Урок розвитку зв’язного мовлення в 4 класі.

 

Тема: Написання тексту – розповіді  за даним початком.

Мета: учитися складати текст – розповідь  за даним початком, поглибити
знання про синичку  вчитися спостерігати за птахами, формувати вміння
піклуватися про птахів, виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиця з зимуючими птахами, фотографія  синички, аплікація.

 

Хід уроку.

I. Організація класу.

— Всі почули ви дзвінок на улюблений урок? Кожен з вас підготувався, на
перерві постарався? Зараз сядуть всі дівчатка,  а за ними і хлоп’ятка.
Ласкавинки посилаймо. Працювати починаємо.

Девіз уроку «Час дарма не марнувати, будемо дружно працювати».

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: послухайте вірш і скажіть чи підходить він до таблиці (на
таблиці зображені зимуючі птахи).

***Розстелила зима білу скатертину***

Зраділи дорослі і діти зраділи.

А птахи нам звичні зимі не так раді.

Зібрались усі на пташину нараду.

Тут і снігур й жовтогруда синиця,

Й горобчикам нашим. щось не сидиться.

Прилетіла сорока-білобока.

Поважно походжає ворона, взявши руки в боки.

Що ж нам робити?

***Як цю зиму пережити?***

 

Вчитель запитує:

1.               Чому птахи зібралися на нараду?

2.               Хто назве птахів, як можна назвати їх одним
словом?(Зимуючі птахи)

3.               Що слід робити людям, щоб птахи пережили зиму?

 

III. Актуалізація опорних знань.

     — А зараз учениця загадає загадку,  а ви повинні відгадати?

— Чи є ця пташка на таблиці?

 

***Що за птичка невеличка? ***

Має білі щічки, сірі лапки, чорну шапку,

Фартушок жовтенький, голосок тоненький,

Та ця птичка невеличка називається…(СИНИЧКА).

— З’являється   фотографія синички.

 

Виступає група дітей  «Пізнайки»

Перший учень

Синичка – маленька пташка. Вона трохи менша від горобця. У неї чорна
голівка, білі щічки, груди жовтенькі, а спинка зеленувата. Живее синичка
у лісах, садах, парках.

 

Другий учень

Маючи високу температуру аж (45С0) синички, не лікуються. Чому? Це у
людей при температурі 42С0 зсідається білок і вони гинуть,  а для
синичок, як і для всіх птахів, висока температура тіла є нормальною. І
потрібна вона для польоту. Адже, щоб літати, птахам потрібно мати багато
сил (енергії). І висока температура допомагає їм їжу швидше
перетворювати на енергію.

До того ж синички дуже рухливі.

 

Третій учень

Є близько десяти видів цих пташок, але найчастіше зустрічається синиця
велика. Насправді ж вона зовсім невелика, Але серед своїх синичок
родичів найбільша. Ця пташка не відлітає зимувати в теплі краї а
залишається у нас протягом усього року. У наших краях, крім синички
великої, поселилась синиця блакитна, чубата, і синиця чорна.(показ
фотографій)

 

Четвертий учень

Стрибаючи с гілки на гілку,  синичка нишпорить по всіх щілинах, шукаючи
комах та їх личинки. У літку родина синичок споживає за день 150 довгих
(3-4см) гусениць а за рік знищує декілька десятків комах. На добу
синичка їсть 5-6 разів і з’їдає скільки комах скільки важить сама. Своїм
малятам батьки – синички носять їжу аж до 350-390 разів на день. Усі
синички люблять зависати на дереві вниз головою і розкльовувати їжу
притискаючи її лапкою до гілки. Особливо цікаво спостерігати як
акробатка їсть підвішене сало.

 

П’ятий учень

Ледь розвеснится, а вже чути чіткий звук, сінь-сінь-сінь. Це старається
самець синиці великої. Настав час знайомитися і будувати гніздо. Але цим
займається тільки самичка. Вона може влаштовувати його будь-де, у щілині
стіни, у поштовій скриньці, у старій консервній старій бляшанці а інколи
у шпаківні, чи дятловому дуплі.

 

Шостий учень

У своє житло синичка наносить сухого моху, трави и листки. А серединку,
де лежатимуть маленькі білі з рожевими цяточками яєчка. Пташка вимощує
ніжним пуховим пір’ячком і шерстю тварин. Невдовзі у гнізді з’являється
8-10 пташенят. Молоді синички залишають рідну домівку через 15-20 днів
після народження і зразу пробують літати.

 

Виступає група «Народознавців»

Про синичок складено багато прислів’їв

1.               Де багато синичок — там не має комашок.

2.               Синичка маленька,а скільки користі приносить.

