Тема: По роботі й нагорода. Казка «Колосок»
Мета: Вчити дітей читати в особах , аналізувати вчинки дійових осіб,
давати їм характеристики , виховувати бажання допомагати дорослим і один
одному, викликати негативне ставлення до ледарів.
Обладнання: Ілюстрації до казки , малюнки півника і мишенят, маски
тварин, таблиці.
Хід уроку
I. Організація класу.
– Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки !
Хай тупають ніжки!
Працюють голівки!
Доброго ранку! Доброго дня !
Бажаю вам я здоров’я й добра !
-Я рада вас бачити на уроці читання . Ми знову з вами в королівстві
казок і будемо пізнавати нове, цікаве, казкове. Ну, що ж ,починаємо.
II. Мовна розминка.
1. Гра «Хто як говорить».
– Пригадаймо ,друзі, вмить, як пшениченька шумить? ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш
Як в гайку струмок дзвенить: джр-джр-джр-джр-джр
Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз-дз-дз-дз
Як шумлять у птаха крила: ш-щ-ш-ш-ш-ш-ш
В морі синьому вітрила: ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш
Вітер з гаєм розмовляє ш-ш-ш-ш-ш
Поміж листячком гуляє: ш-ш-ш-ш-ш-ш Й ми всі трохи пошуміли , від роботи
відпочили.
2. Робота з чистомовкою.
– Щоб наше мовлення було правильним , працьоємо з-чистомовкою.
Че-че -че- влітку сонечко пече,
чу-чу-чу- всім спечу по калачу,
чі-чі-чі- не лежи на печі.
3. Стежина скоромовок!
– Пройдемося стежиною скоромовок.
Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
Лис у лісі заховався , ліс лиса схопив.
Жатка жваво жито жне, жатку жнець не дожене.
III. Перевірка домашнього завдання.
– Зберіть усі знання і сили , згадайте все ,що дома вчили .
1) Тестування за казкою « Лисичка і журавель .» Казка починається
словами:
а) йшла Лисичка лісом ;
б) були собі Лисичка та Журавель.
Лисичка і Журавель зустрілися:
а) в полі;
б) вілісі.
Першим запросив до себе в гості :
а) Журавель ;
б) Лисичка. Лисичка подавала їжу :
а) у тарілці;
б) у глечику .
Лисичка була :
а )щедрою ;
б) скупою .
Журавель був :
а) жадібним ;
б) ввічливим .
2) Переказ казки від імені Лисички , від імені Журавля ..
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Мотивація навчальної діяльності. Відгадування загадки .
На тоненькій ніжці
стоїть хатка,
а в ній – золоті зернята і( колосок .)
2 .- Сьогодні ми познайомимося з українською народною казкою
«Колосок.»
V. Опрацювання казки
1. Слухання казки в записі або виразне читання вчителем .
– Хто були Круть і Верть ?
– Як звали півника ?
– Що знайшов півник ?
– Що любили робити мишенята ?
2. Словникова робота .
Ціп
Млин
Нероба
3. Повторне читання вголос . Аналіз змісту , вибіркове читання .
– Читаючи , подумайте , чому герої казки мають такі імена .
– Де відбуваються події казки ? В яку пору року :
– Чому мишок звати Круть і Верть ?
Прочитайте ,що найбільше вони любили робити ?
– Прочитайте , чим займався півник .
– Що він знайшов одного разу ?
– Прочитайте ,які поради давали мишенята .
– Хто все це робив ?
– Прочитайте улюблені слова мишок .
– Що вийшло із пшеничного колоска ?
– Що робили весь цей час мишенята ?
– Хто більше наробився ?А хто більше зрадів пирогам ?
– Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишками
Прослідкуйте , як змінювався настрій мишенят під час розмови .
– Прочитайте слова казки ,які свідчать про зміну їхнього настрою .
– Що зробив півник ? Чи справедливо він вчинив ?
– Чому мишенята вилізли з-за столу ?
8
t
c
E
i
&dv
?
O
– Кого з героїв казки вам шкода ? Чому ?
– Який епізод казки вас найбільше схвилював ?
VI. Фізкультхвилинка
– Давайте трошки відпочинемо і заспіваємо пісеньку «Два півники .»
Два півники , два півники
Горох молотили.
Дві курочки ,дві курочки
До млина носили
Цап меле , цап меле ,
Коза насипає .
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
Коза мила , коза мила ,
Коза підсипала ,
А маленьке козенятко
У дудочку грало ,
А вовчок з кулачок
З лісу виглядає :
Як ухопить козенятко
Та далі тікає .
А крук за дрюк ,
Пішов доганяти ,
А сорока білобока
Пішла розганяти
5. Читання казки в особах .
-В театр ми пограємо , в особах почитаємо . Звертайте увагу на розділові
знаки і слова що «підказують» інтонацію речень .(Читаємо від слів …от
якось підмітав півник .
6 Інсценування казки від слів …спеклися пироги ,півник їх вийняв
– Продовжуємо грати , будемо казку інсценувати .
7. Творча робота.
– Подумайте , що буде з героями після закінчення твору .
– Де треба було змінити сюжет казки , щоб мишеня таї змогли їсти пироги?
– Виберіть прислів’я , які виражають головну думку казки.
Робота спільна – як пісня весела.
Праця чоловіка годує ,а лінь марнує .
На чужу роботу дивитись – ситому не бути.
Умілому всяка робота легка.
Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .
8Характеристика героїв казки. Визначення головної думки . На дошці-дві
колонки слів -характеристик.
1- колонка -мишей, 2- колонка – півника.
– Ви повинні знайти і підкреслити ті риси характеру , які ,на вашу думку
, притаманні героям казки.
Мишки Півник
слухняні роботящий
веселі розумний
ледачі лінивий
нероби трудолюбивий
працьовиті невдячний
хитрі стриманий
Висновок зачитується окремими учнями.
– Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?!
-А як Ставиться до своїх героїв автор?
– Відшукайте продовження прислів’їв і скажіть ,яке з них виражає головну
думку казки.
Без трудів а хто ґави ловить.
Хто дбає, не їстимеш пирогів.
Хто діло робить, той і має.
9.Переказ за малюнковим планом.
– Розкладіть малюнки відповідно до змісту казки.
– Розкажіть казку за Малюнками.
VII. Підсумок уроку.
– За відповіді ваші спасибі вам ,діти. Прийшов час урок наш завершити.
– Хто з героїв сподобався? Чому ?
– Як ви вважаєте , чи; добре вчинив півник щодо мишенят?
-А як би вчинили ви на місці півника!
– Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?
– Чи не поводитесь інколи , як мишенята?
– Чого вчить ця казка?
– Які інші назви має казка?
– Виберіть слова з таблиці, які б зал шпилися у нашому класі.
1. Рано прокидатись,
2. Лінуватись.
3. До роботи братись
4. Нероби.
5. Старатись.
6. Ледарі.
– Геть ледарів , нероб, лінь з нашого класу !Як підсумок, можна одне лиш
сказати зробимо багато знання будемо мати.
-Ну, от і все. Ще один урок читання добігає кінця . Залишилося тільки
визначити домашнє завдання .
VIII. Домашнє завдання.
1-ша група – читати казку в особах.
2-га група – переказувати казку.
3-тя группа – намалювати малюнки, які б стали кадрами діафільму
«Сторінками улюблених казок.»
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter