Мета. Звернути увагу дітей на виражальні можливості кольору: свідомий
вибір теплого, холодного або контрастного колориту, створення певної
гами для передавання “настрою лейчажу”. Розвивати спостережливість,
творчу уяву. Удосконалювати зорову пам’ять, уміння передавати настрій і
стан зображуваного пейзажу, побаченого через вікно.
Обладнання. Таблиця з поетапністю зображення композиції,- зразки дитячих
малюнків, репродукція картини І. Левітана “Золота осінь”.
Хід уроку
I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
— Пригадайте, які жанри образотворчого мистецтва вам відомі.
Розгадування кросворда “Жанри образотворчого мистецтва”.
По горизонталі:
1. Жанр образотворчого мистецтва, що зображує краєвиди.
2. Портрет художника, намальований ним самим.
По вертикалі:
1. Зображення людини або групи людей.
2. Зображення речей домашнього вжитку, їжі, квітів тощо.
Відповіді.
По горизонталі: 1. Пейзаж. 2. Автопортрет.
По вертикалі: 1. Портрет. 2. Натюрморт.
III. Робота над темою уроку.
1. Вступна бесіда.
— Пригадайте: коли прокинетесь, куди ви відразу дивитесь? У вікно! Вам,
напевне, цікаво знати, що там. Світить сонце, чи небо затягнули важкі
похмурі хмари? Можливо, кружляють легенькі сніжинки або стукає в шибку
осінній холодний дощ? А може, там щебечуть пташки, радіючи прийдешньому
ранку?
2. Декламування вірша В.Терена “Як-то гарно, любі діти”.
Як-то гарно, любі діти, У вікно вам виглядати! В ньому все — тополі,
квіти, Сонце й поле біля хати.
3. Продовження бесіди.
Із вікон нижніх поверхів будинків можна побачити, як росте травичка і
над квітами літають метелики та бджоли, як гнуться до землі тоненькі
гілочки верби і мовчки дрімають зелені сосни, як бігає собачка за
котиком, як щебечуть на гілках дерев птахи. З вікон верхніх поверхів
можна побачити одно- і багатоповерхові будинки, ціле місто, білі
хмаринки і літак.
Якщо бути дуже уважним, то можна побачити багато цікавого. .
Весь світ у русі. Змінюються пори року: на зміну весні приходить літо,
на зміну осені — зима, по-різному фарбуючи пейзаж за вікном.
— Діти, погляньте у вікно. Що ви там бачите?
”a?
O
o
їми листочками, які від легенького подиху вітру плавно опадають на
землю.)
4. Декламування вірша К. Перелісної “Осінь”.
Листячко дубове, листячко кленове Жовкне і спадає тихо із гілок. Вітер
позіхає, в купу їх згортає Попід білу хату та на моріжок. Айстри
похилились, ніби потомились, Сонечка нема. Спатоньки пора! А красольки
в’ялі до землі припали, Наче під листочком вогник догора.
5. Сприймання та оцінювання твору І. Левітана “Золота осінь”.
— Розгляньте уважно репродукцію картини і поміркуйте, про що вона. (Діти
1-2 хвилини мовчки розглядають репродукцію картини).
— Яка трава восени? (Пожовкла, висохла.)
— Яке небо на картині? (Блакитного кольору, з білими хмарками.)
— Якого кольору листя на деревах? (Листя на деревах жовто-багряного
кольору.)
— Чи всі дерева одягнені у золоте вбрання? (Ні, ялинки та сосни стоять
зелені.)
— Якою здається вода в річці? (Потемнілою, холодною.)
— Як зображено сонце? (Художник показав, що сонце освітлює верхівки
дерев. Але воно вже не гріє.)
— Що видно на високому березі вдалині? (На задньому плані видно широкі
лани.)
— Що найбільше сподобалося вам у цій картині? (Стрункий хоровод
берізок.)
— Чому осінь називають “золотою”, “багатою”, “щедрою”?
— Який заголовок можна дати цій картині?
— Осінь зображена на картині суха, сонячна. Стрункі молоді берези
нагадують красунь-дівчат. Художник використав яскраві осінні барви
природи і передав їх на полотні, назвавши картину “Золота осінь”.
Напевне, поштовхом до написання цієї картини послужило те, що художнику
часто доводилося виглядати у вікно і милуватися чарівною і незрівнянною
красою золотої осені.
6. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).
7. Поетапне виконання композиції вчителем.
На передньому плані намалюйте вікно, штори на ньому. На підвіконнику
можете домалювати вазон з квітами або котика, а на задньому плані, за
вікном, осінній пейзаж. Малюючи композицію, враховуйте перспективні
скорочення предметів. Ті з них, що розміщуються на другому плані,
намалюйте меншими за розміром, більш приглушеними і менше виразними за
кольором.
8. Практична діяльність учнів.
IV. Підсумок уроку.
1. Перегляд і оцінювання малюнків.
2. Виставка робіт учнів.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter