.

Охорона рослин. Рослини з Червоної книги України (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
206 5303
Скачать документ

Тема. Охорона рослин. Рослини з Червоної книги України

Мета. Розширювати знання дітей про природу рідного краю, про вплив
людини, її поведінки на природу, дати уявлення про рослини з Червоної
книги України, розвивати пізнавальні інтереси учнів, виховувати
бережливе, господарське ставлення до природи, як до рідного дому,
бажання охороняти й примножувати її багатства і красу, виробити правила
поведінки в природі та пропагувати їх серед рідних.

Обладнання: екран, мультимедійна презентація, видання Конституції
України, Червоної книги України, виставка журналів «Яблунька», виставка
творчих робіт « Буду я природі другом», картки для роботи у парі,
тестові завдання, матеріал до гри «Збери квітку», посвідчення
кореспондентів.

ХІД УРОКУ

1. Організація класу.

– Привітаймося і подаруймо один одному посмішки.

2. Наша метеостанція.

– Слово має черговий синоптик. Учень підводить підсумки спостережень за
тиждень:- Ми вели спостереження з 12 по 19 лютого. Дні стали довші. Вони
були хмарними. Температура повітря – трохи нижче нуля. Зима принесла
цього тижня рясні снігопади із сильним вітром, ожеледь.(та інше…)

– А що скаже другий клас?

Діти: В НАС ПОГОДА – ВИЩИЙ КЛАС!

3. Мотивація навчальної діяльності.

– Кожен з вас у майбутньому мріє кимось стати. Професій існує безліч, і
всі вони цікаві. Для того, щоб знайти своє покликання, потрібно шукати
себе, випробовувати в різних професіях уже зараз.

Сьогодні я вам пропоную спробувати себе в ролі журналістів,
кореспондентів дитячого журналу.

4. Довідкове бюро.

– Звернемось до довідкового бюро за тлумаченням нових слів.

ЖУРНАЛ – періодичне друковане видання у вигляді книжки.

ЖУРНАЛІСТ – професіональний літературний працівник газет, журналів,
радіо.

КОРЕСПОНДЕНТ – співробітник газети, журналу, радіо, що надсилає свої
інформації з місць; дописувач.

5. Загадка про журнал.

– Відгадайте, який журнал запрошує нас до співпраці.

Це журнал про рідну природу,

У ньому новини із саду, з городу,

Із моря, пустелі та океану

– Про красу планети гарну, незрівнянну.

(«Яблунька»)

6. Створення ситуації успіху

.- Як ви гадаєте, якими мають бути юні кореспонденти?

Уважні

Спостережливі

Працьовиті

Інтелектуали

Хороші діти

– І тоді нас чекатиме УСПІХ!

7. Природнича п’ятихвилинка.

Робота в парах.

КАРТКА. У поданому переліку рослин підкресліть назви:І група – дерев,ІІ
група – кущів,ІІІ група – трав’янистих рослин.

Ромашка, ожина, калина, береза, пшениця, мак, сосна, липа, дуб,
подорожник, малина, суниця, ліщина, ялина, чорниця.8. Повідомлення теми
і мети уроку.

– Ми працюємо над створенням спеціального випуску «Яблуньки» – « Охорона
рослин. Рослини з Червоної книги України».- У кожній країні свої закони
про охорону природи. У статті 66 Конституції України зазначено, що
кожний громадянин України зобов’язаний берегти природу, охороняти її
багатства, не завдавати їй шкоди. Отож, працюймо над створенням рубрик
журналу, щоб розповісти читачам про охорону рослин.

ДОВІДКОВЕ БЮРО

РУБРИКА – розділ у газеті, журналі.

9. Рубрика «У світі рослин».«МІКРОФОН

»- Чи можливе існування людини без рослин?

– Чому ж рослини потребують охорони? (Бо чисельність рослин у природі
зменшується)

– Чому це відбувається? (Внаслідок діяльності людини)

У цій рубриці ми розмістимо умовні знаки, які застерігають нас від
непродуманих дій, що призводять до зменшення чисельності рослин. ДІТИ
демонструють умовні знаки:

– викопування дикорослих декоративних рослин у лісах, на луках, у
степах;- надмірна заготівля рослин як лікарської сировини;

– пожежі та навмисне випалювання трав’яного покриву з метою знищення
бур’янів;

– вирубування лісів;

– господарська діяльність людини, наслідком якої є забруднення водойм,
повітря;

– забруднення ґрунтів.

10. Поради природолюбів

.- Ліс відкриє свої таємниці лише для того, хто приходить до нього як
друг. Нехай так буде і з кожним із вас. Чим більше ти знатимеш про ліс,
тим більше любитимеш його. А того, кого любиш, і сам ніколи не скривдиш,
і іншим не дозволиш.Складання порад друзів природи.

11. Фізкультхвилинка.

– Ліс радо зустрічає своїх справжніх друзів ( танець –імітація під
мелодію пісні «Ой на тому на узліссі дуб високий ріс»).

12. Рубрика «Абетка цікавинок»

– Справжні журналісти вміють працювати із довідниками. Наші
кореспонденти підготували матеріал до Абетки на літеру Ч – про Червону
книгу.

1 учень.

Міжнародна Червона книга вперше побачила світ 44роки тому.

2 учень.

Червону книгу України засновано через 10 років, у 1976 році. До неї було
занесено 151 вид рослин.

3 учень.

А вже через 18 років у другому виданні Червоної книги України кількість
рослин збільшилась на 380 видів. Зараз потребує охорони аж 531 вид
рослин!

4 учень.

Створено також велику кількість заповідників, 13 ботанічних садів, у
яких зберігають і розводять рідкісні види рослин.

5 учень.

~

?

E

o

На Хмельниччині ботанічний сад є у Кам’янці – Подільському, (з 1930 р.),
садиба Самчики є пам’яткою садово-паркового мистецтва.

(Діти демонструють ілюстрації із зображенням рослин із Червоної книги).

ВОДЯНИЙ ГОРІХ ПЛАВАЮЧИЙ зростає у мілководних водоймах, це дуже давня
рослина. Колись його плоди вживали у їжу.

ЗОЗУЛИНІ ЧЕРЕВИЧКИ – перша рослина України, яка потрапила до Міжнародної
Червоної книги. Належать до орхідей. Це отруйна рослина.

ЛІЛІЯ ЛІСОВА – цінний для науки вид. Якщо вона розвивається з насінини,
то вперше зацвітає аж на сімнадцятому році життя!

ЛЮБКА ДВОЛИСТА – має ніжний медвяний аромат, її ще називають нічна
фіалка або нічниця. Лікарська рослина.

ШАФРАН (КРОКУС) – квітує ранньою весною, назва походить від арабського
слова «жовтий». Одна з найперших культурних рослин на Землі. 1 грам
шафранової фарби забарвлює у жовтий колір аж 100 літрів води.

13. Рубрика «У царстві квітів»

НАШ ТЕАТР

«На весняній галявині»

ХЛОПЧИК.

Ну, а це що за природа?

Серед лісу, серед льоду?

Зима не встигла ще піти,

А вони взялись цвісти!

Ану, квіточко маленька,

Йди мені до рук швиденько!

Не вагайся, йди хутчій

У пакет великий мій!

ПІДСНІЖНИК.

Постривай лишень, чекай!

Жодну квітку не чіпай!

Як посмів, тебе питаю,

Рвати цвіт, що розквітає?

Я – підсніжник, я з’являюся найпершим, коли ще лежить сніг. Мене
вважають сміливим і мужнім. Але тільки-но я зацвітаю, мене зривають.
Мені сумно. Через те я потрапив до Червоної книги України. Але від цього
мене не стало більше. Ось чому я не радію. Надія лише на тебе, друже!

ПРОЛІСОК.

Як любуєтесь ви нами, то не рвіть нас з корінцями/

Бережіть ці квіти сині,щоб не зник наш рід віднині.

Я – пролісок. Нас стає все менше і менше. Мені сумно. Надія лише на
тебе, друже!

СОН – ТРАВА.

Я пухнаста сон – трава –

світло-синя голова.

А пелюсточки ворсисті,

А стебельця аж сріблисті.

Через красу та лікувальні властивості нас нещадно винищують, тому сон
великий занесено до Червоної книги. Надія лише на тебе, друже!

ХЛОПЧИК.

Невже в майбутньому на світі

не будуть квітнуть дивні квіти?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче?

Шануймо всі рідну природу

І збережімо її вроду!

– Діти, ви повинні запам’ятати: охороняти треба всі рослини в природі –
і рідкісні, і ті, яких багато,- бо без них життя на Землі неможливе.

14. Рубрика «Віконце у природу»

– Заплющте очі, ми відчиняємо віконце у природу.

(ЗАПИС – ГОЛОСИ ПТАХІВ)

– Звичайно, ми почуємо біля школи їх пісні, вони дякуватимуть усім за
годівниці та шпаківні. Ведучою цієї рубрики буде Софійка Лукасик, яка
розповість нам про людину, яка щодня примножує красу землі Подільської.

(Розповідь учениці про прадідуся, ветерана війни, який усе трудове життя
працював лісником, живе у Полонському районі.)

15. Фотоальбом «Яблуньки» – фотографії про добрі справи юних
природолюбів.

16. Забави для кмітливих – робота у групі.

Гра «Збери квітку» – вибрати пелюстки із назвами рослин із Червоної
книги, швидко скласти квітку. 17. Підсумок уроку.

– За старанну і творчу роботу над створенням випуску журналу «Яблунька»
про охорону рослин ви призначаєтесь кореспондентами на місцях і
отримуєте посвідчення кореспондента журналу « Яблунька». І
бали______рівня.

Щоб посвідчення було дійсним, а бали – найвищими, ви маєте заповнити
лист – тест. Прочитайте уважно пропоновані варіанти відповідей. Номер
правильної, на вашу думку, відповіді обведіть кружечком.

Номери правильних відповідей послідовно впишіть у посвідчення. (Див.
додаток – тест).

ТЕСТ

І. Коли заходжу до лісу, я вчиняю так:

1) кричу, голосно співаю, бо в лісі можна робити, що захочеш, а тому я
насолоджуюсь свободою;

2) бігаю, ганяю м’яча, збиваю гілля палкою, заглядаю у пташині гнізда;
3) дбайливо ставлюся до кожної травинки чи квітки, не руйную гнізд,
нірок і ніколи не заглядаю туди.

ІІ. Якщо я знаходжуся в лісі, то думаю так:

1) у лісі можна робити все, чого не можна робити в місті;

2) ліс – це велике диво, це казка, а тому я дуже уважний, помічаю різні
дива;

3) ліс – це місце мого відпочинку, ні про що там не думаю, просто
відпочиваю, нічого не помічаю.

ІІІ. Якщо ми сідаємо їсти у лісі, то робимо так:

1) все, що залишилося після нашого обіду, ми охайно збираємо і складаємо
у сміттєві пакети;

2) все, що залишилося після обіду, ми залишаємо у лісі для тварин і
нічого не прибираємо;

3) розводимо багаття там, де знайшли найкрасивіше місце.

Якщо у вас вийшов № 321, то ваше посвідчення дійсне. На них поставимо
печатки (із зображенням тваринок).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

«Сонечко моїх добрих справ» – на промінчиках уявно записати свої добрі
справи щодо природи.

Якщо людина добре серце має,

вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить!

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
