Тема. Письмо буквосполучення «дз» та слів з ним.

Мета: ознайомити з написанням буквосполучення «дз», його звуковим
значенням, навчити писати слова з буквосполученням «дз»; розвивати
мислення, увагу, пізнавальні інтереси, мовлення учнів; виховувати
самостійність і організованість.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Рада я вас всіх вітати

І урок наш розпочати.

Настрій – супер, погода – клас,

До роботи — все гаразд!

— Девіз нашого уроку – «Дізнавайся нове!». А допоможе нам в цьому «Лист
відкриттів». Все нове ми будемо відмічати тут.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

— Чи всі букви ми вивчили?

— Букви зібрались в гості (на дошці – поїзд з буквами).

— Які букви їдуть у першому і другому вагоні? Чому я,ю,є,ї їдуть
окремо?

Які букви їдуть у третьому вагоні? Чому дві букви їдуть самі?

— Подивіться уважно: в третьому вагоні не вистачає двох букв. Саме до
них ми сьогодні і поїдемо у гості. Знайдіть, які ж це букви?

(Коли діти знаходять букви, відкриваються віконечка будинку, в них –
букви «д» і «з»)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

— Діти, ви любите гратись? Букви «д» і «з» теж люблять гратись. Давайте
з ними пограємось.

Проблемна ситуація (робота в групах)

А) Розкласти малюнки по групах: 1- слова, які починаються буквою «д», 2
– слова, які починаються буквою «з».

Слова: диван, зірка, дерево, дятел, дзеркало, дзиґа, дзвінок, диня,
зубр, дзьоб, змія, зима, заєць.

Б) Перевірка роботи.

Назвіть слова, що починаються буквою «д». (Кожна група оголошує
результати). В кожній групі результати різні.

— Звідки ми можемо дізнатись, як правильно пишуться ці слова?

В) Перевірка виконаного завдання (робота в групах)

Перша група читає текст і підкреслює слова з буквосполученням «дз»,

друга працює з орфографічними словниками , третя читає слова на картках.

— Тепер назвіть слова, в яких букви «д» і «з» стоять поруч.

(Діти знаходять слова, які починаються буквосполученням «дз».)

— Чи довелось вам перекладати малюнки з однієї групи в іншу?

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

— Для того, щоб в подальшому уникнути таких помилок, ми сьогодні на
уроці навчимось писати слова з буквосполученням «дз».

V. Вивчення нового матеріалу.

— Але спочатку потренуємо наші пальчики.

1. Пальчикова гімнастика.

«Дзеркало»

Ти у дзеркальце дивись,

Рухи всі повторюй.

Пальці вгору – пальці вниз,

Раз – угору, знову – вниз,

В кулачки збирайтесь,

Потім випрямляйтесь.

(Долоні рук на ребрі стоять одна проти другої. Далі рухи за текстом.)

2. Робота в робочому зошиті.

Списування з друкованого тексту.

На дошці записані слова:

H

8 x ? A 2

E

??~?Дзвін, дзюрчить.

— Запишіть ці слова в зошит.

— Як ви з’єднали букви «д» і «з»? (Декілька учнів одночасно пишуть
з’єднання на дошці)

— Як ви гадаєте, яке з’єднання правильне?

— Давайте перевіримо за прописом.

2. Каліграфічна хвилинка.

Написання з’єднань.

— Отже, перше відкриття ми зробили – ми навчились правильно з’єднувати
букви «д» і «з» (відкриваємо на «Листі відкриттів» з’єднання).

3. Звуковий аналіз слова.

— Викладіть звукову схему слова «дзвін»

— Перевірте, чи така у вас схема: — = • —

— Чому наші схеми відрізняються? (Діти роблять висновок, що
буквосполучення «дз» позначає один звук, читають правило:
«Буквосполучення «дз» позначає один звук»

— Не забуваючи це правило, зробимо звуко-буквений аналіз слова
«дзюрчить».

Дзюрчить – 2 скл, 8 б., 6 зв.

— Отже, тепер ми зробили друге відкриття: буквосполучення «дз» позначає
один звук, який може бути твердим і м’яким.

VІ. Осмислення навчального матеріалу.

1. Релаксаційна пауза.

— Покладіть голівки на парти і уявіть, що ви в будинку у буквосполучення
«дз». Які предмети, в назвах яких є «дз», ви могли б там побачити?
Давайте запишемо ці слова.(Діти виходять до дошки і записують слова).

2. Диктант слів з буквосполученням «дз».

Дзеркало, дзиґа, кукурудза, дзвоник, ґудзик, дзьоб, дзвінок.

— Підкресліть у словах буквосполучення «дз».

— Наше третє відкриття – ми навчилися писати слова з буквосполученням
«дз».

VІІ. Узагальнення і систематизація знань.

1. Творче завдання.

— Зі слів кожного рядка складіть речення.

Столі, дзеркало, стоїть, на.

Нас, кличе, школи, дзвоник, до.

— Запишіть ці речення в зошити. Позначте звук [дз] в словах.

2. Гра «Сигнальник» (робота в парах).

( На дошці слова – дзиґа, ґудзик, дзвінок, дзеркало.

— Покажіть, скільки букв і скільки звуків в цьому слові. (Один учень
показує кількість букв, а інший – кількість звуків).

4. Розвиток мовлення.

— Складіть маленьку розповідь, але таку, щоб в ній обов’язково були
слова «дзиґа», «ґудзик», «дзвінок» і «дзеркало».

VІІІ. Підсумок уроку.

— Давайте подивимось на «Лист відкриттів» і перевіримо, які ж відкриття
ми зробили на сьогоднішньому уроці.