(

*

»

l

n

*

  -

»

n

?aeaeaeaeae?aeaeaeaeaeae??????????aeae

gdbk

^„?`„?gdbk

<Краще синиця в руках, ніж журавель у небі. 4.               Синиця шкоду робить, а журавель відповідає. 5.               Синиця пищіть – зиму віщить. 6.               Пусти синицю, хоч на пшеницю.   Група «Мовників»   Перший учень А про тих. хто багато пообіцяв і нічого не виконав кажуть: «Синиця слави наробила, а моря не запалила». Сл. А.Грицай пісенька «Синичко, сестричко, Умий своє личко Дощиком, росою, ніжною красою.»   Другий учень Л.Костенко «Синички на снігу» П.Панча «Синички» П.Приходько «Жадібна синичка» і інші. Л.Костенко «Синички на снігу» ***Синиці голодом намлілись –*** Така зима, така зима! О це б у вирі полетіти - Так батьківщина там нема.   Третій учень Т.Демченко  «Хитрий Гриць» ***Бачиш он, Грицю *** Горобця й синицю? Бачу. Котра з них синиця?- Питають у Гриця. Легенька задача. Синиця он ця. Що біля горобця.   Вчитель: Ви слухали розповіді про синичку. Які ж словосполучення, вислови ви записали в словникову скарбничку. (Діти зачитують записане)   IV. Фізична хвилинка. Раз! Два! Час вставати! Будемо відпочивати. Три, чотири! Присідаймо. П’ять, шість! Засміялись! Кілька раз понахилялись. І синички прямо в клас завітали до нас. Будемо бігати, стрибати, Лиш синичок не чіпати.   Вчитель: З яких частин складається текст.   На дошці записаний зачин тексту, прочитайте його.   Одного разу проклюнулася з яйця пташка. Вона привіталася до сонечка, хмаринки, до всіх всіх. Яка чемна пташка? Захотіли всі гуртом для пташки сукню пошити.   А зараз я буду загадувати загадки. Відгадавши їх, ви зрозумієте хто ж допоміг синичку одягнути.              Загадки: 1. Його не сіють а воно кожного дня сходить? (СОНЕЧКО) - Сонечко яке подарувало забарвлення синичці? (ЖОВТИЙ колір) 2. Летить орлиця по синьому небу, Крила розкрила, сонце закрила? (ХМАРИНКА). Який колір подарувала хмаринка? (Білий). 3.Літом одягається, а на зиму одежі цурається?(ДЕРЕВА). Килим зелений землю вкриває. Що це за килим, хто відгадає?(ТРАВИ). Який колір подарували дерева і трави?(ЗЕЛЕНИЙ) 4.Темно стало на дворі, Сяє місяць угорі, Спати треба, певна річ Бо прийшла на землю….(НІЧ) Який колір подарувала нічка?(ЧОРНИЙ) 5. Блакитний намет весь світ накрив? (НЕБО) – синій   -                    При відгадуванні загадок, створювалась аплікація де був кожен із цих предметів. -                    Перед обличчям дітей постає таблиця.    Сонечко                    Жовтий  Нічка                         Чорний  Небо                           Синій  Хмаринка                       Білий  Трави і дерева                      Зелений   Опорна лексика. Манишка – нагрудник, пришитий до чоловічої сорочки, або жіночого плаття. Чемна – ввічлива. Діти за поданою аплікацією і поданими словами усно складають текст. Слухаємо складені тексти 2-3 учнів. Наприклад:   *** Одного разу проклюнулася з яйця пташка. Вона привіталася до сонечка, хмаринки, до всіх, всіх. Яка чемна пташка? Захотіли всі гуртом для пташки сукню пошити. Сонечко дало жовтої тканини на манишку. Трави і дерева дали на спинку по клаптику зеленої тканини. Небо подарувало на крильцята темно-синій колір. Біла хмарка, яка пливла по небу, зафарбувала щічки білим кольором. Нічка пошила чорну шапочку на голівку. Ось так всі дружно одягнули пташечку, яка тільки вилупилася.  ***   -                    Діти записують складені розповіді. -                    А для слабших диференціація.     Вставити в текст слова і закінчити опис.   На яблуневу гілку сіла … синичка і за цвірінькала. Вона мала пір’ячко … кольору із … відтінком, … голівку з … щічками і … , як намистинки очі.   Слова для довідок: весела, синього, зеленуватим, маленьку, білими, блискучі. V. Презентація робіт. VI. Підсумок уроку. -                    Чим сподобався урок? -                    Що цікаве ви дізналися на уроці? -                    Що вдавалося легко а що важко?   VII. Домашнє завдання: Скласти текст – міркування про синицю.
