починають будувати з фундаменту, так і в тексті є одне або й більше
речень, які становлять його початок, або зачин. У зачині коротко
повідомляється те, про що буде розповідатися.
– Ось подивимось на наш побудований текст. Прочитаємо перше
речення. Воно виділене синім шрифтом.
– Ви уявили із зачину, про що йтиме мова у тексті. (Про
листочки).
– Як і в будинку є стіни, у тексті є основна частина. З основної
частини ми дізнаємося головне, про що автор хотів повідомити в
Z
E
o
,X?TH
O
тексті. (У нашому випадку основна частина надрукована звичайним шрифтом
чорного кольору). Послухайте основну частину.
– Будинок завершується дахом. І в тексті має бути завершення, воно
називається кінцівка. Послухайте, яка кінцівка в нашому тексті. Її також
виділено синім шрифтом.
– Давайте повторимо, з яких частин складається текст (зачин,
основна частина, кінцівка). Кожна частина тексту починається з нового
рядка – це нова думка, абзац. У даному тексті є три абзаци.
IV. Фізкультхвилинка.
Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів його бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок.
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
За Л.Кондрацькою.
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Складання речення з деформованих слів.
– Їжачок побудував будиночок для зимівлі. А щоб закріпити свій
фундамент, він пішов назбирати листя. А оскільки його наполохали, він
його розгубив. Давайте йому допоможемо їжачку його зібрати. Це листя
незвичайне, із завданням (словами). Із цих слів-листочків потрібно
скласти речення. (знайшли, школярі, в, білочку, лісі).
– Складіть і прочитайте це речення.
– Це є зачин.
– Прочитайте основну частину.
– Про що розповідається в основній частині?
– Прочитайте кінцівку.
– Давайте ще раз пригадаємо, з яких частин складається текст? (зачин,
основна частина, кінцівка).
– Скільки абзаців у тексті? (Три).
– Як закінчилась пригода з білочкою?
– Як ви вважаєте, чи добру справу зробили школярі?
– А чи з вас хтось допомагав тваринам?
– Як називається остання частина тексту? (Кінцівка).
– Запишіть її в зошит.
2. Виконання вправи 97. (робота з підручником).
– Прочитайте перше завдання.
– Яке завдання поставлено?
– Прочитайте весь текст.
– Знайдіть і зачитайте зачин.
– Про що буде розповідатися в тексті? (Про ліс).
– Прочитайте основну частину самостійно.
– Про що в ній розповідається?
– Знайдіть кінцівку.
– Яке речення може бути заголовком до тексту. (Ліс – усім друг)
– Запишіть це речення.
– А що людині дає ліс?
Ліси у горах допомагають боротися з повенями, затримують бурхливі
гірські потоки. Зрубаний ліс приносить людям багато користі. З дерева
роблять будинки, виготовляють меблі, папір для книжок і зошитів. Але
живі дерева, ще більше дають людям радощів. Ліс очищає повітря. Ліс
багатий ягодами, лісовими горішками, грибами. Люди залюбки їх збирають.
VI. Підсумок уроку.
– Що нового дізналися на уроці?
– З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка).
– Як виділяється кожна частина тексту на письмі? (3 нового рядка або
абзацу).
– Чи сподобалася вам подорож лісом?
– Яка інформація про ліс вас зацікавила найбільше?
VII. Домашнє завдання
Виконати вправу 99. (Записати тільки зачин тексту).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter