Музика розповідає
Конспект уроку з музики у 1 класі
Тема: Музика розповідає
Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво;
ознайомити з поняттям «нотний стан», «скрипковий ключ», «нота»;
вдосконалювати вокальні, танцювальні навички; розвивати ритмічний слух,
увагу; виховувати інтерес до музики.
Музично-дидактичний матеріал: П.Чайковський «Танець феї Драже», «Баба
Яга»; поспівка «Перший клас»; пісня Б.Фільц «Морозець»; пісня Я.Степовий
«Сніжинки»; музично-ритмічна вправа «Ось так»
Обладнання: портрет П.Чайковського, ілюстрації до пісень, малюнки
музичних інструментів, казковий герой, дитячі музичні інструменти,
DVD-плеєр, синтезатор, диски (1, 2 клас), дидактичний матеріал, цукерки
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вхід під музику П.Чайковського «Марш дерев’яних солдатиків»
2. Музичне вітання «Перший клас»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
– Сьогодні до нас на урок завітала добра фея, яка буде спостерігати за
вашою роботою, поведінкою на уроці. За кожну правильну відповідь ви
отримуватимете сніжинку, а в кінці уроку самих активних чекає сюрприз
від феї.
ІІІ. Розспівування і засвоєння музичної грамоти
1. Ознайомлення із термінами «нота», «нотний стан», «скрипковий ключ»
В зошитах твоїх охайних
Зрозуміло все й звичайно:
Є там лінії й клітинки
І відмінні є оцінки.
Там шикуються в загони
Букв і цифр стрункі колони.
Тільки де ж значки музичні
В зошитах шукати звичних?
Для тих знаків особливих
Збудували хатку з ліній!
Їх не важко рахувать:
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Має назву хатка та
Нотний стан.
Господинь у домі сім:
До, ре, мі фа, соль, ля, сі.
Щоб дверцята відчиняти,
Треба ключ надійний мати.
Ключ до музики – запам’ятай –
І скрипковим називай.
(під час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює
кольорові ноти по порядку, скрипковий ключ)
2. Первинне закріплення
– За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
– Скільки нот є? Назви.
– Де записуються ноти?
– Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
– Які за висотою звучання бувають ноти?
3. Гра «Луна»
Мета: повторити звуки ЗО та ВІ; розвивати музичний слух.
ІV. Розучування пісні Я.Степового «Сніжинки»
1. Вступна бесіда
– Яка зараз пора року?
– За якими ознаками зима відрізняється від інших пір року?
2. Відгадування загадки
Срібна зірка біла-біла,
На долоню мені сіла.
А як сіла, то розтала,
Голуба водиця стала.
– Сьогодні на уроці ми розучимо нову пісеньку Якова Степового, яка так і
називається «Сніжинки».
3. Виконання вчителем пісні
– Яка мелодія пісні? (ніжна, плавна)
– Який характер музики? (ніжний, лагідний, ласкавий, спокійний, добрий)
4. Розучування першого куплету по частинах
Мета: звернути увагу, що сильна доля припадає на другий склад, мелодія
починається із затакту.
V. Музично-ритмічні рухи. Фізхвилинка із елементами танцю
oe
”
?
¬
TH
VІ. Слухання музики П.Чайковського «Танець феї Драже», «Баба Яга»
– Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв
казок, і його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів,
що кожна людина може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.
– Послухайте музику П.Чайковського з балету «Лускунчик», у якому задіяні
персонажі – дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву
цукерок – фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого
героя найбільше підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?
1. Слухання. П.Чайковський «Танець феї Драже»
– Це танець феї Драже. Інструмент, на якому виконується ця мелодія,
називається челестою. Це за його допомогою творяться такі чудові казкові
звуки. Він схожий на маленьке піаніно, тільки всередині не струни, а
металеві пластинки, по яких б’ють молоточки.
2. Аналіз прослуханого
– Як челеста допомагає розповісти про фею Драже?
– Добра вона чи зла?
– Чому ви так вважаєте?
3. Слухання. П.Чайковський «Баба Яга». Вираження рухами
– Яких героїв казок ви знаєте?
– Усі, кого ви назвали, робили добрі справи, допомагали людям. А хто їм
заважав? (Баба Яга)
– Ось як про неї розповідається в одній казці: «Вранці прокинулася Баба
Яга – кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках. Дивиться – немає
Івана-Царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На залізній ступі скаче,
тичкою поганяє, мітлою слід замітає – тільки вітер свистить, хмари
розганяє…»
– Послухайте, як розповів П.Чайковський казку про Бабу Ягу в
фортепіанній п’єсі, яку так і назвав «Баба Яга».
4. Аналіз прослуханого
– Якою Баба Яга зображена у п’єсі?
– Як розповідає про неї музика?
– Якими музичними засобами передає музика характер Баби Яги? (гучними,
низькими)
5. Порівняння музичних образів
VІІ. Ритмічні вправи. Шумовий оркестр
– У чому різниця між ритмічними складами І та П
– Що означає цей знак Z?
– Проплескайте вправу І П Z І І
– Яку пісню нагадує цей ритмічний рисунок П І П І ?
VІІІ. Виконання пісні Б.Фільца «Морозець»
1. Виконання без музичного супроводу, а із супроводом шумового оркестру,
виділяючи сильну долю кожного такту
2. Виконання з танцювальними рухами, музичним супроводом та шумовим
оркестром
ІХ. Підсумок уроку
1. Опитування
– Скільки нот є? Назви.
– Де записуються ноти?
– Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
– Які твори слухали?
2. Нагородження всіх дітей солодкими подарунками від феї Драже
Х. Вихід з класу під музику П.Чайковського «Танець феї Драже»
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter