Урок українського читання із застосуванням засобів
інформаційно-комунікаційних технологій

 

Тема: О.Хорошковська «Київ – столиця України».

Мета: розширити знання дітей про столицю України.   Формувати вміння
повноцінно сприймати науково-пізнавальні тексти та художні. Закріпити
вміння свідомо, правильно, виразно та інтонаційно читати. Розвивати
пам?ять, увагу, спостережливість, мовленнєві вміння. Активізувати
словниковий запас учнів. Виховувати громадянські якості: любов та пошану
до рідного краю, історії, людяність, працьовитість. Виховувати
пізнавальний інтерес.

Обладнання: комп’ютер, інтерактивна дошка, ватман, маркер.

Хід  уроку

1. Організаційний момент.

— Доброго дня! Діти сьогодні у нас урок українського читання. Підніміть
руки, тільки ті дітки у кого сьогодні хороший настрій, а у кого сумний
настрій?   (Слайд, на якому зображено смайлики: веселий і сумний).

Я надіюсь, що до завершення уроку у вас у всіх буде прекрасний настрій,
адже урок українського читання нікого не може залишити байдужим. Адже на
цьому уроці ми взнаємо цікаву, позитивну і нову інформацію.

Тому приступаємо до роботи. Оскільки у нас урок читання, то проведемо
підготовчі вправи для виразного правильного і швидкого читання. 

2. Актуалізація опорних знань.

Скоромовки відносяться до усної народної творчості. Народ придумав
скоромовки для правильного вимовляння звуків і правильної швидкої
артикуляції.

Рідний серцю, милий край

Йосипе: його не забувай.

(Слайд, на якому записана скоромовка і
завдання).                          

Читання скоромовки.  Про себе (мовчки).  Вголос (вибірково).

—         Як потрібно читати скоромовки?

—         Як ви розумієте цю скоромовку?

—         Прочитайте скоромовку повільно, швидше, з різною інтонацією.

—         Який великий розділ ми вчимо з читання?

—         Пригадайте з минулого уроку символи України.

—         Яка державна мова є у нашій країні?

—         Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку ви повинні зробити
наступне завдання.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Зафарбуйте квадратики з парними числами та буквами під ними.
Використовуючи букви під не зафарбованими квадратиками, прочитайте
слово.

 

24 3 4 7 64 80 1 22 10 5 8 6

у к а и р т ї о н в і ж

Київ

— Яке слово вийшло?

Отже,  тема нашого уроку «Київ – столиця України”. (Слайд)

4. Оголошення теми уроку.

Розповідь вчителя про місто Київ з демонстрацією слайдів.

 

—                     Сьогодні ми з вами помандруємо в столицю України –
місто Київ. Сіли зручно і наша подорож розпочинається.

Столиця України — Київ, одне з найдавніших міст Європи.

      Сьогодні Київ — це найбільше місто України, політичний,
економічний, науково-технічний та культурний центр. Його населення
складає понад 2,5 млн. чол. Площа міста становить 820 кв. км
.                                       

t ? e 2

t e

4

????Крізь Київ проходять головні транспортні магістралі, а також —
найбільша ріка України — Дніпро, яка поділяє місто на дві частини.
Особливістю Києва є вдале поєднання стародавньої та сучасної
архітектури. У місті більше 3 000 визначних пам’яток історії,
архітектури й культури.

          Найбільш відомі з-поміж них — Софійський собор, Андріївська
церква, Києво-Печерська лавра, Золоті ворота, Маріїнський палац, майдан
Незалежності.                    

Київ — важливий політичний центр країни. Тут працюють Президент,
Адміністрація Президента України, Верховна Рада (Парламент) України та
Кабінет Міністрів.            

      Центральна вулиця Києва — Хрещатик, який є візиткою міста. Це
діловий центр, місце традиційних урочистостей і народних гулянь.
Хрещатик прикрашають каскади водограїв, квітники та славетні київські
каштани.

        Столиця України багата на старе й нове, що варто побачити.
Найбільше багатство міста — щирі, добрі, привітні люди.

Щоб дізнатися більше про столицю України прочитайте статтю
О.Хорошковської  «Київ – столиця України».

5. Усвідомлення змісту. Робота з підручником.

Система позначок «Поміч».

Читаючи текст, діти роблять позначки: «+» — «Я це знав»; «- » — «Я це не
знав»; «!» — «Це цікаво».

— Прочитайте, будь-ласка, статтю і зробіть позначки.

Рефлексія після читання.

—         Що, на ваш погляд,  було цікавим у статті?

—         Складемо таблицю,  записую факти, які ви знали.

 (Учитель на ватмані записує маркером).

Складання таблиці (колективне).

«+» — «Я це знав»

Факти, які знали. «- » — «Я це не знав»

Факти, про які дізналися.

Засновники міста: Кий, Щек, Хорив та сестра Либідь Перший президент
України – Михайло Грушевський.

Центральна вулиця міста – Хрещатик. Кирило і Мефодій уклали слов’янський
алфавіт.

6. Фізкультхвилинка.

На фізкультхвилинці учні прослуховують пісню про Київ.

7. Робота з підручником (у парі) .

— Виберіть і прочитайте один одному про історичне місце у Києві, яке вам
найбільше сподобалося.           

8. Вибіркове читання.

9. Рефлексія (робота у парі).

— А зараз ми побудемо поетами. Складіть сенкан і вірш про Київ. Працюємо
в парі.

Сенкан

1.     Київ

2.     Величний, красивий.

3.     Запрошує, розказує, вітає.

4.     Мені подобається місто Київ.

5.     Столиця                                               

10. Представлення та обговорення віршів про столицю України.

11. Підсумок уроку.

—         Про що ми читали та обговорювали на уроці?

—         Чи сподобався урок?

—         Який настрій у вас в кінці уроку?

—         Що нового ви дізналися?

12. Домашнє завдання

І рівень ( 1 – 4 балів). Прочитати підручник, с. 45-46.

ІІ рівень (5 – 9 балів). Навчитися переказувати текст.

ІІІ рівень ( 10 – 12 балів). Підібрати додатковий матеріал текст про
Київ і вміти його представити.
