Тема: «Лисиця та їжак» (казка)
Мета: Вчити правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв
казки; удосконалювати діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам’ять,
швидкість мовлення, мотивувати необхідність жити у суспільстві за
певними моральними законами.
Обладнання: малюнки їжака і лисички, маски, ілюстрації до казки, ребуси,
загадки.
Хід уроку
1. Організація класу
Пролунав дзвінок –
починаємо урок.
Працюватимем старанно
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім 2 класі
Діти – просто молодці.
II. Мовна розминка
Проведемо спочатку мовну розминку. Актор повинен чітко і правильно
вимовляти звуки, мати гарну дикцію.
– Подуйте на кульбабу.
– Забийте язичком гол.
– Злизуйте з губок варення.
Повторення скоромовок
Марина варила, а Лариса солила.
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политті.
Гра «Спіймай за гачок».
– Яке слово вирізняється одним звуком?
Спіймай його на гачок, плеснувши в долоні.
Мити-мити-бити-мити
Карта-карта-парта-карта
Сито-сито-мито-сито
Маша-Маша-Маша-Даша.
III. Перевірка домашнього завдання.
1 .Гра «хто це любить ї’сти?»
– Відгадайте, хто із звіряток загадав бажання смачненько поїсти. Як цю
тварину називають у казках?
М’ясо, кістки (Вовк, «вовчик-братик»).
Моркву, капусту, кору, молоді пагінці(заєць, «зайчик-побігайчик»)
Мед, малину (ведмідь, «ведмідь-набрідь»!
Мухи, комарі, мальки риб (жаба, «жабка-Скрекотушка»)
Корені рослин, жолуді, горіхи, черв’яки, картоплю (кабан,
«кабан-іклан»).
2. Гра за мотивами казки «Рукавичка»
Вчитель: Що загубив дід у лісі?
Давайте намалюємо живу рукавичку.( діти стають у коло)
Тепер вивчимо слова:
Ось у лісі на стежині
Рукавичка лежить.
Вона тепла і велика,
Всіх до себе манить
Ці слова будемо повторювати кожного разу перед приходом наступної
тварини до рукавички. (Ось біжить мишка, увійшла в рукавичку, за нею і
жабка і т.д.)
3. Театр і пантоміми.
– А тепер завітаємо до театру пантоміми. (вчитель показує підготовлений
етюд, всі інші впізнають тварину, яку вона імітує.)
4. Інсценізація казки.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель: Зачекалися нової казочки? Героями сьогоднішньої казки будуть …
; Відгадайте хто?
Живе у лісі,
Хижа, дика,
Любить курку та індика, (лисиця)
Дивний звірок,
Круглий, мов клубок,
Голки стирчать,
Спробуй узять. (їжак)
–
>
j
?
3/4
i
?
@
x
¤
ae
На уроці ми будемо читати казку, яка так і називається «Лисиця та їжак».
Що ви знаєте про цих тварин, де живуть і чим живляться.
ІV. Опрацювання казки
1. Слухання казки (учитель читає не до кінця, а до слів «виводок
тетеревенят пасеться»)
Придумайте кінцівку.
2. Перевірка первинного сприймання
– Хто головні дійові особи?
– Звідки йшла лисичка? Кого зустріла?
3. Словникова робота.
Невдале
Позирає
Потупав
Тугіше
Солодкими оченятами
4. Повторне читання казки в голос окремими учнями
– Прослухавши казку до кінця, ми побачимо, хто правильно передбачив
кінцівку.
5. Фізкультхвилинка
Їжачок ішов лісочком,
Вмить згорнувся він клубочком.
А лисичка походила
Й їжачка того не з’їла.
6. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
– Де зустрілися їжак і лисиця?
– Що зробив їжак після привітання?
– Чому згорнувся клубочком?
– Що лисиця запропонувала їжачку?
– Чи повірив їй їжак? Чому?
– Як би вчинили на місці їжака?
– Чи справді лисиця не їсть м’яса?
– Про що повідомив їжак лисичку?
– Для чого він це сказав?
– Як змінився настрій лисиці?
– Куди вона побігла?
– Чи правду казала лисичка їжакові?
– А їжачок був правдивим?
– Чий обман був хижий, корисний?
– А чий більше схожий на хитрість?
– Хто з них виявився хитріший?
7. Читання в особах.
– Як треба читати слова лисички?
– Як треба читати слова їжачка?
– Знайдіть і прочитайте тільки слова лисички.
– Знайдіть і прочитайте слова тільки їжачка.
Вчитель: А зараз ми будемо розігрувати казку «Лисиця і їжак».
8. Мовно-логічне завдання.
На дошці написані слова – характеристики і прикріплені малюнки лисиці і
їжака. Учні з’єднують слова із малюнками.
Слова: підступна, зла, винахідливий, розумний, безсоромна, улеслива,
хитрий, кмітливий, хижа, ніжна, злий.
– ; Які слова не підійшли ні до кого?
– Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?
VI. Підсумок уроку.
З якою казкою ми сьогодні познайомились?
Хто її автор?
Чого навчає нас ця казка?
VII. Домашнє завдання
Навчитися читати казку в особах.
Збіг наш урок , як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків.
І цікавих, і важких уроків
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter