Тема: Конструктивні вправи на нормативне вживання в мовленні граматичних
форм вивчених частин мови
Мета: Узагальнити знання учнів про лексичні та граматичні ознаки
вивчених частин мови; формувати вміння розрізняти їх у мовленні,
правильно вживати; удосконалювати орфографічну пильність; закріплювати
вміння встановлювати зв’язок слів у реченні, робити морфологічний розбір
слів, добирати споріднені слова. Розвивати зв’язне мовлення, увагу,
уяву, творче мислення, вміння робити висновки, узагальнювати. Виховувати
позитивні риси характеру, вміння співпрацювати в групі, почуття
колективізму.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
– Про яку із частин мови йдеться?
1. Він предмети називає,
Навіть рід свій власний має.
На питання хто? і що?
Залюбки відповідає:
Хто?- зайчисько. Що?-вареник.
Що ж воно таке? (іменник)
2. Називає він ознаки,
Все він знає про предмет:
Липовий, смачний, солодкий.
Здогадаєшся, що мед!
А про всі його прикмети
розповість нам хто? (прикметник)
3.Знає точно, хто що робить,
що робитиме й робив:
Спить дідусь, приїде родич,
а Васько вікно розбив.
Різні дії називає ця частина мови.
Кожен учень її знає! Що це? (дієслово)
4.Ця частина мови-
загадкове слово:
на предмети вкаже,
назв, імен не скаже.
Ми з тобою, ви і я, він, вона.
Але ім’я не назве нам, як іменник.
Цю «особу» звуть (займенник)
5. Частина мови ділова, я знаю,
Скільки два і два,
Година котра, знаю теж.
Моїм знанням немає меж!
Бо я із числами дружу.
Спитайте: скільки?Я скажу! (числівник)
6. Він незмінну форму має.
Тут закінчень не буває!
Скаже нам і як, і де,
і коли, й куди, і звідки.
Що це за частина мови:
гарно, зверху, вгору, влітку? (прислівник)
7. Самі не значимо нічого:
над, біля, без, в, до, за, на.
Та прийдемо на допомогу
зв’язати в реченні слова (прийменник)
8. Слова з’єднаємо й думки,
ми – ніби ланцюжки:
І, та, але, коли, бо, а –
службові ми слова (сполучник)
III. «Мікрофон-1»
Яку тему будемо вивчати? Чого чекаєте від уроку?
IV. Словникова робота «Відгадайка»
1. Числівник,у записі якого 6 нулів.
2. Безмежний водний простір.
3. Найдовший час відпочинку школярів
4. Місце посадки та зльоту літаків.
5. середа сьогодні,а вівторок був…
6. Пристрій для розмов на відстані
¶ae&
l
c
TH
7. Фахівець з вищою інженерною освітою.
8. Антонім «праворуч»
9. Синонім «зараз»
10. Юний натураліст
11. Антонім «озимина»
12. Порядок,дотримання правил.
13. Спортивна гра з м’ячем
14. найменший палець
15. Одиниця вимірювання довжини, містить у собі тисячу метрів
16. Тривожний, попереджуючий
Мільйон, океан, влітку, аеродром, вчора, телефон, інженер, ліворуч,
тепер, юннат, ярина, дисципліна, футбол, мізинець, кілометр, сигнал. У
9,13,16 словах підкреслити 2 букву, у 10-2,3, а в решті – першу.
Мова-втілення думки (М.Рильський)
У. Хвилинка-цікавинка
«Словник» – загальновідоме слово та існує ще декілька назв, що
означають «словник». Так, глосарії-збірники малозрозумілих
слів, вокабулярії – збірники для навчальної, культової та іншої мети,
конкорданси-словники лексики певного автора, рітезауруси – найновіші
словники – «мова смислу».
Поділити словникові слова на групи за частинами мови.(10 ім.,5 присл.,1
числ..)
УІ. Каліграфічна хвилинка
Зз зд з б зо зв вз лз знання
Знання нас впевнено ведуть у широкий світ.
– розуміння
– аналіз речення
«Кубування»
1. Морфологічний розбір слова «широкий»
2. Споріднені слова до слова «знання»
3. Провідміняти слово «світ»
4. Зв’язок слів у реченні
5. Визначити частини мови над кожним словом
УІІ Робота з підручником Вправа 234-коментовано.
VIII Фізкультхвилинка
IX Поетична сторінка
Весна зіткала вчора гобелен
У лузі – з трав, із квітів, з верболозів.
Зіткала вітер і зіткала клен,
грози зіткала молоді погрози.
Не відпочивши, вдосвіта весна
Сьогодні знов за голубим верстатом –
в святому невдоволенні вона
свій гобелен взялася переткати.
І спалахнула полум’ям трава,
І заряхтіли, як веселка, квіти,
І сонця вогнеуста голова
пророком проповідувала в світі.
Навівши скрізь на гобелені лад,
весна під зорями поклалась спати,
бо завтра знов за голубий верстат,
щоб гобелен свій ще раз переткати.
-бесіда за змістом
Вправа на розвиток пам’яті
– Які частини мови були у вірші?
X. Робота з підручником Вправа 23 5-самостійно
XI. Підсумок «Мікрофон 2»
XII. Д/з -Впр.233
-казка про одну із частин мови
-із довідкової літератури про частини мови
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter