Урок
Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка)
Тема. Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка).
Мета: продовжувати формувати уявлення про різноманітні прояви життя, про
людські достоїнства і недоліки; учити адекватно оцінювати себе, свої
вчинки; виховувати прагнення до саморозвитку; моделювати життєві
ситуації і вчити знаходити вихід із них, робити висновки.
Обладнання: маски до казки «Без чого не можна жити», аркуші-за-готівки
для опису свого характеру.
ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Бесіда.
— Що є найціннішим для людини?
— Чи достатньо для людини мати свій дім та їжу, щоб бути щасливою?
— Від чого, ж залежить уміння будувати своє життя змістовно і цікаво? 2.
Інсценування казки «Без чого не можна жити».
3. Заслуховування усних розповідей «Я хочу, щоб моє життя…».
4. Бесіда.
— Із життям якої відомої особи ми познайомилися на попередньому уроці?
— Що ви можете розповісти про матір Терезу?
— Які з її настанов припали до вашої душі?
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Читання вчителем й обговорення повчальних текстів.
• Притча про Шартрський собор
Колись дуже давно у французькому місті Шартрі будували великий собор.
Трьом робітникам, які підвозили матеріал, задали одне й те ж листания:
«Що ви робите?»
Перший відповів крізь щільно стиснуті зуби:
— Тягаю важучі тачки з цим проклятим камінням. Ось які мозолі набив на
руках!
Другий відповів добродушно:
— Що роблю? Заробляю на кусень хліба своїй жінці і двом донечкам. А
третій випрямився, витер піт з обличчя, широко посміхнувся і сказав:
— Я будую Шартрський собор!
— У чому полягав сенс життя кожного робітника?
— Хто із цих людей насправді щасливий? Чому?
— Яка основна думка притчі?
— Що, на вашу думку, може принести людині щастя?
• Які вони бідні
Ще и не світало, ще й ранкова зірниця не зайнялася, як батько збудив
Сергійка й сказав:
— Ходімо в поле. Послухаємо жайворонкову пісню.
Сергійко швидко встав, одягся, і вони з батьком пішли в поле. Небо на
сході стало рожевим, небосхил з кожною хвилиною світлішав, зорі згасали.
Десь з далекої ниви піднялася сіра грудочка й понеслася у височінь.
Раптом вона спалахнула, ніби вогник серед блакиті, і в ту хвилину
Сергійко почув дивну пісню. Немов над полем хтось натягнув срібну
струну, і вогняна пташка, доторкаючись до неї крильцями, розсипає над
степом музику.
Сергійко затамував подих. Йому спало на думку: а якби ми з татком спали
— жайворонок все одно співав би?
— Татку,— тихо прошепотів Сергійко,— а ті, хто зараз сплять, не знають
цієї музики?
— Не знають,— відповів батько пошепки.
— Які вони бідні…
— Чи щасливі були батько з сином тієї миті, коли почули спів жайворонка?
— У чому полягало їхнє щастя?
— Чому оповідання отримало таку назву? Як ви її розумієте?
— Чи можна прожити без задоволення після виконаної роботи? без пташиного
співу?
Яким буде таке життя?
2. Бесіда.
— Що відчували герої оповідань? (Задоволення, радість, гордість щастя.)
Як ви вважаєте, чому?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Життя людини — складний механізм, який залежить не тільки від зовнішніх
умов, але й від внутрішнього світу людини. Ось про цей світ ми й будемо
вести розмову на уроці.
IV.ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійна робота.
Добір до слова «Я» слів-асоціацій, тобто слів, пов’язаних за змістом із
цим словом.
2. Розповідь учителя з елементами бесіди.
Ваші слова-асоціації описують і зовнішній вигляд людини, і її внутрішній
стан. Це говорить про те, що кожна людина мас
особисте «Я» і людське «Я».
— У чому ж різниця між ними? (Зовнішність очевидна для всіх,
а внутрішній світ виявляється у вчинках і поведінці людини.)
— Із чого складається людське «Я»?
— Від чого залежить прояв людського «Я»?
— Чи можна, тільки зустрівши людину, визначити її характер, людські
якості?
— Що впливає на формування внутрішнього світу людини? Народжується
дитина. Вона тільки з’явилася на світ, а вже
потребує батьківської уваги, любові. Зараз від рідного оточення
залежить, які риси характеру, звички закладаються в дитині. Дитина
підростає, і вже не тільки рідні мають вплив на особистість, а й інші
люди — в дитячому садку, школі, у транспорті, на прогулянці. Книги,
музика, живопис впливають на формування внутрішнього світу людини.
