Образотворче мистецтво. Тема. Осінь така мила.
Мета. Узагальнити знання дітей з даної теми. Працювати над
удосконаленням навичок різних видів читання. Збагачувати словниковий
запас.
Розвивати навичку малювання людини в русі. Ознайомити з елементами
будови та основних пропорцій. Вчити узгоджувати основну форму та
частини..
Прищеплювати любов до природи рідного краю в осінню пору.
Матеріал до уроку. Підручник О.Я.Савченко “Читанка”, 3 кл., роздатковий
матеріал (для вправ на вироблення навичок свідомого читання), тексти для
диференційованого читання, осінній народний календар, виставка робіт
“Своїми руками”, ребус (Осінь), загадки, сюжетні малюнки, книга
“Календарик їжачка-лісовичка”, господиня-Осінь, програвач, грамзаписи,
кленові жовті листочки.
Хід уроку
Організація класу до уроку.
Вправи на вироблення навичок свідомого читання (з роздатковим
матеріалом).
Учні самостійно розкладають у дві кишеньки таблички із записами назв
днів тижня і назв пір року.
Перевірка самостійної роботи.
– Скільки днів у тижні?
– Назвіть їх.
– Які є пори року?
– Скільки їх?
– Назвіть пори року.
– Яка зараз пора року? (Осінь)
Розгадування ребуса.
Осінь
Звуко-буквений аналіз слова.
Осінь – 2 склади, І – наголошений, 5 букв (о, ес, і, ен, ь), 4
звуки [о,с’,і,н’]
Оголошення теми і мети уроку
Так, осінь…
Вона, тоді буває чарівна,
Коли стає золотокоса,
Отож, заглянемо у осінь.
Сьогодні ми узагальнимо знання, набуті на уроках читання при вивченні
теми “Осінь”.
Бесіда (з елементами гри)
Вчитель: Але зупинімось, як же ми можемо говорити про осінь, коли її
нема поряд?
Можливо покликати?
Раптом прийде?
Діти: осінь, осінь!
Прийди до нас в гості! (2 рази) осінь: (заходить)
Добрий день, діти!
А ось і я, осінь.
Я прилинула до вас в гості
на білій хмаринці, щоб побувати
на вашому уроці.
(Читає вірш “Осінь”).
Біжи до мене, дітвора,
Дзвінка, срібноголоса!
Весни я рідная сестра –
Багата, щедра осінь.
Мою сестру ви, малюки,
Безмірно полюбили
За ясне сонце, за квітки,
За гай співучий, милий.
Я також вас розвеселю,
Не дам засумувати.
Пісні веселі я люблю,
Люблю потанцювати
На мене вітер налітав
І обмивав дощами.
Страшними зливами лякав,
Та я зустрінусь з вами.
Віддам гостинці я свої –
Всі груші, дині, сливи.
Зі мною, дітоньки малі,
Ви будете щасливі.
Повторення вивчених віршів про осінь
Осінь. Хто з вас хоче прочитати вірші про осінь, які ви вивчали на
уроках?
Учні читають вірші напам’ять (“Дрімають села”, “Обряди і звичаї”,
“Ходить гарбуз по городу”, “Хвалилися гриби”, “Коник-стрибунець”, “Ой,
діброво, темний гаю”).
Вікторина.
– З яких творів ці рядки?
а) День був ясний, сонячний та теплий. Надворі стояла суша. Небо
синіло, як літом.
(“Осінній день” І.Нечуй-Левицький)
б) Може вам медку солодкого? А може яблучок рожевобоких? Винограду
?
?=i?солодкого? Кавунів червоних, як жар? Все в мене є. Всім я багата,
любі…
(“Щедра осінь” Ю.Збанацький)
в) Жали, женчики, жали, серпики поламали,
Серпики золоті, женчики молоді…
(Жали, женчики, жали… Народна пісня)
г) Улянка повільно глянула навколо і наче вперше помітила, що ліс її
любий вже прибирався в нову чарівну одежу.
(“Лісовою стежкою” О.Донченко)
Питання до розділу
– Яку назву має вивчений розділ?
– Як пояснити значення вислову “в барви-шати вляглися ліси і поля”?
– Про що йдеться у творах “Дрімають села”, “У лісі”, “Лебедині зграї”?
Які фарби переважають у творах “Осінній день”, Щедра осінь”,
“Коник-стрибунець”?
– Які ваші улюблені твори?
– Які ваші улюблені кольори? До яких творів ви їх використали б?
Вибіркове читання
– Прочитати портрет Улянки із твору “Лісовою стежкою” (с.39).
Прочитати, чим вважалась осінь у давнину (с.44). (Твір “Що край, то
звичай”).
– Прочитати, який був коник-стрибунець. (Твір “Коник-стрибунець”,
с.45).
– Прочитати опис берізки. (Твір “Жовте листя” с.47)
Фізкультхвилинка
Учні танцюють вальс (з кленовими листочками в руках) з
господинею-осінню.
Диференційоване завдання
а) мовчазне читання текстів учнями (2-3 хв.).
б) Читання текстів ланцюжком.
Висновок. Осінь прекрасна завжди, в будь-яку погоду.
Робота над прислів’ями та приказками
а) Як листя жовтіє, то поле смутніє.
б) Весна багата на квітки, а осінь на сніпки.
в) Осінь усьому рахунок веде.
г) Жовтень ходить по краю та виганяє птиць з гаю.
Ознайомлення з народним календарем
а) Читання з підручника (с.45).
б) Зачитування з газет, журналу “Барвінок”.
Повторення ознак ранньої та пізньої осені
Учні розповідають про ознаки, використовуючи сюжетні малюнки.
Робота над загадкою
Осінь. Друзі, відгадайте загадку!
В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка,
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки.
(Їжачок)
Робота з книгою “Календарик їжачка-лісовичка”
Ми недаремно повторили ознаки ранньої, золотої та пізньої осені. Зараз
ми маємо змогу ще раз побувати у гостях у нашого їжачка-лісовичка і
прочитати його календарик.
а) Мовчазне читання;
б) читання ланцюжком;
в) розгляд малюнків.
Висновок. Осінь – прекрасна і багата пора, яка несе достаток в дім.
Заключна бесіда
– Який урожай ми збираємо восени?
– Які овочі і фрукти дозрівають?
– Як колгоспники заготовляють їх на зиму? Де зберігають?
– Навіщо робити запаси їжі?
Підсумок уроку
– Яку тему ми узагальнювали на уроці?
– Що ви найкраще запам’ятали і будете довго згадувати?
Ставлю оцінки, мотивую їх.
Ознайомлення з виставкою робіт
а) Назва роботи;
б) автор;
Завдання додому. Вивчити вірш на дану тему. Намалювати малюнок на тему:
«Золота осінь».
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter