Основи здоров’я 1 клас

Тема: Обережно: незнайомці

Мета: Ознайомити учнів з основними правилами особистої безпеки при
зустрічі з незнайомими людьми у ліфті, під’їзді, на вулиці; формувати
навички правильної поведінки, коли дзвонять у двері, по телефону; вчити,
як поводитися в різних місцях, коли заблукав; розвивати здатність
орієнтуватися в складних ситуаціях, реально оцінювати небезпеку;
виховувати сміливість, спостережливість, винахідливість.

Хід уроку

І. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок,

Час почати нам урок.

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо основи здоров’я вивчати.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

— Діти, з якої казки цей уривок:

«Ви сидіть дома, двері за мною закрийте на замок і нікому не одчиняйте.
А я піду в ліс та їсти вам принесу…» («Вовк та семеро козенят»)

— Що наказувала матір – коза своїм діткам?

— А чи послухали вони свою матір?

— Що з ними сталося?

— Підберіть слова-ознаки до слова «вовк» (Хитрий, злий,
голодний, небезпечний).

— У нашому житті, діти, також зустрічаються небезпечні люди.
Таких людей називають злими або непорядними. Зовні ці люди такі ж, як
усі. Це тільки в казках розбійника, шахрая, злодія легко впізнати! А
справжнього злодія іноді не відрізнити від звичайної людини. Але в душі
він жорстокий і злий.

Тому з раннього дитинства вам слід знати, що люди різні
і мати справу необхідно тільки з тими, кого ви знаєте, з ким познайомили
вас батьки. Всі інші – це незнайомі люди.

— То як ви думаєте, про що ми сьогодні з вами будемо розмовляти?

— Чого повинні навчитися?

2. У ліфті, поїзді

— Зустріти незнайомців можна навіть у своєму під’їзді. Тому, щоб не
стати жертвою злочинців розгляньте ілюстрацію і скажіть, що необхідно
зробити, перед тим, як зайти у під’їзд? (с. 86)

(Якщо нікого незнайомого нема — заходимо)

— Заходити ви у під’їзд і чекаєте ліфт. В цей час підходить
незнайома людина і зупиняється біля вас. Відкриваються двері ліфта,
людина заходить в середину. А що робити вам?

— Ви повинні не боятися і не соромитися сказати: «Я поїду іншим
разом!». Якщо ця людина буде кликати вас – відразу відійдіть до сходів,
а ще краще – вибігти з під’їзду.

Твердо запам’ятайте: не можна сідати в ліфт з незнайомцями.

— Чи знаєте ви, як потрібно користуватися ліфтам?

— Що ви будете робити, якщо застрягнете у ліфті?

3. На вулиці

— Пригадайте казку «Колобок», що трапилося з колобком? Чому? (Пішов
без дозволу гуляти)

— Така небезпека може чатувати на вас і на вулиці. До вас може
підійти незнайомець і попрости допомогти знайти котика, запропонувати
покататися на машині, подивитися кіно, пограти у комп’ютерну гру.

— Як ви вчините в такій ситуації?

— Запам’ятайте просту істину: дорослі повинні звертатися за
допомогою до дорослих , а не до дітей. Найкраще – взагалі не говорити з
незнайомцями або ввічливо сказати: «Вибачте, я вам не зможу допомогти, я
вас не знаю» – швидко відійти або відбігти.

— Дітям необхідно знати декілька правил безпеки на випадок зустрічі
з незнайомцями.

?

3/4

i

X ? ? O $

ога далі. Якщо людина здається вам підозрілою, небезпечною, перейдіть на
інший бік вулиці.

2. Якщо раптом хтось тягне вас за собою – виривайтеся, кусайтеся. І
головне – кричіть. Краще кричати такі слова: «Залишіть мене! Я вас не
знаю! Мене крадуть! Це — чужа людина! Він — не мій батько! «. Такі
фрази швидше притягнуть увагу людей.

3. Ще треба пам’ятати, що небезпечними можуть бути не тільки чоловіки,
але й жінки, бабусі, молоді хлопці, дівчата.

Добре запам’ятайте закон «НЕ»:

— не розмовляйте з незнайомцями;

— не сідайте в машину до незнайомців;

— не гратися дорогою зі школи додому;

— не гуляйте з настанням темряви.

4. Розгляд ілюстрацій у підручнику (с.87)

— Що хлопчики роблять неправильно?

— Як слід себе поводити? Чому?

ІІІ. Фізкультхвилинка

ІV. Робота над темою уроку

1. Вам подзвонили (у двері чи по телефону)

— Добре, коли в домі є така зручна річ, як телефон. А чи вмієте ви
користуватися телефоном?

— Говорити по телефону дуже просто – це відомо кожному. Але тут є
одне важливе правило: розмовляти потрібно тільки зі знайомими. А якщо
подзвонили незнайомі, треба сказати, що батьки не можуть підійти до
телефону. Чому?

— Запам’ятайте основні правила розмови по телефону з незнайомцями:

— Не називайте адресу своєї квартири, будинку;

— Ніколи не називайте номер свого телефону;

— Не розмовляйте з незнайомцями довго, тим більше не говоріть, що
батьків немає дома;

— Обов’язкова попросіть батьків, щоб вони перевірили чи правильно
ви користуєтесь телефоном.

2. Розгляд ілюстрацій (с. 88)

3. Правила поведінки, якщо вам подзвонили у двері.

— А чи знаєте ви, як себе поводити, якщо вам подзвонили у двері?

— Запам’ятайте наступні правила:

— Не можна відкривати двері, якщо дзвонить незнайома людина;

— На всі прохання незнайомців слід відповідати: «НІ!», а ще краще
– зовсім не розмовляти;

— Якщо в двері дзвонить (стукає) листоноша, монтер, електрик,
міліціонер, все одно не відкривайте двері, якщо не знаєте цих людей.
Злочинці можуть переодягнутися в будь-яку форму;

— Якщо незнайомець намагається силоміць відкрити ваші двері, треба
подзвонити в міліцію за телефоном 102; якщо немає телефону, покликати на
допомогу через вікно.

4. Гра – перевірка «Стук у двері»

Учень – Хто там?

Голос – Це я, дядя Саша! Відчини я прийшов перевірити електрику.

Учень – Я не можу відчинити, мама не дозволяє!

Голос – Та чого ти боїшся? Я твою маму добре знаю, а вона – мене!

Учень – Пробачте, прийдіть тоді, коли мама буде вдома, а зараз я не
відчиню!

Голос – Відкривай зараз же, мені ніколи з тобою бавитися! У мене робота!

Учень – Ні, вибачте, я подзвоню до мами або тата…

— Як би ви вчинили, якщо б до вас постукали у двері?

— Чи треба вести переговори?

— Що потрібно робити в подібному випадку?

5. Зустріч з казкою

— Діти, пригадайте, у яких казках герої не слухались своїх
товаришів, батьків і через це з ними трапилася біда?

«Котик і Півник» (Півник розмовляв з лискою)

«Червона Шапочка» (Розмовляла з вовком, показала хату)

«Буратіно»(Замість школи пішов до театру)

«Вовк та семеро козенят»(Відчинили двері)

«Колобок»(Пішов гуляти без дозволу)

V. Підсумок уроку .

— То про що ви дізналися?

— Чого навчилися?