— Як ви гадаєте, чи бере участь сама дитина у надбанні якихось своїх
якостей, звичок, рис характеру?
— Що ми називаємо людськими достоїнствами, а що — недоліками? Процес
формування людського «Я» — не односторонній. Крім
зовнішніх факторів важливі ще й внутрішні — робота мозку, серця і душі.
Тільки у такому випадку можна говорити про саморозвиток особистості.
— Як ви розумієте слово саморозвиток?
Саморозвиток — це і є розвиток свого другого «Я», удосконалення
особистих якостей, робота над характером, відмова від шкідливих звичок.
Саморозвиток неможливий без самооцінки.
— Що таке самооцінка?
Самооцінка — оцінка самого себе, своїх можливостей, якостей, досягнень і
свого місця серед інших людей.
У результаті самооцінювання одна людина залишається задоволена собою , а
інша — навпаки. Хтось має підвищену самооцінку, а хтось занижує свої
можливості.
Підвищена самооцінка може призвести до того, що людина, переоцінивши
свої можливості і не подолавши труднощі, звинувачує оточуючих у своїх
невдачах, часто свариться з ними. Люди з підвищеною самооцінкою, як
правило, стають недовірливими або високомірними.
Занижена самооцінка — показник невпевненості у собі. Такі люди
відмовляються від виконання важких завдань, бездіяльні, тривожні,
звинувачують себе у всіх негараздах.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота з підручником (с. 17—18).
— Чому гуску з народної усмішки назвали гордою?
— Що означають слова гордість, горда? Бути гордим добре чи погано?
Цікаво, що слово гордий з’явилось у нашій мові дуже давно. Тоді воно
мало значення страшний, жахливий. Іноді важко визначити, якою рисою
характеру — позитивною чи негативною — її можна вважати. Уся справа в
надмірності. Самоповага — це добре. Але надмірна гордість може перерости
у пихатість.
Послухайте кілька значень слова гордий і виберіть те, яке можна віднести
до позитивного:
1) Сповнений особистої гідності, самоповаги;
2) який відчуває задоволення від чого-небудь, від усвідомлення
досягнутих успіхів, переваги в чому-небудь;
3) який має про себе надмірно високу думку і зневажливо, звисока
ставиться до інших.
— Поміркуйте, які зі значень цього слова розкрила народна усмішка «Горда
гуска»?
Виконання завдань підручника.
2. Робота над прислів’ям.
Не хвали себе сам, хай тебе люди похвалять.
— Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
— Чи підходить воно до теми нашого уроку?
3. Читання й обговорення оповідання Л. Кисельової«І так буває».
Росли поруч дружні сосни. Були вони стрункі, прямі. Ніщо не загрожувало
їм: ні грім, ні буря, ні віхола. Завжди підтримували вони одна одну не
дозволяючи зігнутися, упасти. Гілки їх переплелися і, як міцні руки,
лежали на плечах одна одної.
І ось одна сосна вирішила, що їй з усіма тісно й задушливо, що шелест її
хвойних гілочок губиться у шумі, що пахощів її смоли зовсім не чути, і
шишки, які складає вона на землю, змішуються з іншими, і важко сказати,
де паростки з її насіння.
Кинула вона свою дружню родину. Вибігла з лісу і встала одна в стороні.
Сонце її палить, вітер гне, дощ, град січуть, а підтримати і захистити
нікому.
Скривився її стовбур, обламалися віти. Стоїть вона кривобока, очей не
радує і для діла не годиться.
— Які достоїнства згадувались на початку оповідання?
— Які недоліки засуджуються?
— Що можна сказати про самооцінку сосни?
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в зошиті (с. 6).
— Виконайте два перших завдання.
2. Самостійна робота.
— Спробуйте описати вияви свого характеру в різних ситуаціях:
а) який я у школі;
б) який я вдома;
в) який я з друзями.
— Підкресліть риси характеру, які повторюються в усіх трьох пунктах.
3. Розв’язування життєвих ситуацій.
— Як ви вчините, коли:
а) в автобусі вас сильно штовхнули і наступили на ногу;
б) ви добре виконали роботу, а вас не похвалили;
в) вас запросили на день народження, а у вас немає подарунка;
г) ви образились на друга?
VІІ.ПІДСУМОК УРОКУ
Підсумкова бесіда.
—Що корисного для себе ви почерпнули з уроку?
— Що прикрашає людину?
— Над чим у собі повинна працювати людина?
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати статтю підручника (с. 17—18).
Виконати завдання в зошиті (с. 6).
3. Підготувати усний твір-роздум на тему «Що значить руйнувати своє «Я».
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter