Конспект вступного уроку з рідної (української) мови в 6 класі
Тема уроку: Краса і багатство української мови.
Мета уроку: поглибити знання про багатство української мови, звернути
увагу на її милозвучність і мелодійність, розвивати спостережливість,
логічне й образне мислення, пам’ять, удосконалювати культуру усного й
писемного мовлення; виховувати повагу й любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: кілька видань тлумачного словника української мови,
мультимедійний проектор (або кодоскоп), підручник.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
*Робота біля дошки
Записати речення, визначити в словах орфограми, пояснити правопис слів і
вживання розділових знаків. Пояснити значення виразу багата мова, слова
лексикон.
1.І виходить Наталка із хати, і виносить вам кухоль води. І така в
неї мова багата, хоч в словник чисту мову веди. (За Л.Забаштою.) 2. Мово
рідна! Ти безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх
лексиконів, а їм немає краю. (С.Плачинда)
СЛОВНИК. Лексикон – 1) Застаріла назва словника. 2) Словниковий запас
людини (мовця).
* Визначити лексичне значення виділених слів, перевірити себе за
тлумачним словником.
* Визначити в реченнях слова, ужиті в переносному значенні. Розповісти,
як багатозначність слова показана в тлумачному словнику.
Вступна бесіда:
У чому може, на вашу думку, виявлятися багатство мови?
Яким чином фіксується мовний запас? Які тлумачні словники вам відомі?
Скільки слів може, на вашу думку, містити тлумачний словник?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
Робота з підручником.
Усне виконання вправ 1, 2
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань.
Робота з підручником.
Усне виконання вправи 3.
Письмове виконання вправи 4.
Визначити вжиті в переносному значенні слова у поданих у вправі
реченнях. Розкрити ці значення. Яка роль у мовленні слів, ужитих в
переносному значенні?
Визначити у реченнях вправи синоніми. Яка роль синонімів у мовленні?
Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Застосування мультимедійного проектора. Виконати завдання, спроектовані
через проектор (або кодоскоп).
СЛАЙД 1
* Прочитайте:
Скаже він слово, то так і здається, що то соловейко в лузі співає.
(М.Коцюбинський.)
Своїми крутими та дебелими слова- ми він наче дровами вергав на всі
боки. (За Панасом Мирним.)
* Дайте відповіді на запитання:
Яку оцінку мовленню різних людей склали письменники?
Які художні засоби для цього використали?
Що робить мовлення людини приємним?
Які слова в кожному з речень є ключовими?
ДОВІДКА. Ключові (опорні) слова – найважливіші для розуміння змісту
висловлювання слова (тому під час вимовляння речення саме на них падає
логічний наголос).
–
^
v
x
„
†
’
DF?1/4aT
t
TH
o
`
????¦?Поясніть значення виразу:
У мові нашій усі тони й відтінки, всі переходи звуків від твердих до
найніжніших… Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то
подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла (М.Гоголь).
СЛАЙД 2
* Прочитайте:
Синоніми – багатство мови. Використання їх дає змогу висловлюватись
одночасно і точно, і образно (З підручника).
Мова в нас така багата, стільки слів у ній крилатих! (В.Дворецька.)
Граматика української мови чітка, добре впорядкована (З підручника)
Рідна мова – це музика й малювання (В.Овсянико-Куликовський)
* Дайте відповіді на запитання:
Які слова в кожному з речень є ключовими?
Що дає підставу сказати про мову конкретної людини (мовця), що вона
багата?
Чи пов’язані, на вашу думку, багатство мови та її краса? Яким чином?
* Поясніть значення виразу:
Коли мовиш, як належить, слова чисте, мов роса. І від тебе теж
залежить мови рідної краса (Д.Білоус).
Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
Робота з підручником
Усне виконання вправи 5.
Виконання вправ на застосування і закріплення знань.
Робота з підручником.
СР Письмове виконання вправи 6.
Попереджувальний диктант. Прокоментувати зміст речень. Виділені слова
розбірати за будовою. Яких відтінків значень надають їм суфікси?
1. У слові просвічує слово, словечко, слівце, словенятко.
(П.Перебийніс.) 2. До словечка, до слів’ятка притулися, може, так хоч
мови рідної навчишся (М.Тимчак). 3. Мова – золота пшениця, слів – як
зерен на току. Не вмістити цю скарбницю в товстелезнім словнику
(С.Коваль).
*Переказати (усно) тричі прослуханий текст якнайближче до почутого.
І. Кожна мова ніжна, співуча, солов’їна, величава і могутня в рідних
устах. На жаль, дехто намагається принизити нашу мову і вивищити свою.
Дехто з українців з відчаю пробує рідну мову вивищити перед іншими. Це
вже не дискусія, а дитяча гра в цяцьки: «Моя цяцька краща». Мові від
таких цяцькогравців стає соромно. Мова потребує любові, поваги,
вірності. (За В.Захарченком.)
ІІ. Слово для мене – святе. Я відчуваю його не лише на смак, дотик, а
й тембр. Воно слугує тим робочим матеріалом, яким для скульптора є гіпс,
для живописця – акварель, для скрипкового майстра – деревина, щоби
витворити з нього одну-єдину думку. (В.Корнійчук.)
ІV. Домашнє завдання. Вправа 7.
V. Підбиття підсумків уроку.
Скласти (усно) висловлювання за одним із поданих початків:
Я від колиски чую рідну мову, вона мені веселкою бринить…
Слова я чую барвінкові, і серце щемно завмира…
Як батько, і мати, і браття мої – живу я і дихаю рідною мовою…
Див: О.Глазова, Ю.Кузнецов. Рідна мова: підруч. для 6 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: «Педагогічна преса», 2006.
Рядки з поезій О.Деркач, Т.Бартош, Є.Лещук.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter