Інтегрований урок в 3 класі на тему: «Найвища мудрість людини – творити
добро».
Головна ідея уроку: кожна людина, в міру своїх сил, повинна робити
добро.
Мета: Я і Україна (громадянська освіта): підвести до розуміння змісту
поняття «добро». Вчити встановлювати взаємозв’язки між поняттями
«людина» і «добро». Збагачувати уявлення про вияви почуттів добра.
Залучати до міркування щодо проблем «добра» і «зла». Розвивати емоційну
сприйнятливість, емпатію, пізнавальну активність в процесі самостійної
пошукової роботи.
Позакласне читання: розширювати коло читацьких інтересів учнів. Сприяти
визначенню та засвоєнню головної думки оповідання. Вдосконалювати вміння
робити висновки з прочитаного твору.
Розвивати читацькі навички, інтонаційну виразність, зв’язне мовлення,
мовленнєву творчість.
Виховувати потребу робити добро.
Хід уроку:
І. Налаштування на урок.
(Учитель зачитує учням епіграф)
Врятує світ краса – завжди так говорили,
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
Тож, люди на землі! Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити,
У царстві справедливості й добра!
ІІ.Спільне визначення теми уроку.
– Як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо говорити (відповіді
учнів).
– Отже тема нашого уроку: «Найвища мудрість людини – творити
добро»
(вивішується на дошці).
– Чому кажутиь, що Людина і Добро нерозривно пов’язані між собою
і повинні йти поруч?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та визначення завдань уроку.
– Сьогодні ми спробуємо відповісти на ці запитання і визначити,
чому «добро – найвища мудрість людини».
IV. Робота над темою уроку.
(Учні проводили групову пошуково-дослідницьку роботу і в даній частині
уроку презентують рензультати своєї роботи).
– Зараз попрацюємо в нашій творчій лабораторії і заслухаємо повідомлення
пошуковців.
1. «Соціологи» представляють результати соціологічного опитування з
проблеми «Що таке добро?» та (на дошці) складають відповідний
«Асоціативний кущ».
2. «Літератори» презентують прочитані твори про добро В. Сухомлинського,
використовуючи Метод ПРЕС.
3. Етимологи доповідають про своє відкриття – значення слова «людина» на
основі дослідження його кореня: люд = лю (любов) + д (добро)
4 z
4. Народознавці ознайомлюють із прислів’ями про добро, які вони знайшли
та вивчили.
5. – А якого кольору добро (відповіді учнів). Презентація робіт групи
«художників».
6. «Поети» зачитують власні вірші на тему «добра» і «Зла».
7. – Як ви думаєте, чи може музика спонукати людину на добрі чи злі
вчинки? (відповіді учнів)
– Давайте подивимось, що думають про це науковці-дослідники ( перегляд
відеофрагменту фільма «Великая тайна воды» (1,5 хв).
– Якщо музика так впливає на воду, то уявіть як вона впливає на людину,
яка на 80 % складається з води?
V. Фізкультхвилинка:
В нашім класі друзі всі (3 оплески в долоні):
Ти і Я, і Ми, і Ви, (3 оплески в долоні),
Посміхнись тому, хто зліва (поворот вліво),
Посміхнись тому, хто зправа (поворот вправо)
Ми – одна сім’я! (жест руками)
Учитель: Поділіться, діти, з усіма теплом,
Подаруйте його друзям, хай зросте добром!
VI. (Позакласне читання)
– Сьогодні ми завершуємо вивчення творчості В. Сухомлинського та
ознайомимось з його оповіданням «Добре слово».
Робота над текстом:
1. Читання підготовленим учнем.
2. «Словникова скринька» (використовуються справжня скринька, де
знаходяться слова, значення яких потребує уточнення): стільники,
ослінчик, танула на очах).
3. Тестові завдання для з’ясування розуміння учнями фактичного
змісту твору.
4. Завдання на розуміння головної думки оповідання.
– Підберіть із запропонованих прислів’їв таке, яке, на вашу
думку, найкраще відповідає змісту (робота в групах).
5. Вибіркове читання:
– знайдіть і зачитайте рядки, у яких звучить, що ж було у словах
бабусі Надії?
6. Розвиток інтонаційної виразності:
– Передайте інтонаційно слова бабусі.
7. Робота в парах:
– Поставте один одному запитання за змістом.
8. Читання зі скороченням, але збереженням фактичного змісту і
головної думки.
VI. Підсумок уроку.
(Учитель надає слово учням – «Психологам», завдання яких уважно слухати
відповіді інших та відповісти на заключні питання:
– То чому творити добро – це найвища мудрість?
– Чи природжена риса характеру «доброта»?
– Як серед потоку людей, що йдуть назустріч, можна визначити
добру людину?
– Які добрі вчинки можете зробити ви?
(до відповідей потрібно залучати і інших дітей).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter