План-конспект відкритого уроку

Тема: Закінчення слова. Зміна форми слова за допомогою закінчення.
Закінчення як засіб зв’язку слів уреченні.

Мета: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова

як його змінну частину; вчити визначати в словах закінчення шляхом
словозміни. Виховувати повагу до праці; бережне ставлення до хліба.

Обладнання: казка про «Будову слова», ілюстрації про збір

урожаю на хлібному полі.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Діти, стали рівненько. Сьогодні у нас гості. Повернулися до них і
привіталися.

Пролунав дзвінок.

Починаєм урок.

Працювати старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти просто молодці. Девіз уроку:

Красиво пишемо, вірно читаємо

Чітко розповідаємо, мову свою розвиваємо.

II. Вивчення нового матеріалу,

1. Оголошення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо у подорож. А якою країною ми
з вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна,

Люби, шануй, оберігай.

Усе, що зветься (Україна).

Отже, ми з вами будемо мандрувати містами України. Але ці міста будуть
незвичайні. Перше місто, до якого ми відправимося це — місто Каліграфія:
Давайте повторимо лічилку. Зошит. Записали число і класна робота.

III. Каліграфічна хвилинка.

Щоб рівно і гарно слова записати, Нам з’єднання букв слід усім пригадати
Одна лиш для цього дається хвилинка, Щоб кожна навчитись зуміла дитинка.

Зараз ми з вами напишемо буквосполучення: хл, ил. У хлібі здоров’я і
сила.

2. Слово вчителя.

Наступна наша зупинка — це місто Казкове. Зараз я вам розповім казку, а
ви уважно слухайте і скажете, як би ви її назвали.

Не за синіми морями,

Не за дальніми лісами

А в Словарику-країні

Жили були проживали

Старий Корінь сивуватий, Префікс — брат його молодший, Суфікс — добрий
молодець,

Й закінчення накінець

Були всі вони сусіди.

Жили мирно, не тужили

І в словарії звичайно,

Поважали їх й любили.

Якось влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися
красою природи. Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало
своїми промінчиками. Друзі трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на
галявині перед ними з’явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики,
різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.

Швидко промайнув час. Друзям вже час повертатися до своєї країни, але
вони забули свої місця. Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з’явилася
Мудра Сова:

— Я вам допоможу стати на свої місця, — каже вона.

— Ти, Корінь, ставай всередину, бо це серце слова. Друзі твої
стануть так: Префікс — ліворуч, Суфікс — праворуч, а Закінчення — після
Суфікса, в самий кінець.

Зраділи частини слова і щасливі повернулися додому.

— То як назвемо цю казку?

— Які частини слова згадано у цій казці?

— А хто пам’ятає, де стоїть закінчення?

— Як ми позначаємо закінчення?

А зараз ми помандруємо до іншого міста, до міста Речення. На дошці
записано слова Осінь, хліб, відшуміла, стиглий

— Прочитайте слова.

— Чи виражають ці слова закінчену думку?

— Чи можемо ми допомогти словом стати реченням?

— Як скласти речення із цих слів?

(Відшуміла осінь стиглими хлібами).

— Чому це речення?

— Які зміни відбувалися зі словом в результаті складання
речення? (Вони змінили закінчення).

Аналогічно виконайте вправу 153.

У цих двох реченнях знайдіть основу речення і підкресліть

(Перевірка)

— А тепер ми примандрували до міста Змінного.

3. Вибіркове списування

— Знайдіть вправу 152

>

R

0 T r ? A o 6

r

AE

E

Що потрібно зробити у цій вправі?

Подивіться на зразку

З яким словом зв’язного слова праця у першому реченні. Прикрашає (що?)
праця, не живе (без чого?) без праці, бережіть (що?) працю; створюються
(чим?) працею; бачить (у чому?) у праці.

— Що спільні у словах праця, праці, працю, працею, праці?

— Чим вони відрізняються?

Що змінилося у цих словах?

4. Робота над правилом.

Отже давайте прочитаємо, правило? (Читають діти самі, а потім ще і
вчитель)

— Що таке закінчення? (Змінна частина слова).

— Як знайти закінчення?

— А тепер ми завітали до іншого міста, до міста Здоров’я.
ІV.Фізкультхвилинка.

Рух — це є здоров’я всіх нас Давайте ж встанем цілим класом
Фізкультхвилинки прийшов час

Школярі всі дружно встали, Фізкультхвилинку розпочали. Руки гарно
розім’яли Як Клички по боксували. Як Шевченко у футболі Забиваємо ми
голи. Всі, як Бубка, пострибали і за парти посідали.

— Чому це місто так називається?

— Що потрібно робити, щоб бути здоровими?

V. Робота з підручником.

— Наступне наше місто — місто Прийменник.

Знайдіть вправу 154

Прочитайте і скажіть, що потрібно зробити у цій вправі.

Пригадайте, як у 2 класі ми назвали маленькі слова (ліліпути, а

великі слова — гіганти). Зараз нам потрібно вставити прийменники

змінити слово те що в дужках так, щоб речення мало зміст.

Діти поспішають до школи. У школі учні привіталися з учителькою. Школярі
сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. Вчителька похвалила учня
за гарну відповідь. Підкресліть прийменники у цих реченнях.

Прочитайте правило. Для чого служить закінчення?

— Наступне місто до якого ми прибули — це місто Чародійне.

Виконати вправу 155.

Зла Баба Яга відрізала у словах закінчення. Зараз нам їх треба записати
і визначити.

Виконати вправу 155 (коментовано)

— Які пісні вам доводилося чути від своєї мами. Хто хоче

проспівати пісню?

Молодці.

ї справді, ми повинні не забувати тих пісень, які вчили нас наші бабусі
та матусі. Бо пісня — це душа народу. І вона живе до тих пір, доки живе
народ. А український народ дуже співочий. І повинні донести ці пісні
своїм нащадкам.

А наступне наше місто — місто Загадкове.

Послухайте загадки і розгадайте їх.

Народився із землі,

Зарум’янивсь на вогні

І з’явився на столі

До борщу тобі й мені. (Хліб)

Як навколо об’їси,

Серединки не проси

Ми такі гостинці

Дірка в серединці. (Бублики)

— Які слова близькі за значенням, можна підібрати до слова

«хліб», (хліб, булка, калач, паляниця).

Вправа 156.

Знайдіть вправу 156. Прочитайте, що потрібно зробити. Яна прочитає
текст. Яке слово повторювалося у цьому тексті. Давайте, до слова хліб у
кожному реченні поставимо запитання і визначимо закінчення.

А тепер спишіть тільки спонукальне речення.

А які ще речення за метою висловлювання ви знаєте? Як перебудувати
останнє речення за зразком першого?

Хліб — добробут, здоров’я і сила.

VI. Словникова робота.

— Як ви розумієте слово добробут?

Добробут — достаток, забезпеченість.

І останнє наше місто — це місто цікавість.

— Чи знаєте ви, що на Україні називають хліб, у Вірменії — гац, у

Грузії — мадаурі, в Англії — бред.

А для того, щоб спекти хлібину, потрібно приблизно 10000 зернин. В
Україні випікають понад 800 видів хліба. Тому, діти, бережіть кожну
крихту, адже скільки людей вложили свою працю в одну хлібину.

— А які вірші ви знаєте про хліб?

VII. Підсумок уроку.

— Що ж таке закінчення? Для чого воно служить у реченні?

VIII. Д/з.

Скласти невеличку розповідь про те, як приходить на стіл хліб.
